Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:24
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë D5EB97675964BCA351D1EA16A6B9A
Sindromi këmbë kufomë
Sindromi i të trupit (sindromi kufomë) që ecën, apo sindromi, Cotard (nga Joseph Cotard, një njeri i cili e zbuloi atë), do të prekurit nga kjo për të menduar se kanë vdekur, të humbur shpirtrat e tyre, gjakun e tyre ose edhe të një organ vital, edhe pse ata nuk e kanë humbur ndonjë gjë.

Në disa raste, pacientët besojnë se nuk kanë stomak, në mënyrë që ata kanë lënë veten e tyre mohoj të urisë. Deri tani nuk ka shërim i njohur për këtë rast.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:30
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 5A36E62155E997A56C1E9166D3B72
Murtaja e valle
Në korrik 1518 një grua me emrin frau Foods ka filluar vallëzimi nëpër rrugët e Strasburgut. Ajo kërcenin për gati një javë dhe 34 njerëz të tjerë të përfshirë me të. Brenda një muaji, valltarët ishin 400.

Në një përpjekje për të kuruar sëmundje nga Këshilli i Qytetit të Strasburgut dhe mjekët i dha udhëzime që të vazhdojnë për të kërcyer - dhe edhe të ngritur një tendë për ta. Më vdiq nga një goditje sulmi në zemër, apo lodhje.

Shkaku i kësaj fatkeqësie shumë të çuditshme është i panjohur, edhe pse teoritë e sëmundjes në masë psikologjike, gëlltitje të myk psikotrope gjendet në bukë thekre, stilet e të sofistikuara, apo edhe një ringjallje e mania vallëzimi mesjetar janë në tryezë.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:32
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 28D92CBDF668536ECBFBC05AFCCF57
Pagjumësi Fatal familjes
pagjumësi fatale familjes (FFI - Fatal familjare pagjumësia) janë shumë të rralla, kështu që nëse ju nuk fle dhe kështu nuk ka asnjë arsye për t'u shqetësuar akoma. Ata që vuajnë janë zakonisht në mes moshës 30 dhe 60 dhe ka të ngjarë të marrin 7 deri në 18 muaj për të shprehur efektet e saj vdekjeprurëse.

FFI është në katër faza. Ai fillon me pagjumësi i lidhur me sulme paniku paranojë, dhe frika. Pjesa e dytë e gjen sulme paniku keq dhe mund të kombinohen me halucinacione. Në fazën e tretë të privimi nga gjumi shkakton humbjen e shpejtë të gjumit. Së fundi, çmenduri është në zhvillim dhe të viktimave tregojnë asnjë reagim apo të qëndrojnë të heshtur deri sa të vdesin.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:35
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë A2F5E32288799EFA64E44B67EF7421
Porfiria
Porfiria në fakt i referohet një grup i sëmundjeve që mund të ndikojnë në sistemin nervor ose e lëkurës. Shkaktuar nga mungesa e tetë enzimeve të nevojshme për të prodhuar heme, një komponentë vitale e hemoglobinë.
Njohur si sindromi Vampire që nga kjo mund të çojë në një çehre të zbehtë dhe përgjigjet dhunshëm në dritë të tilla si krijimi i ashpër, ënjtje dhe kruarje. Pacientëve si në foto, ju duhet të kujdeset të pabesueshme për të shmangur shkëlqim verbues.

Porfiria gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje stomaku, gjoks, gjymtyrët dhe bel, si dhe mpirje, një ndjenjë të paralizë, të vjella, kapsllëk, ndryshim të personalitetit dhe çrregullime mendore.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:40
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 38EF51757FB09D757743EE69B8A77E
Sindromi i Aliki ne boten e cudirave
Duke përjashtuar emrin e ftohtë, kjo sindromë mund të jetë ndryshuar, dhe të kërcënuar herë pas here. Çdo gjë të bëjë me perceptimin e gjërave që ju shihni. Objektet janë jashtëzakonisht të mëdha ose shumë të vogla për të qenë e vërtetë. E viktimave do të shohin këmbët e tyre për të goditur në katin ose dhoma edhe e tërë për të konvertohet në lojë me birila të mëdha peshk i kuq.

Paaftësia për të llogaritur, formën dhe madhësinë e bën distancë ngarje e pamundur. Edhe një shëtitje të shpejtë në dyqane mund të jetë i rrezikshëm. Një efekt pozitiv anë është pothuajse aftësinë e dukshme për të parë çdo detaj në gjërat që janë disa qindra metra larg, si në qoftë se viktima ka ndërtuar dylbi.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:42
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë A5CC4758DDF7B88D1909215507440
Sindromi i dores te huaj
Sindromi i huaj dore, e cila ishte pjesërisht e njohur nga filmi Dr Stranglove, e bën viktimë besoj se ndërsa krahun e tij është e lidhur ende me trupin e tij, që nuk është nën kontroll të plotë. Kjo mund të shkaktojë të krahut për të kryer operacione që janë jashtë kontrollit të saj. Nga ana sëmura mund të bëni gjëra të tilla si këmisha zbërthej dhe butona për të përdorur mjetet. Zakonisht viktima nuk e di se çfarë dorën e tij deri sa dikush i thotë atij.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:45
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë DAC2FED120D9DE32FE1379EFFE4173
Sindromi Kapgras
sindromi Capgras duket si diçka që erdhi direkt nga një episod i Star Trek. Të viktimave besojnë se një mik, anëtari i familjes ose gjysma tjetër është zëvendësuar nga një identike "mashtrues." Pacientët e njohin të tjera shumë të mirë, por as nuk pranojnë të bëjnë ose gabimisht identifikimin e personit që ju mendoni se është "zëvendësim".

Sindromi Capgras është i vogël, por mund të rezultojë në një gjendje kronike. Nuk ishte e lehtë për të shpjeguar të tilla të çuditshme si sindromi një Capgras, deri sa kemi gjetur foto e përkryer të shëndetshme Dame Helen Mirren dhe burrin e saj në Tussauds Madame!


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:49
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 8C82D9EB6CC1715C99F9BC1997224D
Sindromi Jerusalem
Sindromi Jerusalem është me të vërtetë e çuditshme, sëmundje të lokalizuara. Ajo ka shumë variacione, por edhe më serioze dhe më interesante.

Pas vizitës Jeruzalem, viktima, i konsideruar më parë si të ekuilibruar dhe normale (çfarëdo që do të thotë) do të vuajnë nga iluzionet psikotike. Zakonisht ato përfshijnë një obsesioni me fenë, duke kulminuar në krijimin e një grupi fetar në stilin e mantelit (ajo është e mirë-fletët e hotelit), një obsesioni me pastërti, nevojën për të thirrura pasazhe nga Bibla dhe himne, për të pushtuar një vendet e shenjta të Jeruzalemit dhe të japë një predikim lutës njerëzimit të bëhet më mirë.

Pas trajtimit dhe tërheqjes nga Jeruzalemi Sindromi, është thënë të dobësohet.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:54
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 3DCAE4BA1A93D8147E37A2AD18D2AA
Lata
Lokalizuar në një kultura pak, Latah është një reagim të vërtetë të pazakontë për të papritur. Pas tronditjes, viktimat do të fillojnë të përsëris fjalët dhe veprimet e njerëzve që kanë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë me ta.

Gjithashtu, ata zakonisht zbatojnë udhëzimet që do t'u japë atyre. Pra, në teori qoftë se ju shkaktojnë gjysmën tjetër të një shoku, jo vetëm të përsëris gjithçka që ju bëni, por ndoshta e bëjnë çaj kur e di.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

prej Sun 22 May 2011 - 19:56
Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë 829B88B5CCDEDEA9864B9349DCD916
Sindromi Movios
Për të mbyllur me një shënim të butë më serioze, sindromi Möbius është një çrregullim të rralla gjenetike që shkakton paraliza në fytyrë. Shkaqet përkeqësim në aftësinë për të buzëqeshje, të ushqyer, dhe edhe injoroj sytë e tij.

Shkaktuar nga moszhvillimi i nerva kafkës dhe gjithashtu mund të rezultojnë në anomalitë e gjymtyrë, allithorisma, probleme të frymëmarrjes dhe erozionin e kornea.


Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Sëmundjet me të çuditshme qe keni dëgjuar ndonjëherë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi