Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Svante Arrhenius

prej Fri 13 May 2011 - 6:02
Svante August Arrhenius u lind më 19 shkurt 1859 në Gut Wik afër Uppsala, Suedi dhe ndërroi jetë më 2 tetor 1927 në Stockholm ishte kimist dhe fizikan suedez.Ai propozoi ne vitin 1880 teorine e pare per nje shpjegim te sakte te percjellshmerise se tretersirave.Arrheniusi shkroi tezen e doktorates pikerisht per percjellshmerine elektrike te tretesirave,pra mbi elektrolitet.Per fat te keq drejtuesi i temes dhe kolegji i profesoreve nuk u binden nga argumenat e dhene, keshtu qe teoria e tij u shperfill madje dhe u tall nga pjesa me e madhe e komunitetit shkencor.Vetem shume vone u pranua njezeri dhe Arrheniusi u vleresua me cemimin nobel per kimine ne vitin 1903.


Svante Arrhenius 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi