Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Fjale te urta

prej Fri 29 Jan 2010 - 13:51
Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

Burri eshte cadra e gruas.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Fri 29 Jan 2010 - 13:51
Dashuria e tepert del hidherim.

Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

E shara eshte arma e te dobetit.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

Faji eshte jetim.

Fati ndihmon te guximshmit.

Femije shume - grushta shume.

Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

Fjala e djalit - pushka ballit.

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Fukarallek - maskarallek.


Edituar për herë të fundit nga viola në Fri 29 Jan 2010 - 18:27, edituar 1 herë gjithsej
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Fri 29 Jan 2010 - 13:51
Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.


Edituar për herë të fundit nga viola në Fri 29 Jan 2010 - 18:27, edituar 1 herë gjithsej
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Fri 29 Jan 2010 - 13:53
e njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

Mesuesi me i mire eshte pervoja.

Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gruaja fut shejtanin ne shishe..

I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

Mos shiko gunen, po shiko punen

Punen e sotme mos e ler per neser
Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR

Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET

Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË

Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët.
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Fjale te urta

prej Fri 29 Jan 2010 - 14:57
Message reputation : 100% (1 vote)
Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
"Gjuha e dashurise eshte te syte!"
"Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!"
"Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!"
"Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!"
"Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!"
"Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!"
"Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!"
Une jap dashuri sepse te dua, jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine.Nese te jap dashuri apo dicka tjeter duke pritur te ma kthesh me dicka, me siguri do te mbetem i deshperuar!"
"Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi..."
"Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!"
"Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!"
"Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!"
"Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
"Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!"
"Dashuria s'ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!"
"Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise."
"Dashuria e pare ecen si gaforrja!"
"Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja!"
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes!"
"Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit!!"
"Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!"
"Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!"
"Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!"
"Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!"
"Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!"
"Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, 'e askush se ka pare!"
"Dashuri do te thote kurre te mos thuash "ME FAL"!
"JETO QE TE DASHUROSH, DASHURO QE TE JETOSH!
"Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!"
"Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!"[/color]
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Fjale te urta popullore...

prej Tue 9 Nov 2010 - 14:03
Thoni nga nje fjale te urte

Nga e thena ne te bere eshte ne mes nje det i tere.
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Tue 9 Nov 2010 - 14:15
Ti e le te shkonte,por do te vije nje dite qe do ta shikosh ne krahet e dikujt tjeter dhe atehere do e kuptosh ajo ishte vetem per ty ndersa ti sdije ta vlersoje....


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Fjale te urta 74537453
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Tue 9 Nov 2010 - 14:17
Trim i mire me shoku shume! (sidomos kur e ka gruan te bukur!!!!!!!)

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.

Faji eshte jetim.

Mos shiko gunen po shiko punen...

hodha lumin te dh****a kalin

Punen e sotme mos e ler per neser...

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Peshku ne dety digani ne zjarr.

Ka gjet tenxherja kapakun.

Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

Fjale te urta 1698836746Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Tue 9 Nov 2010 - 18:59
Gjuan gurin e fsheh doren.
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Fri 12 Nov 2010 - 12:47
me nje gur vras dy zogj

ku dhemb dhembi shkon gjuhaKaramelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 22 Nov 2010 - 15:32
Shkalla e pare e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Romeo
Romeo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 1676
<b>Hobi</b> Hobi : gjithcka qe ka ne kete bote..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : i larguar ne nje rruge pa kthim..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/10/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 22 Nov 2010 - 15:33
Sado e forte te jete era mali kurre nuk gjunjezohet.


nese jeta nuk te buzeqesh, atehere lere menjane Krenarine dhe buzeqeshi ti asaj..!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 22 Nov 2010 - 15:37
Ai qe eshte shoke me te gjithe,nuk eshte shok me asnji!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Sergio
Sergio
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 328
<b>Hobi</b> Hobi : hip-hop
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : zvicerr
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Tue 23 Nov 2010 - 18:14
punenn e Sotme mos e ler per neser


Sergio Very Happy
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 24 Nov 2010 - 14:57
Kanun me baben nuk ka.

Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.

Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.

Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

Mendja e madhe te pret fatin.

Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.

Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

Mesuesi me i mire eshte pervoja.

Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default ARTI......

prej Sat 11 Dec 2010 - 21:03
A R T I


- Arti ështe pasqyrë e jetës.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Kemi artin për të mos vdekur nga e vërteta.

Niçe


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti është mënyra e njohjes së artistit me njerëzit.

Çemisbevski


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu i përcjell njeriut mendimet me fjalë, kurs me art njerëzit u tregojnë njeri-tjetrit përjetimet e veta.

Plehanovi


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti është krijuar që të përjetohet e jo të kuptohet. Andaj, çdo herë artet, kur dëshirojnë të jenë të kuptueshëm, çdoherë thonë budallallëqe.

Drajzeri


--------------------------------------------------------------------------------

- Në art, para së gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh të bukurën.

Stanisllavski


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.

Tarkovski


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti i bukur ështe art i gjeniut. Gjenialiteti është talent që i jep artit rregulla.

Kant


--------------------------------------------------------------------------------

- Kryeveprat shkruhen duke mohuar gëzimet e jetës dhe veten.

Mani


--------------------------------------------------------------------------------

- Ka shumë raste kur krijimtaria artistike është mësuesja e vërtetë e popujve.

Hegeli


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti që nuk i shërben popullit ështe vetëm argëtim i njerëzve të papunë.

Majakovski


--------------------------------------------------------------------------------

- Të flasësh dhe të shkruash të vërtetën është arti më i rëndë nga të gjitha artet.

Gorki


--------------------------------------------------------------------------------

- Arti ka për detyrë të njohë e të shpjegoje jetën.

Mani


--------------------------------------------------------------------------------

- Artin duhet dashur në vete, e kurrsesi vetem në art.

Stanisllavski


--------------------------------------------------------------------------------

- Artisti i vërtetë duhet të jetë i lidhur ngushtësisht me natyrën, me jetën, sidomos me popullin.

Shumani


--------------------------------------------------------------------------------

- Artisti së pari lind veten e pastaj të pranishmit.

Olivie


--------------------------------------------------------------------------------

- Artisti i madh është gjithmonë një i plagosur i madh.

Valesi


--------------------------------------------------------------------------------

- Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.

Ashi


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bën këtë për vete, ai e ben ketë për të tjerët, për të gjithë ata që duan të dine në çfarë bote jetojnë, nga vijnë dhe ku shkojnë. Ai prodhon për bashkësinë.

Fisheri


--------------------------------------------------------------------------------

- Të shpjere dritë në thellësinë e zemrës së njeriut, ja detyra e artistit.

Shumani


--------------------------------------------------------------------------------

- Artisti duhet të jetë i vetmuar dhe i zgjuar të vështrojë atë që sheh, duhet të flasë me vete duke zgjedhur më të mirën.

Da Vinçi


--------------------------------------------------------------------------------

- Budallai i veshur mirë ndrit, por vetëm pa e hapur gojen.

Indiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu më budalla, megjithatë, është më i mençur e me tërheqës se majmuni më i mençur.

Pisarevi


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë e njeh budallai shtëpinë e vet, se i mençuri shtëpinë e huaj.

Spanjolle


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush nuk e vlerëson veten nuk është i lumtur, e kush e vlerëson është budalla.

Mopasani


--------------------------------------------------------------------------------

- Në qoftë se çon nëntë budallenj për të belerë diçka, ti je i dhjeti.

Tuholski


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu i mençur i mëson dhjetë gjëra dhe beson njërën; budallai mëson një gjë dhe beson se di dhjetë.

Novalisi


--------------------------------------------------------------------------------

- Te puthësh në errësirë, të flesh në diell, të hash në qetësi, ja tri budallallëqe.

Ojeti


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush nuk do gruan, verën dhe poezinë mbetet tërë jetën budalla.

Luteri


--------------------------------------------------------------------------------

- Budallai është budalla, kur dëshiron të bëhet më i mençur.

Hiçkoku


--------------------------------------------------------------------------------

- Gazetaria eshtë profesion tepër interesant, por duhet të braktiset me kohë.

Çerçili


--------------------------------------------------------------------------------

- Gazetari është i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmërinë.

Ojeti


--------------------------------------------------------------------------------

- Gazetaria është krijimtari në duar të shpejta.

Arnoldi


--------------------------------------------------------------------------------

- Gazetari i dobët nuk është filozof.

Tuholski


--------------------------------------------------------------------------------

- Publiku i keq dëshiron gazeta të këqija.

Ibseni


--------------------------------------------------------------------------------

- Lexuesit hyjnë në gazeta si në banjo të nxehta.

Makluani


--------------------------------------------------------------------------------

- As teologët që predikojnë në kishë, as oratorët në parlament, as profesorët në shkollë nuk kanë aq ndikim sa ka shtypi.

Vyn Tuholski


--------------------------------------------------------------------------------

- Nuk kam asgjë për doganë, përveç gjenialitetit.

Uajldi


--------------------------------------------------------------------------------

- Të gjithë të mëdhenjtë janë modestë.

Lessingu


--------------------------------------------------------------------------------

- Njerëzit gjeni i kanë biografitë më të shkurtëra. Familjet e tyre nuk mund të thonë asgjë për ta.

Tuvimi


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjeni është ai që zgjidh probleme, të cilat nuk kemi ditur se ekzistojnë.

Grasi


--------------------------------------------------------------------------------

- Posa dyshoj në gjenialitetin tim bëj ndonjë marrëzi, të cilën bota e quan gjenialitet.

Dali


--------------------------------------------------------------------------------

- Talenti punon e gjeniu krijon.

Shumani


--------------------------------------------------------------------------------

- Kryelartësia e të vegjëlve shprehet në të folurit e pareshtur për vetveten, kurse madhështia e të mëdhenjve në faktin se ata kurrë nuk flasin për vete.

Volteri


--------------------------------------------------------------------------------

- Mundet miu edhe të jetë gjeni, por po të jetë në kurthë, mbaroi puna e tij.

Kërlezha


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjeniu i ngjan çdokujt, e atij askush.

Balzaku


--------------------------------------------------------------------------------

- Kokat më të fuqishme të botës shpesh janë ato nga të cilat bota e zëshme dëgjon më së paku.

Uordsvorti


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë të kesh një historian se dhjetë gjeneralë. Me gjeneralët mund të mos humbasësh luftën, por me historianë i fiton të gjitha betejat.

Kallamata


--------------------------------------------------------------------------------

- Çka do të shkruajë historia? Historia, zotëri, do të gënjejë si zakonisht.

Shoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Historia e botës është vetëm biografia e njerëzve të mëdhenj.

Raseli


--------------------------------------------------------------------------------

- Historia e një morri dhe historia e Aleksandrit të Madh mund të jenë njësoj interesante për literaturë.

Floberi


--------------------------------------------------------------------------------

- Talenti i historianëve ka të bëjë me atë që të krijojnë një tërësi të vërtetë nga dromcat pjesërisht të vërteta.

Renani


--------------------------------------------------------------------------------

- Historinë mund ta krijojë çdokush, por ta shkruajë vetëm njeriu i madh.

Uajldi


--------------------------------------------------------------------------------

- Kritiku duhet të thotë vetëm të vërtetën. Mirëpo, më parë, këtë të vërtetë duhet ta njohë mirë.

Renardi


--------------------------------------------------------------------------------

- Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallëqe për ty, mos shkruaj më. Do të thotë, ke filluar të biesh dhe të përsëritesh, e kjo është fillimi i mbarimit.

Ibseni


--------------------------------------------------------------------------------

- Ne jemi të gatshëm të bëjmë vetëkritikë, por me kusht që askush të pajtohet me ne lidhur me këtë.

Ebner-Eshenbahu


--------------------------------------------------------------------------------

- Letërsia është republikë ku çdokush do që të jetë mbret.

Kestneri


--------------------------------------------------------------------------------

- Letërsia nuk e ka pasuruar botën vetëm duke i dhënë libra, por duke zhvilluar një tip të ri të njeriut - shkrimtarin.

Borhesi


--------------------------------------------------------------------------------

- Frymëzimin nuk e kemi çdoherë para duarve. Pse të shkruajmë pra edhe kur nuk e kemi fare.

Gribojedovi


--------------------------------------------------------------------------------

- Tregomëni trimin, unë do ta shkruaj tragjedinë.

O'Henri


--------------------------------------------------------------------------------

- Punoni, kryeni, publikoni.

Faradeji


--------------------------------------------------------------------------------

- Drama jeton vetëm në skenë. Pa skenë ajo është si shpirti pa trup.

Gogoli


--------------------------------------------------------------------------------

- Ka nja njëzet a tridhjetë kryevepra letrare, të cilat njeriu s'duhet të vdesë para se t'i këndojë.

Noli


--------------------------------------------------------------------------------

- Leximi e ushqen mendjen.

Seneka


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu s'bëhet i mirë dhe i mësuar nëse lexon shumën, por nëse lexon shumë e shpesh gjera të mira.

Lorka


--------------------------------------------------------------------------------

- Leximi për mendjen është si gjimnastika për trupin.

Stali


--------------------------------------------------------------------------------

- Lexoni! Mos lejoni që t'u kalojë as një ditë e jetës suaj pa lexuar, të paktën një faqe nga libri i ri.

Paustovski


--------------------------------------------------------------------------------

- I kam frikën njeriut që ka lexuar një libër.

Latine


--------------------------------------------------------------------------------

- Si s'lexojnë libra, njerëzit s'mendojnë.

Didro


--------------------------------------------------------------------------------

- Ai që mban shënime gjatë leximit, ka lexuar dy herë.

Latine


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos fol për atë që ke lexuar, por për atë që ke kuptuar.

Azerbejxhane


--------------------------------------------------------------------------------

- Të lexosh e te mos kuptosh, kjo është si të shkosh në gjueti e të mos gjuash asgjë.

Goldoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri që nuk meriton të lexohet dy herë, nuk vlen të lexohet as edhe një herë.

Bushi


--------------------------------------------------------------------------------

- Unë jam pjesë e çdo gjëje që kam ndeshur në jetë, së këndejmi jam edhe pjesë e asaj që kam lexuar.

Tenisoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Leximi i librave të mirë është një lloj bisedimi me njerëzit më të mirë të kohërave të kalura (autorëve të librave), një lloj bisedimi me ç'rast na komunikojnë mendimet e tyre më të mira.

Dekarti


--------------------------------------------------------------------------------

- Të lexojmë, të ecim një hap me njerëzimin, me mendjet e tij më të ndritura, ku hyjnë edhe shkrimtarët më të mirë, me përparimtarë, të kaluar e bashkëkohës.

Elyari


--------------------------------------------------------------------------------

- Ndonjëherë lexuesit ndahen nga librat tërësisht të transformuar.

Hygo


--------------------------------------------------------------------------------

- Njerëzit e rëndomtë dinë pak se sa kohë dhe ç'përpjekje i duhen njeriut për të mësuar leximin. Kam tetëdhjetë vjet që lexoj dhe ende nuk e mësova.

Gëte


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur lexoj librin interesant mund të harroj çdo gjë rreth e rrotull dhe të zhytem në lumturi.

Momsoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi, shoku më i mirë libri.

S.Frashëri


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri është mikeshë e zemrës.

Lavica


--------------------------------------------------------------------------------

- Shpesh mund të konstatosh se libri është shok më i mirë se njeriu.

Setembrini


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri është pykë që duhet të thyejë akullin e detit në ne.

Kafka


--------------------------------------------------------------------------------

- Ka libra prej të cilave mësojmë gjithçka, por në fund nuk kuptojmë asgjë.

Gëte


--------------------------------------------------------------------------------

- Mjaft vlerë ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- Asnjëherë nuk e ve emrin tim në librat që blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetëm atëhere mund të them se janë të miat.

Dosi


--------------------------------------------------------------------------------

- Sikur të botoheshin vetëm librat e dobishëm, të tillë do të kishte së paku njëqind herë më pak.

Volteri


--------------------------------------------------------------------------------

- Çdo libër ka fatin e vet.

Latine


--------------------------------------------------------------------------------

- Librat janë si miqtë: duhet të jenë të mirë, por pak.

Strindbergu


--------------------------------------------------------------------------------

- Dhoma pa libra është e ngjashme me trupin pa shpirt.

Ciceroni


--------------------------------------------------------------------------------

- Botën e zbulova përmes librave.

Sartri


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri është i mirë në rast se autori thotë vetëm atë që duhet dhe ashtu si duhet.

Aristoteli


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri në përgjithësi është rrugë nga e keqja kah e mira, nga padrejtësia kah e drejta, nga pavërteta kah e vërteta, nga nata kah dita.

Hygo


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri i mirë është pikërisht një lloj bisede me një të mençur. Lexuesi mëson nga ai shumë gjëra të dishme, aftësohet për të njohur realitetin dhe për të kuptuar jetën.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Me libër bëhesh më i mirë.

Gonçarovi


--------------------------------------------------------------------------------

- Të mos kesh libra është shkalla më e lartë e mjerimit. Mos e sjell veten në këtë pozitë.

Raskini


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri me porosi e shpëton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpëton njeriun nga vrazhdësia dhe banaliteti.

Çernishevski


--------------------------------------------------------------------------------

- Disa libra janë harruar pa e merituar këtë, asnjë libër nuk është mbajtur në mend pa meritë.

Audeni


--------------------------------------------------------------------------------

- Sa më tepër që njihemi me libra, aq më i vogël bëhet rrethi i njerëzve me të cilët dëshirojmë të rrimë.

Fojerbahu


--------------------------------------------------------------------------------

- I kam inat librat! Na mësojnë të flasim për gjërat që s'i kemi ditur.

Ruso


--------------------------------------------------------------------------------

- Në jetë pata vetëm një mik të vërtetë dhe të sinqertë: librin.

Volteri


--------------------------------------------------------------------------------

- Çdo gjë të mirë në jetë e mësova nga librat.

Gorki


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri është më i vlefshëm se përmendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqë ai ngre përmendore në zemrën e atij që e lexon.

Mbishkrim i lashtë egjiptian


--------------------------------------------------------------------------------

- Disa libra duhet të shijohen, disa të tjerë të gëlliten, kurse disa vetëm të përtypen dhe të treten.

Bekoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Është e pamundur të shkruash libër të mirë pa shkruar më parë ca më të dobët.

Shoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Librat e mi janë ujë, librat e gjenive të mëdhenj janë verë. Të gjithë pinë ujë.

Tueni


--------------------------------------------------------------------------------

- Librat janë ushqim i djalërisë, zbavitje e pleqërisë, stoli e përparimit, mburojë dhe prehje në mundime, dritë në shtëpinë e errët, shokë ditën, natën, në ndjenja dhe në udhëtim.

Ciceroni


--------------------------------------------------------------------------------

- Dikur janë shkruar libra, ndërsa tani vetëm fragmente librash. Kur u hëngër buka, mbetën vetëm thërmitë.

Dosi


--------------------------------------------------------------------------------

- Më shumë dua librat se fronin mbretëror.

Shekspiri


--------------------------------------------------------------------------------

- Autori krijon librin, shoqëria e aksepton ose e refuzon atë. Krijuesi i librit është autori, krijuesi i fatit të tij është shoqëria.

Hygo


--------------------------------------------------------------------------------

- Librat e mirë janë si ato vasha bujare dhe të zgjuara, të cilat s'ia dhurojnë zemrën secilit.

Fojerbahu.


--------------------------------------------------------------------------------

- Libri është gjë e madhe nëse njeriu di ta shfrytëzojë.

Bloku


--------------------------------------------------------------------------------

- Nuk ka libër që është aq i keq sa të mos na hynte sadopak në punë.

Pliniu i Ri


--------------------------------------------------------------------------------

- Nëse një libër vlen të lexohet, atëher vlen edhe të blihet.

Raskini


--------------------------------------------------------------------------------

- Librat janë pasuri e grumbulluar e botës, trashëgimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.

Toro


--------------------------------------------------------------------------------

- Nuk ka libra të moralshëm dhe të pamoralshëm. Librat janë shkruar mirë ose të shkruar keq. Kjo është e tëra.

Vilde


--------------------------------------------------------------------------------

- Muzika është e vetmja gjuhë universale.

Rogjersi


--------------------------------------------------------------------------------

- Muzika është art i zemrës dhe, si e tillë, ajo i drejtohet direkt zemrës.

Hegeli


--------------------------------------------------------------------------------

- Muzikën e konsideroj rrënjë të të gjitha arteve.

Klajsti


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjithmonë e kam ndjekur muzikën dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund të mirret për njeri të arsimuar po qe se nuk e njeh muzikën.

Markezi


--------------------------------------------------------------------------------

- Në natyrë nuk mund të hasim asgjë më të bukur dhe më të përkryer se muzika. Ajo futet thellë në zemrën e njeriut.

Kogoji


--------------------------------------------------------------------------------

- Muzika çdoherë ka qenë ushqim i dashurisë, kurse dashuria ushqim për muzikën.

Moxarti


--------------------------------------------------------------------------------

- Muzika është gjuhë botërore që s'duhet përkthyer.

Auerbahu


--------------------------------------------------------------------------------

- Atje ku ndërprehet biseda, atje fillon muzika.

Hofinan


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos u bëj poet nëse s'mund të vdesësh për secilin varg, për secilën fjalë.

A.Shkreli


--------------------------------------------------------------------------------

- Poetët fillojnë të jetojnë vetëm atëhere kur vdesin.

Petrarka


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë është poet pa publik, sesa publik pa poet.

Zilahi


--------------------------------------------------------------------------------

- Poeti nuk mund t'u sjellë porosi të tjerëve, në qoftë se nuk është vetë më tepër njeri se ata.

Karlajli


--------------------------------------------------------------------------------

- Poetët janë shqisat, kurse filozofët intelekti i gjinisë njerëzore.

Viko


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu bëhet poet atëhere, kur është në gjendje ta thotë atë që do dhe që duhet ta thotë.

Stendali


--------------------------------------------------------------------------------

- Poezia është gjuha amnore e racës njerëzore.

Helderi


--------------------------------------------------------------------------------

- Të merresh me poezi është punë e kotë, po qe se si poet i shmangesh punës.

Pushkini


--------------------------------------------------------------------------------

- Poezia ka më tepër karakter rinor, kurse filozofia pleqëror.

Shopenhaueri


--------------------------------------------------------------------------------

- Shpirti i një populli pasqyrohet në poezinë e tij më mirë se në çdo formë tjetër të artit.

Boske


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkenca është forcë.

Bekoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Çdo përparim i madh në shkencë rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.

Deveji


--------------------------------------------------------------------------------

- Jeta i cakton qëllimet shkencës, kurse shkenca ndriçon rrugët e jetës.

Mihalovski


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkenca ka për detyrë t'i sigurojë njeriut sundimin mbi natyrën.

Bekoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo është si thika: nëse i pret kirurgut dhe vrasësit, atëhere secili prej tyre do ta përdorë në mënyrën e vet.

Brauni


--------------------------------------------------------------------------------

- Detyrë morale e shkrimtarit nuk është që të flasë siç i pëlqen dikujt, por siç është e vërteta.

Qosja


--------------------------------------------------------------------------------

- Sa më të mirë që të jenë shkrimtarët aq më pak flasin për veprat e tyre.

Hemingfuei


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtari ka vetëm një mësues: lexuesit.

Gogoli


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtari nuk shkruan më tepër se ç'flet goja e njeriut.

Bokaçio


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtarët më të mëdhenj shfaqen pikërisht në kohën e krizave më të ashpra shoqërore.

Lunaçarski


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtarët e mëdhenj vdesin dy herë: një herë si njerëz e së dyti si shkrimtarë të mëdhenj.

Valeti


--------------------------------------------------------------------------------

- Në qoftë se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor për të është shkrimtari, e jo lexuesi.

Ilfi


--------------------------------------------------------------------------------

- Çdo qyqarësi, çdo turpërim për shkrimtarin është mëkat. Guximi i tij qëndron në shprehjen. Edhe po qe se për të do të bartë përgjegjësi, ai patjetër duhet të flasë.

Kaneti


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtarët farkëtohen në padrejtësi, njëlloj siç farkëtohet një shpatë.

Heminguei


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtari duhet të ketë më pak perspektivë precize dhe të caktuar sesa politikani, ai duhet të jetë më pak "sektar".

Gramsh


--------------------------------------------------------------------------------

- Para se të mësoni të shkruani, mësoni të mendoni.

Boalo


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtari i talentuar mund të shkruajë atë që mendon e të mos e fyejë shtetin.

Borhesi


--------------------------------------------------------------------------------

- Shkrimtari patjetër duhet të evitojë gazetarinë për shkak të punës krijuese dhe jetësore.

Heminguei


--------------------------------------------------------------------------------

- Nëse përpiqet, shkrimtari mund të edukojë shumë lexues.

Heminguei


--------------------------------------------------------------------------------

- Vepra, e jo fjalë.

Latine


--------------------------------------------------------------------------------

- Secilën vepër tënde kryeje si të ishte fjala për veprën e fundit jetësore.

Marko


--------------------------------------------------------------------------------

- Veprat njerëzore i vlerësojmë sipas asaj se sa na ofrojnë kënaqësi, apo sa na shkaktojnë dhembje.

Fransi


--------------------------------------------------------------------------------

- Si do të njohësh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu të kryesh detyrën, obligimin tënd, dhe menjëherë do të shohësh sa vlen.

Gëte


--------------------------------------------------------------------------------

- Që të kryejmë vepra të mëdha duhet të jetojmë si të mos vdisnim kurrë.

Vavennafgu


--------------------------------------------------------------------------------

- Besimi dëshmohet me vepër e jo me fjalë.

Dekarti


--------------------------------------------------------------------------------

- Shpirti i njeriut ka net të gjata që t'i rrënojë veprat e ditës.

VerneriNjeriu fotografon vetveten me veprat e veta.

Shileri


--------------------------------------------------------------------------------

- Shumica e përpiluesve të vargjeve dhe aforizmave u ngjajnë njerëzve që hanë qershi: njëherë i zgjedhin më të mirat, kurse në fund i hanë të gjitha.

Shamfori


--------------------------------------------------------------------------------

- Aforizmi i vërtetë është gjithësia në një pikë ujë.

Keseli


--------------------------------------------------------------------------------

- Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave për një njeri me famë është pasuria më e madhe, nëse ato të parat di t'i fusë në bisedë në vend të duhur dhe nëse të dytat i kujtohen në momentin e duhur.

Gëte


--------------------------------------------------------------------------------

- Aforizmi shkëlqen dhe shquhet me shkurtësi.

Irzkikovski


--------------------------------------------------------------------------------

- Aforizëm është mendimi i koncentruar. Në botën e mendimeve është si poezia në letërsi.

Vidmari


--------------------------------------------------------------------------------

- Aforizmi nuk duhet të jetë i vërtetë, por duhet t'i japë krahë të vërtetës.

Kmusi


--------------------------------------------------------------------------------

- Fjala e ëmbël thërret miq, ajo zbut, pajton armiq.

Shqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- Telegrami është i vetmi rast ku numërohen fjalët në vend të veprave.

Likoku


--------------------------------------------------------------------------------

- Po ta lejoni cilindo njeri të flasë së tepërmi, edhe ai do të fitonte besimtarë.

Stivensoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Nuk ka gjë më të vështirë në botë se mjeshtëria e fjalëve.

Gorki


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur njeriu flet shumë, thotë edhe diç që nuk është dashur ta thoshte.

Konjuçi


--------------------------------------------------------------------------------

- Ata që dinë të flasin, flasin shkurt.

Dostojevski


--------------------------------------------------------------------------------

- Sikur të bliheshin fjalët, më pak do të flitnin.

Tomaseo


--------------------------------------------------------------------------------

- Sado i mençur të jetë njeriu kur flet shumë, në fund, nuk e ie pa e thënë ndonjë marri.

Dyma


--------------------------------------------------------------------------------

- Ka njerëz që flasin, flasin e flasin, derisa arrijnë më në fund edhe të thonë diç.

Gitri


--------------------------------------------------------------------------------

- Pusho së foluri mu atëherë kur sheh se ke filluar të nxehesh vetë, ose ai me të cilin bisedon. Fjala e pathënë është flori.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Fjala e thënë në kohën e duhur është mollë në gotën e argjendtë.

Solomoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Vlerëso fjalët! Çdonjëra prej tyre mund të bëhet e fundit për ty.

Leci


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë është t'u besojmë syve tanë, se fjalëve të huaja.

Tajmuri


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush flet shumë, ose di shumë, ose gënjen shumë.

Heltaji


--------------------------------------------------------------------------------

- Njerëzve duhet t'u flitet me zë të lartë: masa i dëgjon të zëshmit.

Guareski


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush flet ç'dëshiron, duhet të dëgjojë edhe atë që nuk e dëshiron.

Tajmuri


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos u besoni fjalëve, as tuajave as të huajave, besoniu vetëm veprave tuaja dhe të huaja.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Sikur njerëzit të flisnin vetëm çfarë dinë dhe çfarë kuptojnë, ata mbase as që do të flisnin fare.

Molieri


--------------------------------------------------------------------------------

- Fjalët u ngjajnë rrezeve të rentgenit: po t'i përdorim si duhet, ato depërtojnë gjithkah.

Haksli


--------------------------------------------------------------------------------

- Fjala është grua shtatzënë që lind viganë. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunët.

Kërlezha


--------------------------------------------------------------------------------

- Nëse fjalën s'e thua dot në shesh se ke drojë, mos e thuaj as pas nesh.

Saadi


--------------------------------------------------------------------------------

- Kurrë mos i dëgjoni ata që flasin keq për të tjerët, e mirë për ty.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur njëqind vetë flasin të njëjtën gjë, atëherë, ajo është ose Vox Dei (zëri i zotit),ose marri e madhe.

Irzhikovski


--------------------------------------------------------------------------------

- Shikimet e njerëzve u ngjajnë peshqve; ata e hanë njeri-tjetrin. Edhe fjalët shëmbëllejnë me peshqit; fjala e madhe e gëlltit të voglën.

Arapi


--------------------------------------------------------------------------------

- Rrallëherë pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur tepër. Kjo është një e vërtetë e vjetër që e dinë të gjithë, veçse askush nuk i përmbahet.

La Bryeri


--------------------------------------------------------------------------------

- Secili që flet diç, shpesh e hesht atë më të mirën

Ludvigu


--------------------------------------------------------------------------------

- Është lehtë të flasësh kur ke ç'të thuash, mirëpo vështirë është ç'të thuash, kur duhet të flasësh.

Elioti


--------------------------------------------------------------------------------

- Përdorimi më i mirë i fjalëve është heshtja e plotë.

Tagora


--------------------------------------------------------------------------------

- Të bësh një hap përpara, të thuash një fjalë të re, kjo i frikëson njerëzit më së shumti.

Dostojevski


--------------------------------------------------------------------------------

- Në botë nuk ka torturë më të madhe se tortura me fjalë.

Nadsoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Fol vetëm për atë që e ke të qartë, ndryshe hesht.

Tolstoi


--------------------------------------------------------------------------------

- Njerëzit na kuptojnë më mirë kur u flasim pak.

Strindbergu


--------------------------------------------------------------------------------

- Fjalët janë thumba për të varur idetë.

Londoni


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjuha ruhet, atje ku shkruhet.

Shqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.

Bullgare


--------------------------------------------------------------------------------

- Të ndiejmë mundemi vetëm në gjuhën amtare, të mendojmë edhe në ndonjë gjuhë tjetër.

Elioti


--------------------------------------------------------------------------------

- Ai që zotëron gjuhën e vet vlen më tepër se ai që pushton një qytet.

Një mendimtar i lashtë


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu që nuk i di gjuhët e huaja, nuk di asgjë për gjuhën e vet.

Gëte


--------------------------------------------------------------------------------

- Oratoria është art i mashtrimit.

Montenji


--------------------------------------------------------------------------------

- Oratoria duhet të ketë parasysh tri gjëra: çka flet, kujt i flet dhe si flet.

Ciceroni


--------------------------------------------------------------------------------

- Vetia e oratorit të mirë është të heshtë kur nuk e dëgjojnë me ëndje.

Luteri


--------------------------------------------------------------------------------

- Oratori duhet të jetë i mrekullueshëm, në të kundërtën ngjall mërzi dhe tallje.

Seldeni


--------------------------------------------------------------------------------

- Derisa të martohet i mençuri, budallasë i bahen fëmijët çobanë.

Sbqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- Gjuha dhe zemra nuk duhet të kenë kundërthënie.

Azerbejxhane


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos u marto për të holla, ato mund të huazohen lehtë.

Skoceze


--------------------------------------------------------------------------------

- Martoje djalin kur të duash, por vajzën fejoje kur të mundesh.

Kroate


--------------------------------------------------------------------------------

- Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.

Afrikane


--------------------------------------------------------------------------------

- Çdo njeri i lumtur është i bukur.

Irlandeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Lumi i thellë rrjedh qetë-qetë, njeriu i mençur flet ngadalë.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- Për një fjalë goje njeriu del i mençur dhe për një fjalë i marrë.

Amerikane


--------------------------------------------------------------------------------

- Derisa njeriu ka kokën mbi shpatulla, për të nuk është e humbur asgjë.

Vietnameze


--------------------------------------------------------------------------------

- Njerëzit vlerësohen sipas suksesit të tyre, e jo sipas meritave.

Persiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Të quhesh njeri është e lehtë, të jesh njeri është e vështirë.

Afnkane


--------------------------------------------------------------------------------

- Bashkë në qoftë se jetojnë gjatë, shtazët duhen mes veti, kurse njerëzit urrehen.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- Mali nuk ka nevojë për mal, por njeriu ka nevojë për njeri.

Baske


--------------------------------------------------------------------------------

- Njeriu i gëzuar është si dielli, shndrit atje ku depërton.

Turke


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush nuk është i mençur zemrën e ka në gjuhë, e kush është i mençur gjuhën e ka në zemër.

Jordaneze


--------------------------------------------------------------------------------

- Po qe se dajaku do të bënte dikë të mençur, atëherë më të mençurit do të ishin buajt.

Madagaskarese


--------------------------------------------------------------------------------

- Gënjeshtra ka shtatë variante të ndryshme, ndërsa e vërteta vetëm një.

Afrikane


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush ankohet shumë për dele, ndodh që humb lopën.

Holandeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur të jesh në zor edhe thiu të bëhet dajë.

Shqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- As mos e merr kafshatën e madhe, as mos fol ndonjë fjalë të madhe.

Greke


--------------------------------------------------------------------------------

- Ujku e mbron delen nga dhelpra për ta ngrënë vetë.

Bullgare


--------------------------------------------------------------------------------

- Nderi dhe autoriteti as nuk blihen, as nuk huazohen.

Gjermane


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush premton shumë, nuk bën asgjë.

Hungareze


--------------------------------------------------------------------------------

- I shëndoshi ka njëmijë dëshira, i sëmuri vetëm një: të jetë i shëndoshë.

Sllovene


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush blen ç'nuk i duhet, në fund shet edhe ç'i duhet.

Rome


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush thotë se ka mjaft kohë, vonohet.

Holandeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Të lavdëruarit e vetvetes është fillimi i turpit.

Japoneze


--------------------------------------------------------------------------------

- Buka e të varfërit është më e ëmbël se e të pasurit. Atë e ëmbëlson uria.

Indiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Siguria më e mirë për t'u mbrojtur nga të këqijat është kujdesi dhe maturia.

Malajzeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Mençuria nuk banon vetëm në një shtëpi.

Afrikane


--------------------------------------------------------------------------------

- Puno si skllav, por ushqehu si lord.

Shqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- Ndonjëherë edhe djalli e thotë të vërtetën.

Spanjolle


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush s'ka fëmijë, s'ka dritë në sytë e tij.

Persiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Në shtëpinë e të varurit mos e përmend litarin

Zviceriane


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë pa një sy, se sa pa dy sy.

Gjermane


--------------------------------------------------------------------------------

- Miqtë e vërtetë janë të rrallë.

Latine


--------------------------------------------------------------------------------

- Fatin nuk e njeh me kokë, por me zemër

Norvegjeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Ushqeje qenin se nuk të leh.

Bullgare


--------------------------------------------------------------------------------

- Për miun maca është luan.

Shqipe


--------------------------------------------------------------------------------

- Dora që jep është gjithnjë mbi dorën që merr.

Spanjolle


--------------------------------------------------------------------------------

- Ai që vdes për atdhe, ka jetuar mjaft.

Spanjolle


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush do që të ngrohet në pleqëri, le të ndërtojë vetë një stufë në rini.

Gjermane


--------------------------------------------------------------------------------

- Janë tri lloje fatkeqësish: në fëmijëri të humbësh babanë, në burrëri gruan dhe në pleqëri të jetosh pa djalë.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush nuk e ka provuar atë që është e hidhur nuk di çka është e ëmbël.

Rumune


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush vjedh një ve, vjedh edhe delen.

Greke


--------------------------------------------------------------------------------

- Kryelartësia është kushërirë e paditurisë.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- I marrë është ai që nuk di të fshehë mençurinë.

Indiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush përkulet para njerit, i tregon shpinën tjetrit.

Turke


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos u frikëso në qoftë se mëson dhe punon ngadalë, por frikësoju në qoftë se rri kot.

Kineze


--------------------------------------------------------------------------------

- Më turp është të mos përpiqesh të dalësh nga balta, se sa që je futur në të.

Italiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Kush vrapon pas shumë lepujve, nuk zë asnjë.

Greke


--------------------------------------------------------------------------------

- Mysafirëve dhe peshqve pas tri netëve fillon t'u vijë erë e keqe.

Angleze


--------------------------------------------------------------------------------

- Njëqind miq janë pak, një armik është tepër.

Islandeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Në qoftë se dish shumë, më shumë fat do të kesh.

Burmane


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur do njeriu të rrahë një qen, gurë gjen gjithnjë.

Belge


--------------------------------------------------------------------------------

- Mos i flak këpucët e vjetra, para se t'i blesh të rejat.

Flamane


--------------------------------------------------------------------------------

- Peshqit e vjetër, para se ta përpijnë ushqimin, mirë e mirë e përtypin

Suedeze


--------------------------------------------------------------------------------

- Dituria e paktë është më e rrezikshme se padituria.

Boliviane


--------------------------------------------------------------------------------

- Të fuqishmit i mund turpi, kurse të dobëtit frika.

Madagaskarase


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë një shishe verë gjatë jetës, se tri shishe pas vdekjes.

Koreane


--------------------------------------------------------------------------------

- Proverbat janë stoli e bisedës.

Persiane


--------------------------------------------------------------------------------

- Me shokë të mirë edhe në kohë të vështira kalohet mirë.

Arabe


--------------------------------------------------------------------------------

- Të jesh shok me të gjithë, ose të mos kesh asnjë shok, e njëjtë është.

Spanjolle


--------------------------------------------------------------------------------

- Kur s'je mirë qaj, mirëpo lotët të të mos bien në tokë se mund të ndoten.

Algjeriane


--------------------------------------------------------------------------------

- Më mirë me të mençurin të qash, se sa me budallain të këndosh.

Sllovene


--------------------------------------------------------------------------------

- Gënjeshtra mund të shkaktojë dhembje njëqind herë më të madhe se shigjeta.

Mozambikane


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 15 Dec 2010 - 11:04
Ari në zjarr provohet, miku në rrezik kuptohet.


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 15 Dec 2010 - 13:22
besa e shqipetarit eshte shqipetariaKaramelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Fri 7 Jan 2011 - 14:28
Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut!!!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Tue 18 Jan 2011 - 14:29
Miqësia


 • Ari në zjarr provohet, miku në rrezik kuptohet. VLORË


 • Armiku s'pritet me fjalë, por me plumb. KRUJË


 • Armiku më i rrezikshëm është, ai që harrohet. JUG


 • As buka nuk haet vetëm. JUG


 • Atje ku luftojnë dy, fiton i treti. KORÇË


 • Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra. SKRAPAR


 • Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut. BERAT


 • Lulja e këputur nuk lëshon më. MYZEQE


 • Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki. JUG


 • Mendja me mendjen, pjellin mëndje. JUG


 • Me një ka nuk bëhen pendë. JUG


 • Me nji tra nuk mban shtëpia. JUG


 • Mëson nga armiku më shumë se nga miku. JUG


 • Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë. JUG


 • Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë. VERI


 • Miku harrohet po të largohet. PËRMET


 • Miku i mirë vjen nga porta. BERAT


 • Nuk bëhet stani me dhi të egra. VLORË


 • Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi. JUG


 • Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. JUG


 • Miku i mikut tim, është edhe miku im. VLORË


 • Një krah s'mban kala. GJIROKASTËR


 • Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR


 • Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË


 • Për një shamatë, lypen dy veta. SARANDË


 • Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. TROPOJË


 • Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara. JUG


 • Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë. VLORË


 • S'bëhet lëmi me një kalli. JUG


 • S'bëhet stani me lepura. MYZEQE


 • S'mblidhen lepujt në vath. JUG


 • S'mbushet thesi me një kokërr. LUKOVË


 • Syri është më i mprehtë se kordha. JUG


 • Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin. JUG


 • Shokë bashkë, e bukë veç. JUG


 • Trimi i mirë me shokë shumë. JUG


 • Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË


 • Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat. BERAT


 • Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI


 • Të më mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD


 • Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD


 • Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI


 • As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË


 • Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI


 • Bota të jep aq sa t'i kesh dhënë asaj. JUG


 • Bukë e kripë e zemër. KAVAJË


 • Çilet dera, rritet ndera. VERI


 • Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. ELBASAN


 • Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë. KOLONJË


 • Fshati digjet, plaka krihet. JUG


 • Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI


 • I mirë për shokë, e i lig për vete. JUG


 • Bukën tënde ha, hall të botës qa. LUNXHËRI


 • Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan. DELVINË


 • I fundit ja do qaj, ja do qeshë. LABËRI


 • I qan hallin kalorësit. DURRËS


 • I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit. POGRADEC


 • Jo gjithmonë "mirë se të gjeta" po edhe "mirë se erdhe". ELBASAN


 • Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen. JUG


 • Nga fryn era kthen gëzofin. DIBËR


 • Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. KORÇË


 • Keq më vjen, po dëm s'më bëhet. SKRAPAR


 • Ku s'të thërresin, mos shko; ku s'të pyesin, mos kuvendo. ELBASAN


 • Këpucari i ka këpucët e grisura. JUG


 • Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. JUG


 • Kopraci s'të jep të zezën e ullirit. JUG


 • Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. SKRAPAR


 • Ku rënça mos u vrafsha. VLORË


 • Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. SHIJAK


 • Kur të vjen nevojtari në derë, po s'pate gjë, jep një gotë ujë. SKRAPAR


 • Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. JUG


 • Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. SHKODËR


 • Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. ARBËRESHËT


 • Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. KRUJË


 • Le gomari që na ngordhi, po s'na lënë as mizat rehat. KORÇË


 • Lype se s'ta jep, merre se nuk thotë gjë. KAVAJË


 • Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG


 • Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof. ELBASAN


 • Merr belanë e botës e vë në krye të votrës. ELBASAN


 • Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë. MYZEQE


 • Miku i thirrur, duhet përcjellun. MIRDITË


 • Miku nuk vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd. KRUJË


 • Mikut i lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi. KRUJË


 • Mirmëngjes, me interes. FIER


 • Mos qesh në shok, se e gjen në kokë. KOSTUR


 • Mos e lëndo ku i dhemb. JUG


 • Në daltë djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë. JUG


 • Në shtëpinë e të varurit, nuk zihet litari me gojë. DELVINË


 • Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË


 • O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha. BERAT


 • Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë. VLORË


 • Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan. KORÇË


 • Prifti më përpara bekon mjekrën e tij. KOLONJË


 • Pula bëri venë, gjelit i dhemb barku. KUÇ


 • Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot. SHKODËR


 • Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR


 • Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER


 • Sevapi as shitet, as blihet. JUG


 • Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET


 • Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR


 • Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË


 • Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët. JUG


 • Ustai nuk ka shtëpi. MYZEQE
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Thu 20 Jan 2011 - 13:20
Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Thu 20 Jan 2011 - 19:17
mos i shiko gunen por shikoji punenLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Fjale te urta per Dashurine...

prej Sun 6 Feb 2011 - 17:04
Fjal të urta për Dashurinë


“Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.

“Gjuha e dashurise eshte te syte!”

“Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!”

“Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!”

“Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!”

“Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!”

“Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!”

“Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!”

Une jap dashuri sepse te dua, jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine.Nese te jap dashuri apo dicka tjeter duke pritur te ma kthesh me dicka, me siguri do te mbetem i deshperuar!”

“Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…

Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…”

“Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!”

“Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!”

“Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!”

“Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?

“Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!”

“Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!”

“Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise.”

“Dashuria e pare ecen si gaforrja!”

“Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja!”

Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes!”

“Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit!!”

“Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!”

“Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!”

“Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!”

“Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!”

“Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!”

“Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare!”

“Dashuri do te thote kurre te mos thuash “ME FAL”!

“JETO QE TE DASHUROSH, DASHURO QE TE JETOSH!

“Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!”

“Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!”

“Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme”

“Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje!”

“Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!”

“Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja!

Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari

TE LUTEM ME DUAJ PAK NESE DESHIRON TE ME DUASH GJAT !

Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !

Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !

Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur

Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti !

NJE DASHURI ESHTE, POR KOPJE TE SAJ KA ME MIJERA !

EDHE NE KASOLLEN ME TE VOGEL KA VEND PER DY TE DASHURUAR !

Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion !

Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne !

Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne !

DASHURIA ESHTE TER JETA E GRUAS, KURSE NJE EPISOD NE JETEN E MASHKULLIT!

Ai u martua me te sepse e dashuroi , AJO u e dashuroi ate sepse u martua !

C eshte Dashuria? RAST I VOLITSHEM PER DHEMBJE TE GJATE ! Thenia ishte : Sa me shume qe i njof njerezit aq me shume i dua kafshet !

TE NDAHESH VETEM SEPSE NUK E DO ME ESHTE BUDALLALEK, NJEJT SIKUR TE MARTOHESH ME DIKE VETEM SEPSE E DO !

Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi

Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat !

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren !

Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen

Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri !

Engjejt e quajn gezim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e sketerres,
njerezit e quajn DASHURI !

Dashuria nuk eshte problem,ashtu sic nuk eshte nje automjet:problem jane vetem ata qe ngasin automjetin,udhetaret dhe rruga.

Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku

S'ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse

Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi

Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni

Ata që nuk e tregojnë dashurinë, nuk ndjejnë dashuri.
-William Shakespeare

Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.

Dashuria është një ngjarje botërore, por private.

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je…

Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete…

Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet…


Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme…

Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj…

Ndaleni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne…

Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

Mos ndalo duke kerkuar ate qe do…mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu… te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ….TE DUA PERJETESISHT!

Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!

E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi.

Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga…Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve…por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi…

Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

Do te mesohem me mosqenien tende, do t’u them njerezve qe “ishte fati”, do te dij te shtirem i lumtur….kushedi a do te jem ne gjendje t’i them zemres sime qe mbaroi!

Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.

Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

Kur te bije shi, dil nga shtepia…dhe leri pikat qe bien te te prekin…jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

Te pres jashte botes…aty ku realiteti behet magji…te pres aty ku urrejtja behet dashuri…ku lotet kthehen ne rreze dielli…te pres aty ku le krenarine pergjithmone…te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

Je fjala qe me vjen pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..

Dashuria, nga te gjitha pasionet, eshte me e rrezikshmja…sepse sulmon njekohesisht, koken, zemren, dhe trupin…

Dashuria triumfon mbi gjithcka, por jo mbi varferine, dhe dhembjen e dhembeve…

Nje deklarate dashurie, eshte si fillimi i nje loje shah: pasojat jane te pallogaritshme…

Asgje nuk i sherben dashurise, me shume sesa largesia… per cdo km largesi, dashuria shtohet…

E vetmja fitore e mundur, ne dashuri…eshte ikja…

Dashuria s’eshte gje tjeter, pervecse bindja e gabuar, qe disa femra jane ndryshe nga te tjerat…

Dashuria ka te drejte te jete, e poshter dhe genjeshtare…
kur eshte e “sinqerte”…

Per te qene te lumtur ne dashuri, nuk eshte nevoja te jemi te verber: mjafton qe nganjehere, te mbyllim syte…

Dashuria eshte fatkeqesia me e bukur, qe mund te na ndodhi…

Ne dashuri, te gjithe meshkujt jane hajdute: e duan akoma me shume nje femer, nese ajo eshte e tjeterkujt…(dhe anasjelltas)

Dashuria eshte e verber, thuhet: sa mire dallon, nje unaze te arte, nga unaza e pavlere…

Semundja me e perhapur e syve…eshte dashuria, me shikim te pare…

Dashuria mundet shume…
paraja mundet gjithcka…
me perjashtim te dashurise…

Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

Me duart e mia do te desha te te qoja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

Eshte e veshtire t’u thuash njerezve qe do “Te dua”, kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

A qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.

Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.

Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.

Ai që të detyron të qash, ai edhe të do

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.

Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.

Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.

Dashuria eshte si nje lule qe mbin ne gremine__e keput vetem ai qe ka guxim!

Dashuria eshte gjeja me e mir ne jet per ata ca din me shijue

Një ditë TRURI i tha ZEMRES : " Pse unë bëj gjithmonë atë që do ti ?" Dhe zemra iu përgjigj:"Sepse ti mendon atë që ndjej unë" !!!!

Ne dashuri eshte mrekulli fillimi por eshte kenaqesi rifillimi

Kush dashuro edhe lajthit

Dashuria sundon mbreterine e saj edhe pa shpate

Vepra dhe jo fjale jane prova dashurie

E puthura e pare vidhet e dyta jepet

Dashuria pa puthje si buka pa kripe

E puthura nuk vuluset ne balle por ne zemer

E puthura s'ben vrime por shkalle per tu ngjitur

Ai qe dashuron mire edhe denon mire

Zenkat e te dashuruarve e shtojne dashurine

Te dashuruarit dhe thaset me pleshta nuk ruhen

Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme…

Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja!

Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari

TE LUTEM ME DUAJ PAK NESE DESHIRON TE ME DUASH GJAT !

Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !

Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !

Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur

Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti !

NJE DASHURI ESHTE, POR KOPJE TE SAJ KA ME MIJERA !

EDHE NE KASOLLEN ME TE VOGEL KA VEND PER DY TE DASHURUAR !

Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion !

Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne !

Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne !

DASHURIA ESHTE TER JETA E GRUAS, KURSE NJE EPISOD NE JETEN E MASHKULLIT!

Ai u martua me te sepse e dashuroi , AJO u e dashuroi ate sepse u martua !

C eshte Dashuria? RAST I VOLITSHEM PER DHEMBJE TE GJATE ! Thenia ishte : Sa me shume qe i njof njerezit aq me shume i dua kafshet !

TE NDAHESH VETEM SEPSE NUK E DO ME ESHTE BUDALLALEK, NJEJT SIKUR TE MARTOHESH ME DIKE VETEM SEPSE E DO !

Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi

Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat !

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren !

Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen

Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri !

Engjejt e quajn gezim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e sketerres,
njerezit e quajn DASHURI !

Dashuria nuk eshte problem,ashtu sic nuk eshte nje automjet:problem jane vetem ata qe ngasin automjetin,udhetaret dhe rruga

Ku eshte bashkimi eshte fuqia

Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 7 Feb 2011 - 16:42
Besa


Edhe sikur deti uje te behej per te varfrin nuk ka luge. "(Kosovë)

Ajo që ke frikë të gjen. Elbasan

Ai që s'ka gojë, vdes pa ardh dita. Elbasan

Ai që s'tutet me fjalë, s'tutet as me pushkë. Kosovë

Atë që pështyn, mos e lëpij. Gjirokastër

Atë që të qëllon me gur, mos e qëllo me bukë. Vlorë

Ai që hyn në lumë edhe do laget. Korçë

Amanetin e mban toka. SHKODËR

Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. Dukagjin

Burri flet përpara syve e jo pas shpine. Elbasan

Burri një herë ka lerë, nji herë do të vdesë. Kurvelesh

Burri o të fal, o të var. Gjirokastër

Burri s'matet me pëllëmbë po me zemër. Skrapar

Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. Shkodër

Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJË

Besa e burrit, pesha e gurit. VERI

Burri i mirë flet një herë. KRUJË

Burri lidhet për gjuhe, kali për kapistre. ELBASAN

Çakallit lëshoi ujkun. Elbasan

Çkul dhëmbin, të të shëndoshen kryet. Jug

Ç'pret nga ai që trembet ngas hija e tij. Kurvelesh

Dajaku ka dalë nga xheneti. Kavajë

Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra. Devoll

Derri do plumbin, nuk zihet me duar. Lushnjë

Ditëgjati s'bëhet ditëshkurtër me nëmë. Lunxheri-Gjirokastër

Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri. Shqipëri e mesme

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORË

Deti njihet në valë, burri njihet në fjalë. SARANDË

Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë. Elbasan

Dhelprës me dhelpëri, ujkut me trimëri. Jug

E nxehta del me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm. PËRMET

Frika nuk e len lepurin me u majtë. SHKODËR

Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë. VLORË

Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë. KOLONJË

Fusha bën baltë, mali bën furtunë. MYZEQE

Gozhda nxjerr goxhdën. VLORË

Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin. SHKODËR

Guri i rrumbullkët nuk zë vend. JUG

Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTËR

Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën. KORÇË

Hidhëroju dikujtë aq sa ka dituri. Preshevë

I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat. TIRANË

Ku do të dijë hëna se lehin qentë. VLORË

Ku ngul hunë var hejbet. JUG

Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ

Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: "Ma mirë me thon qe Leka, se qe
vorri i Lekës". KOSOVË

Kur ke zemër ke edhe krahë. KRUJË

Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG

Kush kërkon gjen. PËRMET

Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash. JUG

Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën. DEVOLL

Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi. JUG

Ku është besa aty është dhe shpresa. KORÇË

Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë. SARANDË

Nga del fjala del dhe shpirti. JUG

Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë. VLORË

Pushka don pushkën. TROPOJË

Pyet detin sa lumenj derdhen në të. KOLONJË

Qeni i pangopur të ha. SKRAPAR

Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë. ELBASAN

Rrallë vritet burri që ka shumë armiq. JUG

Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi. JUG

S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT

Shqerra që s'thërret mëmën humbet. JUG

Trimëria e kthen plumbin mbrapsht. JUG

Trimi e ka me vete fatin. VLORË

Trimin vraje, po mos e shaj. Kolojnë

Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin. JUG

Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN


Atdheu

Ara ime varri im. LABERI

Ardhin galat dhe prishën folenë e bilbilit. KORCE

Atdheu e nana nuk harrohen. TROPOJE

Atdheu mbi të gjitha. VLORE

Ai që lë arën e vet, nget arën e huaj. KORCE

Balta më e ëmbël se mjalta. GJIROKASTER

Bijë vendi pikë argjendi. BERAT

Bukë e hi në shtëpi. PERMET

Çdo hi në vatrën e tij. JUG

Çdo komb t'i vërë vetes një vlere, atë i venë dhe të huajt. JUG

Çdo zog kërkon folenë e tij. JUG

Dardha bie nën dardhë. VLORË

Derë e botës s'është strehë e kokës. JUG

Duaje atdhenë si shqiponja folenë. JUG

Duaj at e duaj nënë, por më shumë duaj atdhenë. KOR

Dy duar për një kokë, koka për atdhenë. KOR

Dheu zhuritet por bari mbin përsëri. JUG

Qeni leh tek stani i tij. GJIROKASTER

Fjala në vend të huej, bahet gur. VERI

Guri i rëndë në vend të vet. PËRMET

Gjeli në pleh të tij këndon më mirë. KORÇË

Gjeli mbret mbi pleh të vet .JUG

Gjuha dhe njerëzit janë tapia e vendit. JUG

Gjuha bashkon kombin. JUG

Gjuha ruhet atje ku shkruhet. KORÇË

I ikuri dhe i vdekuri s'kanë hatër. JUG

Kur të jesh në dhe të huaj, dita të bëhet një muaj. KOSOVË

Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë por ka le. SHKODËR

Mace e botës vjen në shtëpi, për të përmbysur tenxheret. KORÇË

Mbrohe atdhenë si shqiponja folenë. SHKODËR

Një nënë nuk na ka bërë, po një vend kemi të tërë. BERAT

Nji zogu që i prishet foleja hidhet degë më degë. MAT

O shtëpi, o bukë e hi, nuk gjendet varri si ti. ÇAMËRI

Qeni te shpia e vet gjithmonë asht trim. VERI

Shqiponja fluturon në qiell, po folenë e bën në tokë. LABËRI

Arnaut, he arnaut, në vend të bukës po blen barut. KOSOVË

Besë e shqiptarit si purteka e arit. JUG

Dy milion kur hanë bukë, dyqind milion kur bëjmë pushkë. JUG

Gjakut të derdhur të shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan. VERI

Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janë kërrusur kurrë. JUG

Shqipëria është e vogël, po shqiptarët janë shpirtmëdhenj. JUG

Shqiptari kryet e pren dhe besën s'e then. KOSOVË

Shqiptari kur jep fjalën, ther djalën. VLORË

Shqiptari me armë e shokë, s'i lutet kurkujt mbi tokë. KOSOVË

Shqiptari për mik asht tret e asht fik. KOSOVË

Shqiptari s'ha pulë të ngordhur. JUG

Shqiptari s'lë hak pa marrë e borxh pa larë. VLORË

Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret për trimëri. SKRAPAR

Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasë frikë. TIRANË

Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep. KOSOVË

Shqiptari vritet por pushkën nuk e hedh. JUG

Shqiptari s'e han trupin me bukë. VLORË

Toskë e gegë, pemë nga një degë. GJIROKASTËR

Kush rren shtetin, rren vetin. TROPOJË


Mençuria

Dinaku të shkon ujë nën rrogoz. JUG

Dita e mirë, që menatë njihet. ARBËRESHËT

Dita me diell duket që në mëngjes. MYZEQE

Djathin, mirë që e hëngri miu, po shëllirën kush e piu. ELBASAN

Duhet ndarë kashta nga kokrrat. VLORË

Dy shaka bëjnë një të vërtetë. JUG

E treta e vërteta. DEVOLL

Fëmija dhe budallai belbëzojnë të vërtetën. GUCI

Foli derës të dëgjojë dritarja. VLORË

Foli plakës të dëgjojë nusja. JUG

Fshati që duket s'do kallauz. KORÇË

Gënjeshtra është një plagë, dhe në u shëroftë të le nishan. JUG

Gënjeshtra nuk ka as dorë, as këmbë, as bisht, as rrënjë. BERAT

Gjarpëri ecën dhe fshin gjurmët me bisht. KORÇË

Gjuha e ka rrënjën në zemër. VERI

Po nuk e njohe hidhërimin, nuk do të kuptosh dhe gëzimin. VERI

Hileqari nuk të shef në sy, po shef në tokë. DIBËR

Ka, që dhe gomarin mashkull e bëjnë me barrë. JUG

Kritika është ilaç i hidhur, po ilaç ama. VLORË

Kur dhelpra nuk arriti rrushtë, tha se janë të thartë. JUG

Kur fjala del nga zemra, godet në zemër. BERAT

Malli i prishur nuk shitet pa gënjyer. VLORË

Me pasë bishtin ta presin, me mos e pasë ta njesin. SHKODËR

Më mirë me të hidhurat më përpara e të ëmbëlat pas. PATOS

Mos e ban penin tra. DIBËR

Me sa ka peshk pa halë, aq ka dhe të bukur pa fjalë. KRUJË

Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN

Nuk i gjenden gjarpërit këmbët. JUG

Nuk luan ferra kot. VLORË

Nuk mbulohet dielli me shoshë. JUG

Nuk qaj se s'dua burrën, po bëj zakonë. VLORË

Po të lavi, të levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytë se të gënjevi. KORÇË

Qeni tund bishtin për të mbajtur miqësinë. KORÇË

Rena a nana e tana të këqijave. KAVAJË

S'dalin dyzet ujqër nga një drizë. JUG

S'i bën mjekra priftërinjtë. JUG

Siç na dinë, qofshim, siç jemi, mos qofshim. KORÇË

S'mbushet thesi me gënjeshtra. GJIROKASTËR

Shakaja është gjysma e të vërtetës. JUG

Ti kemi sahanët pa kapakë. JUG

Ustai, ustanë e njef në zanat. GJIROKASTËR

Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat. SARANDË

Barku i gjerë, truri i ngushtë. JUG

Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN

Burimi i mirë duket në thatësirë. KRUJË

Ç'i do qeni brekët. KORÇË

Ç'ke moj zemër që rënkon; koka bën, koka pëson. PËRMET

Çobani i mirë e njeh bagëtinë me blegërimë. JUG

Deshi të vej vetullat, nxorri sytë. JUG

Deti ka ujë boll, po me u pi s'pihet. KOSOVË

Edhe kau ka gjuhë të mëdha, por nuk flet dot. JUG

E mirë edhe fuqia, por ca më mirë urtija. JUG

Hesapi nuk bëhet pa hanxhinë. KORÇË

Gjej vendin e bëj kuvendin. ELBASAN

Gjuha dredhon se mendja e mëson. GJIROKASTËR

Hekuri rrihet sa është i nxehtë. BERAT

Humbi sëpatën, i rruat bishti. JUG

Kali i mirë shton torbën e tij. JUG

Kalit të mirë shtoi tagjinë. SHKODËR

Koha vjen për atë që di ta presë. VLORË

Ku qe, asgjëkundi, çfarë bëre, asgjë. JUG

Kur del dielli, të gjithë e dinë nga bie lindja. JUG

Kur gabon i mençuri çuditet budallai. MYZEQE

Lepuri në mal, kusia në zjarr. JUG

Mate punën jo me atë që mbjell, po me atë që korr. GJIROKASTËR

Ma mirë të kesh mend se pare. KOSOVË

Mendja është në majë të gjuhës. SHKODËR

Mendja e lehtë rëndon të zonë. KRUJË

Me një gur, ti vrave dy zogj. KUÇ-VLORË

Më bli nji kalë e nji shalë o baba, se kam gjet një patkua. TIRANË

Mos bëj petulla me ujë. DIBËR

Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN

Mos fol si e ëma e zeqos në majë të thanës. KORÇË

Mos hidh të thatën mbi të njomë. VLORË

Mos prish sixhaden të arnosh xhyben. LUNXHËRI

Mos shit qen të blesh këlyshë. KORÇË

Mos kërko gjilpërën në kasollen e kashtës. POGRADEC

Mos u mbyt me një pikë ujë. PËRMET

Ndoqe fillin gjete lëmshin. JUG

Në luftë duhen shtatë hile një trimëri. SKRAPAR

Nga dy të vështira, më e lehta, më e mira. JUG

Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG

Nuk të ngroh zjarri i kashtës. SKRAPAR

Nuk të thonë: "Qysh ke qenë, po qysh je". VLORË

O djalë në vend të huaj, si të bjerë daullja luaj. KURVELESH

Oxhaku le të jetë i shtrembër, tymi të shkojë përpjetë. JUG

Peshku në det, kusija në zjarr. JUG

Për gjithë vend ka pleq me mend. VLORË

Po të mos kishte budallenj, me kë do qeshnim. DARDHË

Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD

Prishja e shtëpisë vjen nga mend. ELBASAN

Kam inat po nuk kam takat. BERAT

Sa të mbledhësh ti rrusht, tjetri ka ngrënë një kosh. KORÇË

S'mbartet ujë me shportë. SHKODËR

Si është vendi bëhet kuvendi. VERI

S'jepet një pelë për një thelë. JUG

S'ka varfëri i mençuri. JUG

Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK

Shumë lule dalin në prill, por pakë rrojnë. JUG

Të bënin mizat mjaltë, do t'i kishim qypat plot. KORÇË

Thesi i zbrazët s'qëndron në këmbë. KRUJË

U habit pas lëngut, harroi thelat. JUG

Vajtëm për lesh e dualëm të qethur. KORÇË

Vetëm budallai është i kënaqur gjithmonë nga vetja. JUG

Vëthët i nxorra po vërët i kam. JUG

Ai që lakmon më shumë, është gjithmonë i varfër. JUG

Ç'bëhet rrallë, bëhet për mall. JUG


Thjeshtësia


Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHË

Duro sa mund, gëzohu pa fund. VERI

Dhe durimi ka kufi. JUG

Dhisë kur i hanë brirët, gjen shoqe ti përpjekë. DEVOLL

Edhe guri pëlcet kur nxehet. KRUJË

E mjel sa e mjel lopën pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. KORÇË

Fjal e ëmbël thyhen të fortin. SHKODËR

Fjala e mirë në ditë të keqe. KRUJË

Dhembi kafshon shpesh gjuhën, megjithatë ata mbeten miq. JUG

Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. LUNXHËRI

Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË

I buti thyen të fortin. SHKODËR

Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORË

Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORË

Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORË

Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG

Me gojë i afron, me gojë i largon shokët. KOSOVË

Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. MILOT

Mëngjesi është më i mençëm se nata. TIRANË

Mos i fryj zjarrit se të djeg. JUG

Mos merr si pushka e jevgut. TIRANË

Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh. PËRMET

Nga mërzitja e minjve, i vuri zjarrë mullirit. JUG

Nuk thyen dhëmbë fjala e mbarë. JUG

Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET

Për pleshtin djeg jorganin. JUG

Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE

Sa ti trazosh urët aq më shumë ndizen. JUG

Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

Shkallët ngjiten shkallë-shkallë. JUG

Ti prite të paktën, prite dhe të shumtën. SKRAPAR

Trim i mirë quhet ai që përcjell zemërimin. KRUJË

Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË

Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN

As topi i Ali Pashës s'e tund. ELBASAN

Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". SHKODËR

Avash Beg se ka hendek. BERAT

Ay që ecën me krye përpjetë, bie në gropë. JUG

Baste e budalla, motër e vëlla. JUG

Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTËR

Daullja bie për ata që kanë veshë. PËRMET

Del çiraku më i mirë se ustai. JUG

Dy gjela në një vikt, s'këndojnë. JUG

Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT

Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVË

Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJË

Është nga ai gur që thyen çekan. JUG

Fjala pa punë, si peshku pa lumë. GJIROKASTËR

Fjalë pak e punë shumë. LIBRAZHD

Fol me ty, fol me murin. KAVAJË

Gjëmon voza që nuk ka verë. JUG

Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu. ELBASAN

Hiqu det se do shkojë lumi. JUG

I gjen mushka drutë. JUG

I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR

Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR

Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG

Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË

Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT

Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG

Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJË

Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG

Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG

Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG

Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODËR

Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORÇË

Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG

Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

Mos mëso ustanë, po merri zananë. PËRMET

Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK

Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG

Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORË

Në portën e të shurdhit mos trokit. KORÇË

Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG

Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG

Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORÇË

Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË

Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË

Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG

S'e lenë hunda me pa larg. KRUJË

S'ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORÇË

S'ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s'don dije. JUG

Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORË

S'tunden malet me përralla. JUG

Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORË

Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABËRI

Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVË

U bë dhija me tremb ujkun. VLORË

U bo veja me mësue pulën. KAVAJË

U hap dheu, doli një plesht. JUG

U mbars mali, polli një mi. JUG

Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË

U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR

Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG

Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVË

Bëne vath e ve në vesh. SHKODËR

Bëj si të thotë më i madhi. JUG

Bleta din si bëhet mjaltët. JUG

S'di gomari të haj tagji. PËRMET

Dami të bëhet mësim. DIBËR

Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI


Drejtësia


Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja. VLORË
Ban mirë e harro, ban lig e kujto. VERI
Bëj nder e gjej qeder. MYZEQE
Edhe ëngjëlli, edhe djalli, janë brenda tek i gjalli. KRUJË
Edhe kopësht i mbret të jetë, një gjemb brenda do e ket. JUG
E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVË
E mira dhe e keqja nuk kanë fund. JUG
E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVË
Ha njëzet e nëntë kafshita me gjellë, s'thua gjë, të tridhjetën thatë dhe bën kiametin. BERAT
I ligu kur të hipën mbi shpinë, nuk din me zbritë kurrë. TROPOJË
I ligu të puth e të kafshon. JUG*I ligu ngatërron dhe yjet në qiell. JUG
I mirë sa më s'ka, kur fle nuk ha. JUG
Jo i mirë sa të të lëpijnë, jo i keq sa të të pështyjnë. JUG
Kur pi ujë, kujto burimin. VLORË
Kur s'më bën nder, mos më bëj qeder. BERAT
Malli i keq shifet në bojë, dhe njeriu i keq shifet në sy. SHKODËR
Për çdo punë që bënë, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR
Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVË
Pyll pa derra s'ka. ELBASAN
Qen i bardhë, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen është … JUG
Qeni kur kërkon të hajë të zonë, vritet. JUG
Qepa, qoftë e re, qoftë e vjetër, po era qepë vjen. JUG
Qeni edhe me sapun të lahet, era qen do të vijë. VLORË
Rrit këlyshët të të hanë kokën. DEVOLL
Rrufeja nuk bie në hale. TIRANË
Sëpatës bish mos iu ban. DIBËR
Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODËR
Të mirën në e hedh prapa, e gjen përpara. SULOVË
Ai që e ka trupin e drejtë, nuk ka frikë se i del hija e shtrembër. JUG
Ai që e ka mizën në kapuç, e ka vjedh bletën. KOSOVË
Bëni si them unë, e mos bëni si bëj unë. KORÇË
Bie molla që ka krimbin. JUG
Buçja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentë prapa. ELBASAN
Çika pa nder, si lulja pa erë. KOSOVË
E drejta pa forcë, s'të pi ujë. JUG
E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG
Fajat janë që pjellin ligjin. JUG
Faji është jetim, s'i ka dalë zot njeri. ELBASAN
Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG
Fjala e drejtë është e shkurtër, fjala e shtrembër është e gjatë. TETOVË
Gabimi falet njëherë, e jo përherë. KOSOVË
Gjithkush ka dy kandarë, një për vete, një për të tjerët. JUG
Hatëri të lë pa brekë. BERAT
Hesapi i qëruar, të nxjerr të nderuar. JUG
Ka të mençur për të marrë. MALLAKASTËR
Koka e falur s'pritet. JUG
Kur falet e liga, dënohet e mira. JUG
Kur ke të drejtë, lëviz dhe malet. JUG
Kur qeth, bën qime, kur ha, bën thërrime. DEVOLL
Kur të gjen një vdekje, të ngushëllojnë; po kur të gjen turpi, ç'të thonë? KORÇË
Kusari para se të vjedh, bën hazër vendin. KURVELESH
Kush ha bukë, bën thërrime. JUG
Kush ka ngrënë mjaltin, ka mizën pas veshit. ELBASAN
Kyçi vihet për të ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG
Malin lëvroje për lisin, fushën për misrin. GJIROKASTËR
Më parë vra ujkonjën: pastaj mbyt këlyshët. JUG
Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG
Nderi vjen e ikën, por turpi vjen e nuk ikën. VLORË
Në të humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORÇË
Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH
Nuk është e drejtë me u ba dikujt nanë e dikujt njerkë. TETOVË
S'hahet në vend të djathit. KORÇË
S'hahen bashkë turp e bukë. JUG
Zoti vonon, po nuk harron. PËRMET
Vritet faji e jo njeriu. VLORË
Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan të pa pjekura". BERAT
Atij i thonë: "Ja ujku", ay thotë: "Ku është gjurma". JUG
Ay që të do, të qorton, ay që nuk të do, të lëvdon. BERAT
Ç'bluan mendja, zbulon pija. BERAT
Ç'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG
Difton fëmija, ç'ka shtëpia. VERI
Dinaku hyn në pus e del pa lagur. TIRANË
Dinaku të çon në dyzet çezma e s'të jep ujë. PËRMET


Liria

Ai që ndërton me djersë, mbron me gjak. JUG.
Ai që bahet i butë si dele e hanë ujqtë. KOSOVË
As veshi të mos mbajë plur, as këmba të mos durojë gjemb. JUG
Bilbili te kafazi s'këndon nga qejfi, po nga marazi. SHKODËR
Breshka po ferrën don. KAVAJË
Buka e botës s'të ngop. KORÇË
Buka e botës, laku i kokës. SARANDË
Burri nuk shtrihet as për së vdekmi. MIRDITË
Çdo mal e din barrën e vet. PRIZREN
Çdo njeri është mbret në shtëpinë e tij. JUG
Çdo shpresë fluturon me krahët e saj. JUG
Ç'hall ke, vështroje. VERI
Dasëm pa mish nuk ka. KORÇË
Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN
Dele e butë në qafë të ujkut. JUG
Dora e huj të krun, po jo ku të kruhet. KOSOVË
Ec me këmbë tueja e jo me mend e huaja. SHKODËR
E di gjalmi ç'ka torba. PËRMET
E di vetë gomari ku i vret samari. JUG
Gunë e huaj s'të mban ngrohtë. KOLONJË
Gjithkush teshat i lan në shtëpinë e vet. VERI
Hallet e mia i di trari im. ELBASAN
Hall me qè e hall me buaj, po më keq me qè të huaj. MYZEQE
I zoti ia sheh plagën kalit, nën samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORÇË
Jeton bleta majë malit, jeton dhe miza nën bisht të kalit. KORÇË
Kali i botës s'të nxjerr jashtë portës. SARANDË
Kafshata e huaj të mbet në fyt. SHKODËR
Këmba e di se ku e vret këpuca. LUKOVË- SARANDË
Kur se mbajnë njëzet e katër tuejt, nuk e mbajnë as katërdhetë e tetë të huejt. SHKODËR
Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG
Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVË
Kush mba vesh botën, prish kokën. GJIROKASTËR
Kush merr mendjen e botës, i sjell dëm kokës PËRMET
Kush s'lufton për liri, robërinë e ka në shpi. KOSOVË
Kush unj qafën i bie zverkut. JUG
Ku të ha, kruaje. GJIROKASTËR
Leku i huj, peshon rëndë në xhep. PUKË
Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG
Liria fitohet vetëm me gjak. KOSOVË
Liria i ka rrënjët në gjak. JUG
Liria nuk blehet me para e me tokë, po fitohet me gjak e me kokë. KOSOVË
Liria vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT
Më mirë një ditë në liri, se njëqind vjet në robni. KRUJË
Më mirë i lig e i lirë, sesa shëndoshë e me zinxhirë. KRUJË
Më mirë nën hijes ne ferres sime, sesa nën hijen e fikut tonë. KOSOVË
Më mirë një ditë gjel, sesa tre ditë pulë. ELBASAN
Më mirë Sokol një herë, se sorrë gjithherë. SHKODËR
Mashë e tjetrit mos u bëj. JUG
Me dorën e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK
Me duart e mija rrafa kokën time. MYZEQE
Më e urtë se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT
Më mirë gomar, po tëndin, se kalë, po të botës. LUKOVË
Më mirë nën dhè i mbuluar, se mbi dhè i gjynjëzuar. SKRAPAR
Më mirë të vdesësh duke luftuar, sesa të rrosh i gjynjëzuar. SKRAPAR
Më mirë të vdesësh në këmbë, sesa të jetosh në gjunjë BERAT
Më mirë zog e në liri, sesa bilbil e në kulvi. KURVELESH
Mikun nderoje dhe vëre në qoshe, po ozt shtëpie të jesh vetë. JUG
Mish të ngordhur edhe egërsira nuk ha. SKRAPAR
Mjer ai që pret nga tjetri! JUG
Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJË
Mos shko maz pas pele. KOSOVË
Mos shko pas qerres së tjetrit. SKRAPAR
Mos u ban mjaltë, se të han mizat. SHKODËR
Nën hije as bari nuk ngren krye. JUG
Nuk rron peshku pa ujë. KOSOVË
Një gjë që të merr dora, mos prit të ta japin. JUG
Një punë që s'e bën vetë, mos kërko të gjesh të metë. TIRANË
Për çdo punë, puth dorën tënde. ELBASAN
Po nuk nderove veten, s'të nderon njeri. VLORË
Pyet shtatë a tetë, e bëj si di vetë. VLORË
Qafa e unjur, koka e prerë. LUKOVË
Qëndro shtyllë e mos u bëj urë. KRUJË
Rrushi varet në degët e vet. LUSHNJE
S'bëhet dasma pa thyer kupa. ARBËRESHËT E ITALISË
Gjithsecili në punën e tij është zot. JUG
S'mbahet shpirti me falimnders. VERI
Syri i të zotit plehron arën. JUG
Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJË
Trimëria dhe liria janë si nanë e bijë. KRUJË


Puna

Ai që përton sot, pendohet mot. VLORË
Bujku i mirë, ia merr me zorr bukën tokës. TROPOJË
Burri në shtëpi, si dreqi në xhami. ELBASAN
Çelësi që punon, nuk ndryshket. MALLAKASTËR
Dembeli është nëna e të gjithë veseve. VERI
Dera e përtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD
Dita pa punë nata pa gjumë. JUG
Dora me baltë buka me mjaltë. KOSOVË
Dora e larë, zorrë e tharë. JUG
Edhe ujët po të rrijë në një vend qelbet. JUG
Gruaja që nuk do të gatuajë, shosh gjithë ditën. SKRAPAR
Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD
Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORË
I mjeri ai që s'mendn për pleqëri. SHKODËR
Kau që nuk vete në arë e pret sëpata. ******ÖESH
Kazma në dorë, buka në gojë; kazma ne katua, trasta del për miell hua. SKRAPAR
Kush ka turp, vdes për bukë. JUG
Kush mori udhë, dhe do të lodhet. GJIROKASTËR
Kushtrimi del për të ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODËR
Lima dalëngadalë bëri tranë gjilpërë. JUG
Malet tunden, po nuk bien. JUG
Me fal gjakun është burrni. KOSOVË
Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG
Mos prit të të kërkojë e mira, po kërkoje. VLORË
Mushka do dru, e demi kular. SARANDË
Mos u fshi si miu prapa poçes. SKRAPAR
Në kurdhën e nxehtë, s'rrihet me çekan druri. JUG
Njeriut iu bëj njeri, qenit bëniu qen. JUG
Po kërciti dhëmbët qeni i qëndro me shkop në dorë. JUG
Po nuk qau fëmija, nuk i jep nëna sisë. JUG
Po nise një udhë, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurë. DEVOLL
Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PËRMET
Kënga për darkë, brenga për drekë. JUG
Ku ka bletë, ka dhe mjaltë. PËRMET
Ku ka zemër ka dhe krahë. JUG
Kullote dhinë të të mbushë kusinë. GJIROKASTËR
Kur s'ke mbjellë, s'ke çfarë korr. JUG
Kur s'ke punë luaj derën. PËRMET
Kush fërkon pulën, ha edhe vezën. KORÇË
Kush fle ngorhtë ka edhe ftohtë. ARBËRESHËT
Kush i kullot deshët, ai qeth dhe leshët. PËRMET
Kush nuk di ç'është lodhja, ai nuk di ç'është çlodhja. BERAT
Kush përton vdes urije. BERAT
Kush rri në pemë, ha edhe kokrrat. KORÇË
Kush s'punon, dheut i rëndon. JUG
Kush zë brumë do të gatuajë. JUG
Me mirë "punë e mbarë", se "mirë se të gjej". SHKODËR
Mbill me një dorë, korr me të dyja. JUG
Me lopatë ari dhe shat argjendi tunden e lëkunden edhe malet nga vendi. SARANDË
Mirë se të gjej, o hija e madhe!- mirë se vjen o dembel hamë- A kamë leje të rri pak? Po pate me hangër rri sa të duash. TIRANË
Mos rri si nusja në dasëm. JUG
Moti ndihmon atëqë punon. BERAT
Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojë. VLORË
Nuk mund të dalë punë e madhe nga ai që nuk do të voglën. BERAT
Një ujë që nuk ecën s'pihet. ELBASAN
Paraja nuk i zgjedh njerëzit. VLORË
Po shkove me të kërciturit gishtërinjtë sot, mos u anko nga të kërciturit e zorrëve nesër. VLORË
Pula që këndon në mbrëmje nuk bën vezë në mëngjes. JUG
Puna e rinisë, jorgan i pleqërisë. TIRANË
Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDË
Ruaj dhinë të pish qumështin. SARANDË
Sa më shpejt kositet livadhi; aq më shpejt lind bari. TROPOJË
S'bëhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG
S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT
Nuk zihet pleshti me dorashka. KORÇË
Shpjere gojën te buka e jo bukën te goja. JUG
Trupi shëndoshet me të punuar, mendja ndërtohet me të mësuar. JUG
Ujku e ka qafën e trashë, se ka kambët e shpejta. KRUJË
Vure vezën more pulën. KRUJË


Maturia

Mali digjet,plaka krehet. Shkup
Mos hyn ne mal pa sepat. Shkup-Agon
As copën e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJË
Ç'del nga goja, hyn në vesh e del për hunde. JUG
Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa. SARANDË
Dasma nuk shihet në fillim, por në fund. JUG
Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra. SHKODËR
Dy kunguj nën një sqetull s'mbahen. PËRMET
Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë. JUG
Dhjetë herë mat, një herë pre. KOSOVË
Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen më. GUCI
Gazi i madh, kthehet në helm. KORÇË
Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVË
Gjella me kripë e kripa me karar. PËRMET
Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. KURVELESH
Gjuha të lidh, gjuha të zgjidh. VLORË
Ha të rrosh, jo rro të hash. JUG
Janë të urtë të marrët sa pa thënë fjalët. JUG
Kashata e madhe të ngec në fyt. JUG
Këmba e madhe të shqyen këpucën. BERAT
Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin. JUG
Kur flet shkopi të vret. VLORË
Kur han bukë misri, kujto bukë thekri. JUG
Kur s'di not mos u fut në ujë. KORÇË
Kush ha shumë i del për hunde. PËRMET
Kush shef ma sëpari barkun, asht i mangët nga trutë. KAVAJË
Lakmia, lakfyt. PUKË
Lisi nuk pritet me nji të rame. FERIZAJ
Lulja e këputun nuk mbin ma. KRUJË
Më mirë një pulë nesër, se nji vezë sot. DIBËR
Mos dalë goja para mendjes. BERAT
Mos i bjer të mirës me shkelm. DIBËR
Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhësh. MYZEQE
Mos kërko vezë të pjekura në hell. SKRAPAR
Ngopet deti me lumenj? DEVOLL
Nuk mba ujë orizi. JUG
Një fjalë që e dinë dy veta, e dinë gjithë bota. ELBASAN
Pi rakinë e jo mendjen. JUG
Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi bëhen. KORÇË
Po t'i marrësh lopës tërë qumështin, ngordh viçi. JUG
Qefi prish qefin. JUG
Tamahu të shpie në gjynah. JUG
Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe perëndisë. KORÇË
Ujët e turbullt mbysin burrin, fjalët e shumta përziejnë katundin. JUG
Ujku kur ndien erën e dhenëve, harron që ata kanë barinë prapa. JUG
U mbush kupa do të derdhet. KRUJË
Unë i ha kumbullat, atij i mpihen dhëmbët. VLORË
Unë baj barrën, ti djersin. VERI
Vera sa ma e ëmbël të jetë, ma fort të zenë. SHKODËR
Vreshtë shumë mos ven, shpi shumë mos ban, miq shumë mios xen. SHKODËR
Nata s'ka shahit. SHKODËR
As para pushkës, as prapa mushkës. JUG
Atje ku fle ujët, atje është më thellë. KORÇË
Barka mbytet edhe për një lëkurë lepuri. SHKODËR
Bisha tërbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG
Bie një gurë e shkoqet një mur. VLORË
Buka që thyet s'ngjitet më. JUG
Çdo gjë forcohet, në themel. BERAT
Ç'ka humbe mos e kërko, ç'ke në dorë mos e lësho. KRUJË
Çohet një i marrë e qet një gur në ujë, çohen njëzet të urtë e s'mund ta nxjerrin. SHKODËR
Dimrit iu bëj hazër që në behar, e beharit që në dimër. JUG
Dita ka sy, nata ka veshë. JUG
Duhet me i fry lugës para se me të djeg. KRUJË
Dha pesë e hyri në valle, jep dhjetë e s'del dot. BERAT
E dardhë është dhe bora, po të thanë duart. JUG
Edhe pas luftës armët duhet me i mbajtë. KOSOVË
E ke zogun në dorë, mbaje. KORÇË
Fusha ka sy, mali ka veshë. KRUJË
Gishtërinjtë i fut në mjaltë e i lëpin, po nuk i kafshon dot se të dhembin. DARDHË
I marri ç'flet nuk din, i urti ç'din nuk flet. VERI
I zoti duhet të ruajë arën e vet. ELBASAN
Jo si cjapi te kasapi. KORÇË
Kali nuk mbahet për bishti, po prej freri. TROPOJË
Ka thënë Nastradini, edhe në diell merr ombrellë. SHKODËR
Kur s'ke mace, bëjnë minjtë dasmë. ELBASAN
Kij frikë nga një njeri që frikën ta ka. KRUJË
Kujto qenë e bëj gati shkopin. KORÇË
Kur shkon për udhë merr shkop dhe gurë. PËRMET
Kur t'i hypësh kalit, shifi patkonjtë. ELBASAN
Kush vret nuk flet. SKRAPAR
Me zjarrin dhe ujin nuk bëhet shaka. VLORË
Mos luaj me gurë po e pate shtëpinë me xhama. SULOVË
Mos shkel në dërrasë të kalbur. KAVAJË
Mos shko si breshka te nallbani. KORÇË
Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPËRI E MESME
Mos u zër për degësh, po për rrënjësh. JUG
Nata është me barrë, s'dihet ç'pjell. KORÇË
Nga një vërë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia. LABËRI
Nji shkëndi ndez nji mal. KORÇË
Për një dorë kashtë e vret samari mushkën. JUG
Për një pe, për një gjilpërë, vate dëm një punë e tërë. JUG
Ruaju të të ruajë perëndia. JUG
Ruhu nga thëngjilli i mbuluar. JUG
Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas. SKRAPAR
S'lidhet kali me pè. LUKOVË
Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë. KORÇË
Ujku mjergull kërkon. JUG
Zë goje qenin, bëj hazër shkopin. GJIROKASTËR
Shtëpija pa fëmijë, si nata pa yje. SARANDË
Ma i keqi vëlla të merr hakën. KOSOVË
Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG
Ndarja është më e mira e të ligave. SKRAPAR
Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit. SHKODËR
Gjumi natës i randë i bën keq ditës. SHKODËR
Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes. JUG
Mos pyet sa vjeç je, po ç'shëndet ke. TIRANË
Nuk mbushet pusi me pështyma. GRAMSH
As këmishës së shtatit s'është për t'i besu. KAVAJË
Besove, bëre mirë, s'besove, ca më mirë. JUG
Ç'ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria. SKRAPAR
Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT
Esapi i shtëpisë nuk del në pazar. KORÇË
E thëna dhe e bëra janë larg. DIBËR
I marri premton dhe budallai shpreson. JUG
Kur qesh djalli e ka punën keq. VLORË
Mba murin mos bie. SHQIPËRI E MESME
Me thënë e me të bërë shkon në mes një lum i tërë. JUG
Më gënjeve një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall. JUG
Mos u bëj thes i çpuar. SKRAPAR
Mos dëgjo ç'thotë ai për vete, por dëgjo ç'thonë bota për të. SKRAPAR
Ma kanë sharë pelën se kanë sy ta blenë. JUG
Në më rrefsh së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti. JUG
Kur të thonë ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë. JUG
Mos i jep shkopin harbutit, se të vret me shkopin tënd. MYZEQE
Nuk është ar gjithë që ndrit. VERI
Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë. KORÇË


Miqësia

Ari në zjarr provohet, miku në rrezik kuptohet. VLORË
Armiku s'pritet me fjalë, por me plumb. KRUJË
Armiku më i rrezikshëm është, ai që harrohet. JUG
As buka nuk haet vetëm. JUG
Atje ku luftojnë dy, fiton i treti. KORÇË
Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra. SKRAPAR
Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut. BERAT
Lulja e këputur nuk lëshon më. MYZEQE
Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki. JUG
Mendja me mendjen, pjellin mëndje. JUG
Me një ka nuk bëhen pendë. JUG
Me nji tra nuk mban shtëpia. JUG
Mëson nga armiku më shumë se nga miku. JUG
Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë. JUG
Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë. VERI
Miku harrohet po të largohet. PËRMET
Miku i mirë vjen nga porta. BERAT
Nuk bëhet stani me dhi të egra. VLORË
Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi. JUG
Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. JUG
Miku i mikut tim, është edhe miku im. VLORË
Një krah s'mban kala. GJIROKASTËR
Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR
Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË
Për një shamatë, lypen dy veta. SARANDË
Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. TROPOJË
Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara. JUG
Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë. VLORË
S'bëhet lëmi me një kalli. JUG
S'bëhet stani me lepura. MYZEQE
S'mblidhen lepujt në vath. JUG
S'mbushet thesi me një kokërr. LUKOVË
Syri është më i mprehtë se kordha. JUG
Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin. JUG
Shokë bashkë, e bukë veç. JUG
Trimi i mirë me shokë shumë. JUG
Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË
Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat. BERAT
Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI
Të më mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD
Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD
Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI
As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË
Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI
Bota të jep aq sa t'i kesh dhënë asaj. JUG
Bukë e kripë e zemër. KAVAJË
Çilet dera, rritet ndera. VERI
Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. ELBASAN
Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë. KOLONJË
Fshati digjet, plaka krihet. JUG
Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI
I mirë për shokë, e i lig për vete. JUG
Bukën tënde ha, hall të botës qa. LUNXHËRI
Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan. DELVINË
I fundit ja do qaj, ja do qeshë. LABËRI
I qan hallin kalorësit. DURRËS
I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit. POGRADEC
Jo gjithmonë "mirë se të gjeta" po edhe "mirë se erdhe". ELBASAN
Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen. JUG
Nga fryn era kthen gëzofin. DIBËR
Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. KORÇË
Keq më vjen, po dëm s'më bëhet. SKRAPAR
Ku s'të thërresin, mos shko; ku s'të pyesin, mos kuvendo. ELBASAN
Këpucari i ka këpucët e grisura. JUG
Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. JUG
Kopraci s'të jep të zezën e ullirit. JUG
Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. SKRAPAR
Ku rënça mos u vrafsha. VLORË
Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. SHIJAK
Kur të vjen nevojtari në derë, po s'pate gjë, jep një gotë ujë. SKRAPAR
Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. JUG
Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. SHKODËR
Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. ARBËRESHËT
Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. KRUJË
Le gomari që na ngordhi, po s'na lënë as mizat rehat. KORÇË
Lype se s'ta jep, merre se nuk thotë gjë. KAVAJË
Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG
Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof. ELBASAN
Merr belanë e botës e vë në krye të votrës. ELBASAN
Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë. MYZEQE
Miku i thirrur, duhet përcjellun. MIRDITË
Miku nuk vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd. KRUJË
Mikut i lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi. KRUJË
Mirmëngjes, me interes. FIER
Mos qesh në shok, se e gjen në kokë. KOSTUR
Mos e lëndo ku i dhemb. JUG
Në daltë djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë. JUG
Në shtëpinë e të varurit, nuk zihet litari me gojë. DELVINË
Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË
O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha. BERAT
Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë. VLORË
Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan. KORÇË
Prifti më përpara bekon mjekrën e tij. KOLONJË
Pula bëri venë, gjelit i dhemb barku. KUÇ
Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot. SHKODËR
Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR
Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER
Sevapi as shitet, as blihet. JUG
Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET
Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR
Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË
Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët. JUG
Ustai nuk ka shtëpi. MYZEQE


Fjale te urta 6ds9w0
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 7 Feb 2011 - 16:48
Luan le dicka dhe per antaret te shkruajne Fjale te urta 1698836746 Fjale te urta 1698836746


Dhimbja arrin te zemra me shpejtësinë e elektricitetit, ndërsa e vërteta me shpejtësinë e shkrirjes së akullnajës.


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:43
Disa fjale te urta ne vjersha nga Naim Frasheri


Gjithe njerezit i duaj
Mos i pandeh per te huaj

Mos i bej njeriu ne jete
Gje qe s'do ta pesosh vete

Kusaria, ligesia
Dhe sa te keqija jane
Edhe gjithe marrezia
Padijen meme kane

Shiko faqebardhe te rrosh
E perpiqu te besh mire
Dhe me ç'do njeri te shkosh
I padem edhe i lire.

Mos e kthe fjalen kurre
Por qendro më nje si burre.

Kur te jesh i zemeruar
mendja eshte e turbulluar
bej durim sa te kullohet
Se njeriu pastaj pendohet.

Do te rrosh me nder mbi dhe?
Me te liq mos u perzje

Gjuha eshte thike e mprehte
Plage e saj nuk eshte e lehte
Shume njerez gjuha mundon
Ca te tjere i turperon.

Ai qe hiqet i madh edhe mbahet i rende
e ka mendjen te vogel e te lehte si pende.

Dhe te te falin kamjen e jetes
Mos thuaj kurre veç te verteten.


Fjale te urta 6ds9w0
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Fjale Te Urta

prej Tue 8 Feb 2011 - 19:19
Fjale Te Urta

Ai qe di me se shumti flet me se paku.
Buka po u thye s’ ngjitet me nje te beshtyre.
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
C’ ke bere do te ta bejne.
Dardha bie nen dardhe.
Dardha e ka bishtin mbrapa.
Dielli duket qe ne sabah(mengjes).
Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.
Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.
E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
Edhe bari i njome digjet neper te thate.
Fashati qe duket, s do kallauz.
Floke gjate mendje shkurter.
Fjalet jane gra, veprat burra.
Gruaja fut shejtanin ne shishe.
Gjella me kripe dhe kripa me karar.
Gjuha, vete ku dhemb dhembi.
Gjuha kocka s’ ka e kocka thyen.
Gjithe gishtat dhembin njesoj.
I zoti e nxjerr gomarin nga balta.
I talluri, te tall.
Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
Kali i botes te le ne udhe, (rruge).
Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh… perpjete.
Kur s’ ke koke, ke kembe.
Koka ben koka peson.
Kush te do te shan.
Kush mungon, bluan.
Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.
Mat shtate here, e pri njehre.
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.
Me thuaj c’ shoke ke , te te them se cili je.
Me nje lule.., s’ vjen beari.
Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre.
Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.
Mendja e madhe.. e keqja e te zotit.
Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.
Mollen e mire, e ha derri.
Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.
Mos shiko gunen, po shiko punen.
Mos hiq petullat me duart e tjeterit.
Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte.
Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
Nuk ngopet ariu me miza.
Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
Nje gur s mban mur.
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
Peshku ne det, tigani ne zjarr.
Peshku i madh e ha te voglin.
Perse thirret gomari ne dasem…?!!!.
Pi rakine, mos pi mente.
Pune shume, e fjale pak.
Punen e sotme mos e ler per neser.
Qeni qe leh shume, nuk te ha.
Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.
Rrushi shih rrushin, dhe piqu.
Rri shtrember e fol drejt.
S’ behen petullat me uje.
S’ bie rrufeja ne … (lavaman).
Shtri kembet, aq sa ke jorganin.
S’mbahet shtepia me mjell hua.
S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
Te gjithe derrat nje fytyre kane.
Te bente c do mize mjalte… haja dhe une.
Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.
Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.
Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.
Aty ku nuk mer bija, e mer vija.
Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c’mall eshte.
Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne
xhep.
Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)
Burri eshte cadra e gruas.
Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.
Dielli eshte jorgani i te varfrit.
Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
Nuk te ben duhani burre.
Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.
Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
E shara eshte arma e te dobetit.
Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
Faji eshte jetim.
Fati ndihmon te guximshmit.
Femije shume - grushta shume.
Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
Fjala e djalit - pushka ballit.
Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.
Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.
Fukarallek - maskarallek.
Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.
Gazi dhe helmi jane vellezer.
Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
gjithcka.
I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
mban.
Kanun me baben nuk ka.
Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
Mendja e madhe te pret fatin.
Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
Mesuesi me i mire eshte pervoja.
Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s’ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Paraja e bardhe per dite te zeze.
Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
Pasuria nuk eshte lumturia.
Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
Qesh me mire kush qesh i fundit.
S’ka njeri pa nje te keqe.
Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
Ai qe ka, don edhe ma
Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
Ai qe ngutet, cdohere vonohet
Ai qe premton shume, ben pak
Ai qe s’bindet, nuk din te komandoje
Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
Ai qe s’durohet si njeri, s’durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
Ai qe s’punon si burre, rrin e qan si grua
Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet
Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet
Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t’dale koder
Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s’ta don, vetem te shikon
Ai qe thote une jam une, ai hup gjithkun
Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall
Ajo qe s’arrihet, duket me e embel
Ajo qe s’te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve
Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele
Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte
Ara me vica s’lavrohet
Ariu nuk rron duke lepire shputat
Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
Armikut mos ia trego te verteten
Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
As hasmin mos e pafsh pa pune
As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
As uje mos pi ne krua te pushtetit
Ashtu qofte e sherr mos qofte
Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
Ate dere qe s’e cel celesi, e cel paraja
Ate pune qe s’e ben dot vete, mos kerko t’i gjesh te mete
Ate qe nuk e don thuaji: Te pafsha pa pune
Atje ku fle uji, eshte me i thelle
Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
Bajrami i vogel s’falet para t’madhit
Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
Bej gosti, qe te provosh mikun
Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
Beni si them une, mos beni si bej une
Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik behu, e bese mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
Bima e keqe rritet kudo
Bisha me e rrepte eshte kur t’i sulmohen klyshte
Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si behet mjalta
Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
Bota eshte helm e mjalte e perzier
Brengat jane armiqte e jetes
Budallen mos e vet se t’kallxon vet
Buka ne bark, forca ne shtat
Buka s’ka turp
Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
Buke e kripe e zemer
Buke e qepe dhe shendet
Buka prej qielli s’vjen
Bukuria dhe pasuria s’jane pergjithmine
Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
Bukuria e gruas duket ne mengjes
Bukuria nje dite, veprat nje jete
Bukuria te habite, bukuria te korite
Burgu eshte varr per se gjalli
Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
Burgu per burra eshte
Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
Burri me dy gra, kemishen pa la
Burri ne shtepi, si kercu i zi
Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
Burri per gruan eshte si catia per shtepine
Burri s’matet me pellembe por me zemer
Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
Buza me gaz shendeti pa mase
Ca nga ca vici behet ka
Cjapi me brire i prin kopese
Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
Ceshte nje dite, s’eshte perdite
C’ha goja, tregon boja
C’kane bere te paret, i paguajne te pasmit
C’te mbjellesh do te korresh
Cdo e perpjete ka nje tatepjete
Cdo fillim ka edhe mbarim
Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
Cdo mesim e ke fitim
Cdo pesim eshte mesim
Cfare gatuan ate do te hash
Cka ban baba, e hjek i biri
Cka ben i keqi, s’ben as dreqi
C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija
Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
Cka s’ngop syrin, s’ngop as barkun
Cka te bahet n’kojshi, prite edhe ne shtepi
Cka ta ben goja s’ta ben armiku
Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
Ckull dhembin, te te shendoshet koka
C’mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
Con nje kashte e te dalin gjashte
Corba e lire t’i djeg buzet
E ben mizen bulle, qimen tra
E di luga cka ka vegshi
E do shiun, por ne aren e vet
E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
E dua nipin se do te me marre hakun me t’im bire
E gjuan gurin dhe e fsheh doren
E keqja s’harrohet, e keqja po
E keqja s’ka fund
E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
E lehte eshte barra ne shpine te huaj
E liga vjen nga s’e pandeh
E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
E mira te larteson, e keqja te turperon
E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
E sotmja e qesh te djeshmen
E thena dhe e bera jane shume larg
E treta ? e verteta
E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
E verteta s’i pelqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
Edhe ai qe u martua edhe ai qe s’u martua, te dy pishman u bene
Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
Edhe durimi ka nje kufi
Edhe i fikun edhe i koritun
Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s’flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
Edhe syte te t’i nxjerr evladi, prap e don
Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
Eja, baba, te te tregoj arat
Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s’ka njeri te ndershem ne bote
Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
Gjuha e dashurise eshte te syte.
Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes.
Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri.
Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.
Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon.
Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen.
Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer.
Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…
Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore.
Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri.
Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime.
Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!
Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume.
Dashuria e pare ecen si gaforrja.
Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja.
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit.
Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri.
Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen.
Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine.
Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti.
Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit.
Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare.
Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja.
Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes.
Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme.
Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje.
Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!.
Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja.
Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari.
Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten.
Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti.
Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne.
Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua.
Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat.
Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren.
Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen .
Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri.
Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

default Re: Fjale te urta

prej Mon 14 Feb 2011 - 16:06
qeni qe leh nuk te ha


<br>Per te gjith shqiptaret qe ne SHQIPERI jetoni
fuck all ju qe kombesin nderroni
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Fjale te urta

prej Sat 5 Mar 2011 - 7:38
ujku qimen e ndron po zanatin nuk e harron.....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Wed 27 Apr 2011 - 20:37
Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë dëshirën e tij .
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Fjale te urta

prej Wed 27 Apr 2011 - 21:11
Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra .
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Sat 30 Apr 2011 - 1:41
Për Paratë...


Mund të blejnë shtëpi,
por jo një strehë.

Mund të blejnë një shtrat,
Por jo ëndrrat.

Mund të blejnë një orë,
por jo kohën.

Mund të blejnë një libër,
por jo dijen.

Mund të blejne një pozitë,
por jo respektin.

Mund të paguajnë mjekun,
por jo shëndetin.

Mund të blejnë shpirtin,
por jo jetën.

Mund të blejnë seksin,
por jo dashurinë.


Fjale te urta 6ds9w0
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Fjale te urta

prej Sat 30 Apr 2011 - 2:12
Pune pune nate e dite per nje cigare e shkrepse kibrit....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Shkruaj nje thenje te urtë

prej Sun 22 May 2011 - 20:56
Besoj qe titulli i temes po sqaron gjithqka, andaj po vazhdoj une i pari.

Manus manum lavat(dora lanë doren)
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 19:59
Tradita; Dituria; Përvoja

A don, e s'din, a din e s'don. DIBËR

Ai që të kallzon, të bën nder, ai që të pyet të qet në hall. TROPOJË

Arin ku e njohin, atje e çmojnë. KORÇË

Ay që s'njef lekun, mos i ler lekë nëpër duer. TROPOJË

Çdo mësim e ke fitim, çdo pësim është mësim. VERI

Ç'i do qeni opingat. ELBASAN

Ç'ke në xhep të marin hop, ç'ke në tru s'ta marrin dot. LUNXHËRI

Din më shumë i vuari, sesa i mësuari. JUG

Dhelpra plakë i di shtigjet. GJIROKASTËR

E di qeni ku fle lepuri. ARBËRESHËT

Fjalë me vlerë, ku të gjesh merr. BERAT

Guri i gdhendur hyn kudo. JUG

Harabeli plak nuk rrehet me bukë. KRUJË

Hoqëm dhe vuam, po diçka mësuam. JUG

I dogj plakës qumështi, ta' po i frynë kosit. KOSOVË

I pësuari, i mësuari. SHKODËR

Kënga dhe përralla s'kanë zot. DARDHË- KORÇË

Kur s'di me ligjëru, ke dy vesh me dëgju. ELBASAN

Kush më shumë di, më shumë do të dijë. ARBËRESHËT

Kush nuk ka shijuar të hidhurën, nuk di ç'ashtë sheqeri. JUG

Libri ashtë arma e të mençurit. JUG

Mëso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi. FERIZAJ

Në u bëfsha përsëri nuse, di unë si do të nusëroj. JUG

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend. SHKODËR

Noti mësohet në det, jo në stere. KORÇË

Nuk dinte dhe lopa, ç'ishte bishti, po mësoi kur ia prenë. VLORË

Prindi të rrit, shkolla të ndrit. VLORË

Pyet njëqind vetë, se kurrë nuk humbet. JUG

Sa do të rrojmë do të dëgjojmë. SKRAPAR

S'ka skaje dituria e urtia e njeriut. TIRANË

Shit kalin e mëso djalin. KOLONJË

Breshka ferrën do. JUG

Burrin e prishin huqet. KAVAJË

Druri i thatë nuk drejtohet. KOSOVE

Druri ndreqet mbë të njomë. JUG

Edhe plaku kur pi verë, kërcen pup si djalë me erë. LUKOVË

Edhe shakaja ka kohën dhe vendin e vet. SKRAPAR

E kam djalin me një dorë, - Po pse? , - sepse pin duhan. KRUJË

E para - bar, e dyta qejf, e treta helm. SHKODËR

E para gotë është bar, e dyta ar, e treta sermç, e katërta helm. VERI

Fshat e zanat, derë e tabiat. KAVAJË

Gotën e parë e pi vetë, të dytën, pi rakia rakinë, të tretën, pi rakia njerinë. SKRAPAR

Huqi vdes shtatë ditë pas shpirtit. SKRAPAR

Kali plak nuk mëson revan të ri. KORCË

Katundi digjet, zakoni s`prishet. SHKODËR

Ku janë dy vetë, mos i ban i tretë. ELBASAN

Ku di derri, ç`është nderi. SARANDË

Ku janë dy i treti është i tepërt. TIRANË

Kush i vogël e i qërtuar, i madh e i lavdëruar. ARBËRESHËT

Lumi shtratin e ndëron, po burrimin s`e ndalon. VLORË

Ndryshku vjetër dhe zakoni i vjetër, nuk hiqen kollaj. JUG

Njerëzit e një barku i bashkon gjaku, pijanecët bardhaku. TROPOJË

Rakia marton edhe dhespotin. DEVOLL

Rakia është më e mirë se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapë, kurse allahu , ta merr e s`ta jep më. SKRAPAR

Rakia s`din ç`ka është kadia. TRIJISHT

Rakia nuk zihet mik kurrë, të tradhëton ku s`ta pret mendja. TIRANË

Rakia thotë "Të parën hidhe ti, të tjerat i hedh vetë". VLORË

Ruaje fjalën kur t'i vijë radha. SARANDË

Rrahe sa të jetë këlysh, se kur të bëhet qen ai të ha. LUMË

Sa të presin, më mirë priti. JUG

Shtëpia me dy të këqija, duhani dhe rakia. PRIZREN

Trim i rakisë ashtë ai që s'e pi. ELBASAN

Zakoni i ka rrënjët e thella. JUG

Vajza ashtë gardh i shkulë. KRUJË

Vajza e kthyer si qerrja e thyer. PËRMET

Vajza për botë, e djali për shtëpi. VLORË

Xheneti i gruas është nën këmbë të burrit. LABËRI

Kunata, si nata, kunetërit si lugetërit. JUG

Kur bëhet gruaja e mençme, plaket burri. GUCI

Kur fjalosen dy gra, shajnë shoqen e tyre. VLORË

Kur plaket, s'i duhet as vedit, as të tjerëve. TIRANË

Kur rriten fëmija, prishet shtëpija. JUG

Kur të vjen pleqëria, nuk të do as bir, as bija; edhe qeni kur të sheh, ulet në bisht e të leh. SKRAPAR

Kush ka burrë punëtuar, mban stolira të paçmuar. JUG

Kush ta ka nxjerrë synë? - Imi, - prandaj ta ka nxjerrë kaq thellë. SKRAPAR

Kalit që djerset, e gruas që kjan, mos i xen besë. SHKODËR

Kur s'punon fati, kot përpiqet drapni. KRUJË

Ajo që s'arrihet, duket ma e ambël. KOSOVË

Bukuria asht si lulja, në të ri lulëzon e në pleqëri të dëshpëron. KOSOVË

Bukuria e njeriut është sjellja në shoqëri. VLORË

Bukuria të habit, bukuria të korit. VERI

Bukuria e gruas duket në mëngjes. VLORË

Bukuria pa dituri, dru e thatë pa stoli. SARANDË

Duaje bukurinë, po mos e zbukuro kot. VLORË

Dheu i zi bën bukën e bardhë. PËRMET

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër. JUG

Gjanë e mirë e duan gjithkush. KAVAJË

Ku din qeni t'u marrë erë luleve. JUG

Syri zgjedh të bukurën, goja të ëmbëlën, mendja të mirën. KORÇË

Ç'ja ban botës, ia ban kokës. ELBASAN

Çfarë mbillet, korret. VERI

Çfarë ti bësh nënës, ta bën djali. KRUJË

Gjellën si do ta gatuash, ashtu do ta hash. DARDHË

Kush mbjell erë, korr stuhi. VERI

Kush përtyp piper, nuk pështyn sheqer. VLORË

Një farë që mbillet, do të mbijë. DEVOLL

Pushka e çon gjakun te shpia. VERI

I ngopuri nuk beson të urtin. PËRMET

I varfëri di shumë, po nuk e pyet njeri. VLORË

I varfëri vjel rrushin, i pasuri e ha. JUG

I varfëri heq sikur ka zënë perëndinë me gurë. KORÇË

I vogli shërbëtor i të madhit. LABËRI

Jetë - kuletë, fukarallëk - maskarallëk. ÇAMËRI

Ka ashtë fuqia, andej asht dhe drejtësia. KOSOVË


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 19:59
Thjeshtësi; Urtësi; Ëmbëlsi

Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHË

Duro sa mund, gëzohu pa fund. VERI

Dhe durimi ka kufi. JUG

Dhisë kur i hanë brirët, gjen shoqe ti përpjekë. DEVOLL

Edhe guri pëlcet kur nxehet. KRUJË

E mjel sa e mjel lopën pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. KORÇË

Fjal e ëmbël thyhen të fortin. SHKODËR

Fjala e mirë në ditë të keqe. KRUJË

Dhembi kafshon shpesh gjuhën, megjithatë ata mbeten miq. JUG

Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. LUNXHËRI

Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË

I buti thyen të fortin. SHKODËR

Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORË

Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORË

Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORË

Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG

Me gojë i afron, me gojë i largon shokët. KOSOVË

Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. MILOT

Mëngjesi është më i mençëm se nata. TIRANË

Mos i fryj zjarrit se të djeg. JUG

Mos merr si pushka e jevgut. TIRANË

Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh. PËRMET

Nga mërzitja e minjve, i vuri zjarrë mullirit. JUG

Nuk thyen dhëmbë fjala e mbarë. JUG

Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET

Për pleshtin djeg jorganin. JUG

Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE

Sa ti trazosh urët aq më shumë ndizen. JUG

Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

Shkallët ngjiten shkallë-shkallë. JUG

Ti prite të paktën, prite dhe të shumtën. SKRAPAR

Trim i mirë quhet ai që përcjell zemërimin. KRUJË

Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË

Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN

As topi i Ali Pashës s'e tund. ELBASAN

Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". SHKODËR

Avash Beg se ka hendek. BERAT

Ay që ecën me krye përpjetë, bie në gropë. JUG

Baste e budalla, motër e vëlla. JUG

Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTËR

Daullja bie për ata që kanë veshë. PËRMET

Del çiraku më i mirë se ustai. JUG

Dy gjela në një vikt, s'këndojnë. JUG

Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT

Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVË

Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJË

Është nga ai gur që thyen çekan. JUG

Fjala pa punë, si peshku pa lumë. GJIROKASTËR

Fjalë pak e punë shumë. LIBRAZHD

Fol me ty, fol me murin. KAVAJË

Gjëmon voza që nuk ka verë. JUG

Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu. ELBASAN

Hiqu det se do shkojë lumi. JUG

I gjen mushka drutë. JUG

I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR

Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR

Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG

Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË

Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT

Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG

Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJË

Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG

Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG

Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG

Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODËR

Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORÇË

Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG

Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

Mos mëso ustanë, po merri zananë. PËRMET

Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK

Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG

Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORË

Në portën e të shurdhit mos trokit. KORÇË

Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG

Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG

Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORÇË

Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË

Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË

Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG

S'e lenë hunda me pa larg. KRUJË

S'ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORÇË

S'ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s'don dije. JUG

Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORË

S'tunden malet me përralla. JUG

Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORË

Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABËRI

Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVË

U bë dhija me tremb ujkun. VLORË

U bo veja me mësue pulën. KAVAJË

U hap dheu, doli një plesht. JUG

U mbars mali, polli një mi. JUG

Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË

U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR

Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG

Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVË

Bëne vath e ve në vesh. SHKODËR

Bëj si të thotë më i madhi. JUG

Bleta din si bëhet mjaltët. JUG

S'di gomari të haj tagji. PËRMET

Dami të bëhet mësim. DIBËR

Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 20:00
Puna; Qëndrimi; Vlera

Ai që përton sot, pendohet mot. VLORË

Bujku i mirë, ia merr me zorr bukën tokës. TROPOJË

Burri në shtëpi, si dreqi në xhami. ELBASAN

Çelësi që punon, nuk ndryshket. MALLAKASTËR

Dembeli është nëna e të gjithë veseve. VERI

Dera e përtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD

Dita pa punë nata pa gjumë. JUG

Dora me baltë buka me mjaltë. KOSOVË

Dora e larë, zorrë e tharë. JUG

Edhe ujët po të rrijë në një vend qelbet. JUG

Gruaja që nuk do të gatuajë, shosh gjithë ditën. SKRAPAR

Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD

Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORË

I mjeri ai që s'mendn për pleqëri. SHKODËR

Kau që nuk vete në arë e pret sëpata. ******ÖESH

Kazma në dorë, buka në gojë; kazma ne katua, trasta del për miell hua. SKRAPAR

Kush ka turp, vdes për bukë. JUG

Kush mori udhë, dhe do të lodhet. GJIROKASTËR

Kushtrimi del për të ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODËR

Lima dalëngadalë bëri tranë gjilpërë. JUG

Malet tunden, po nuk bien. JUG

Me fal gjakun është burrni. KOSOVË

Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG

Mos prit të të kërkojë e mira, po kërkoje. VLORË

Mushka do dru, e demi kular. SARANDË

Mos u fshi si miu prapa poçes. SKRAPAR

Në kurdhën e nxehtë, s'rrihet me çekan druri. JUG

Njeriut iu bëj njeri, qenit bëniu qen. JUG

Po kërciti dhëmbët qeni i qëndro me shkop në dorë. JUG

Po nuk qau fëmija, nuk i jep nëna sisë. JUG

Po nise një udhë, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurë. DEVOLL

Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PËRMET

Kënga për darkë, brenga për drekë. JUG

Ku ka bletë, ka dhe mjaltë. PËRMET

Ku ka zemër ka dhe krahë. JUG

Kullote dhinë të të mbushë kusinë. GJIROKASTËR

Kur s'ke mbjellë, s'ke çfarë korr. JUG

Kur s'ke punë luaj derën. PËRMET

Kush fërkon pulën, ha edhe vezën. KORÇË

Kush fle ngorhtë ka edhe ftohtë. ARBËRESHËT

Kush i kullot deshët, ai qeth dhe leshët. PËRMET

Kush nuk di ç'është lodhja, ai nuk di ç'është çlodhja. BERAT

Kush përton vdes urije. BERAT

Kush rri në pemë, ha edhe kokrrat. KORÇË

Kush s'punon, dheut i rëndon. JUG

Kush zë brumë do të gatuajë. JUG

Me mirë "punë e mbarë", se "mirë se të gjej". SHKODËR

Mbill me një dorë, korr me të dyja. JUG

Me lopatë ari dhe shat argjendi tunden e lëkunden edhe malet nga vendi. SARANDË

Mirë se të gjej, o hija e madhe!- mirë se vjen o dembel hamë- A kamë leje të rri pak? Po pate me hangër rri sa të duash. TIRANË

Mos rri si nusja në dasëm. JUG

Moti ndihmon atëqë punon. BERAT

Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojë. VLORË

Nuk mund të dalë punë e madhe nga ai që nuk do të voglën. BERAT

Një ujë që nuk ecën s'pihet. ELBASAN

Paraja nuk i zgjedh njerëzit. VLORË

Po shkove me të kërciturit gishtërinjtë sot, mos u anko nga të kërciturit e zorrëve nesër. VLORË

Pula që këndon në mbrëmje nuk bën vezë në mëngjes. JUG

Puna e rinisë, jorgan i pleqërisë. TIRANË

Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDË

Ruaj dhinë të pish qumështin. SARANDË

Sa më shpejt kositet livadhi; aq më shpejt lind bari. TROPOJË

S'bëhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG

S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT

Nuk zihet pleshti me dorashka. KORÇË

Shpjere gojën te buka e jo bukën te goja. JUG

Trupi shëndoshet me të punuar, mendja ndërtohet me të mësuar. JUG

Ujku e ka qafën e trashë, se ka kambët e shpejta. KRUJË

Vure vezën more pulën. KRUJË


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 20:00
Mirësia; Drejtësia

Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja. VLORË

Ban mirë e harro, ban lig e kujto. VERI

Bëj nder e gjej qeder. MYZEQE

Edhe ëngjëlli, edhe djalli, janë brenda tek i gjalli. KRUJË

Edhe kopësht i mbret të jetë, një gjemb brenda do e ket. JUG

E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVË

E mira dhe e keqja nuk kanë fund. JUG

E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVË

Ha njëzet e nëntë kafshita me gjellë, s'thua gjë, të tridhjetën thatë dhe bën kiametin. BERAT

I ligu kur të hipën mbi shpinë, nuk din me zbritë kurrë. TROPOJË

I ligu të puth e të kafshon. JUG

I ligu ngatërron dhe yjet në qiell. JUG

I mirë sa më s'ka, kur fle nuk ha. JUG

Jo i mirë sa të të lëpijnë, jo i keq sa të të pështyjnë. JUG

Kur pi ujë, kujto burimin. VLORË

Kur s'më bën nder, mos më bëj qeder. BERAT

Malli i keq shifet në bojë, dhe njeriu i keq shifet në sy. SHKODËR

Për çdo punë që bënë, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR

Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVË

Pyll pa derra s'ka. ELBASAN

Qen i bardhë, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen është … JUG

Qeni kur kërkon të hajë të zonë, vritet. JUG

Qepa, qoftë e re, qoftë e vjetër, po era qepë vjen. JUG

Qeni edhe me sapun të lahet, era qen do të vijë. VLORË

Rrit këlyshët të të hanë kokën. DEVOLL

Rrufeja nuk bie në hale. TIRANË

Sëpatës bish mos iu ban. DIBËR

Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODËR

Të mirën në e hedh prapa, e gjen përpara. SULOVË

Ai që e ka trupin e drejtë, nuk ka frikë se i del hija e shtrembër. JUG

Ai që e ka mizën në kapuç, e ka vjedh bletën. KOSOVË

Bëni si them unë, e mos bëni si bëj unë. KORÇË

Bie molla që ka krimbin. JUG

Buçja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentë prapa. ELBASAN

Çika pa nder, si lulja pa erë. KOSOVË

E drejta pa forcë, s'të pi ujë. JUG

E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG

Fajat janë që pjellin ligjin. JUG

Faji është jetim, s'i ka dalë zot njeri. ELBASAN

Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG

Fjala e drejtë është e shkurtër, fjala e shtrembër është e gjatë. TETOVË

Gabimi falet njëherë, e jo përherë. KOSOVË

Gjithkush ka dy kandarë, një për vete, një për të tjerët. JUG

Hatëri të lë pa brekë. BERAT

Hesapi i qëruar, të nxjerr të nderuar. JUG

Ka të mençur për të marrë. MALLAKASTËR

Koka e falur s'pritet. JUG

Kur falet e liga, dënohet e mira. JUG

Kur ke të drejtë, lëviz dhe malet. JUG

Kur qeth, bën qime, kur ha, bën thërrime. DEVOLL

Kur të gjen një vdekje, të ngushëllojnë; po kur të gjen turpi, ç'të thonë? KORÇË

Kusari para se të vjedh, bën hazër vendin. KURVELESH

Kush ha bukë, bën thërrime. JUG

Kush ka ngrënë mjaltin, ka mizën pas veshit. ELBASAN

Kyçi vihet për të ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG

Malin lëvroje për lisin, fushën për misrin. GJIROKASTËR

Më parë vra ujkonjën: pastaj mbyt këlyshët. JUG

Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG

Nderi vjen e ikën, por turpi vjen e nuk ikën. VLORË

Në të humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORÇË

Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH

Nuk është e drejtë me u ba dikujt nanë e dikujt njerkë. TETOVË

S'hahet në vend të djathit. KORÇË

S'hahen bashkë turp e bukë. JUG

Zoti vonon, po nuk harron. PËRMET

Vritet faji e jo njeriu. VLORË

Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan të pa pjekura". BERAT

Atij i thonë: "Ja ujku", ay thotë: "Ku është gjurma". JUG

Ay që të do, të qorton, ay që nuk të do, të lëvdon. BERAT

Ç'bluan mendja, zbulon pija. BERAT

Ç'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG

Difton fëmija, ç'ka shtëpia. VERI

Dinaku hyn në pus e del pa lagur. TIRANË

Dinaku të çon në dyzet çezma e s'të jep ujë. PËRMET


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 20:01
Miqësia; Bashkimi; Bujaria

Ari në zjarr provohet, miku në rrezik kuptohet. VLORË

Armiku s'pritet me fjalë, por me plumb. KRUJË

Armiku më i rrezikshëm është, ai që harrohet. JUG

As buka nuk haet vetëm. JUG

Atje ku luftojnë dy, fiton i treti. KORÇË

Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra. SKRAPAR

Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e këputur nuk lëshon më. MYZEQE

Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mëndje. JUG

Me një ka nuk bëhen pendë. JUG

Me nji tra nuk mban shtëpia. JUG

Mëson nga armiku më shumë se nga miku. JUG

Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë. JUG

Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë. VERI

Miku harrohet po të largohet. PËRMET

Miku i mirë vjen nga porta. BERAT

Nuk bëhet stani me dhi të egra. VLORË

Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi. JUG

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. JUG

Miku i mikut tim, është edhe miku im. VLORË

Një krah s'mban kala. GJIROKASTËR

Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR

Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË

Për një shamatë, lypen dy veta. SARANDË

Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. TROPOJË

Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara. JUG

Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë. VLORË

S'bëhet lëmi me një kalli. JUG

S'bëhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt në vath. JUG

S'mbushet thesi me një kokërr. LUKOVË

Syri është më i mprehtë se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin. JUG

Shokë bashkë, e bukë veç. JUG

Trimi i mirë me shokë shumë. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË

Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat. BERAT

Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI

Të më mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI

As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË

Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI

Bota të jep aq sa t'i kesh dhënë asaj. JUG

Bukë e kripë e zemër. KAVAJË

Çilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. ELBASAN

Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë. KOLONJË

Fshati digjet, !@# krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

I mirë për shokë, e i lig për vete. JUG

Bukën tënde ha, hall të botës qa. LUNXHËRI

Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan. DELVINË

I fundit ja do qaj, ja do qeshë. LABËRI

I qan hallin kalorësit. DURRËS

I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonë "mirë se të gjeta" po edhe "mirë se erdhe". ELBASAN

Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gëzofin. DIBËR

Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. KORÇË

Keq më vjen, po dëm s'më bëhet. SKRAPAR

Ku s'të thërresin, mos shko; ku s'të pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Këpucari i ka këpucët e grisura. JUG

Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. JUG

Kopraci s'të jep të zezën e ullirit. JUG
Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. SKRAPAR

Ku rënça mos u vrafsha. VLORË

Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. SHIJAK

Kur të vjen nevojtari në derë, po s'pate gjë, jep një gotë ujë. SKRAPAR

Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. JUG

Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. SHKODËR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. ARBËRESHËT

Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. KRUJË

Le gomari që na ngordhi, po s'na lënë as mizat rehat. KORÇË

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotë gjë. KAVAJË

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof. ELBASAN

Merr belanë e botës e vë në krye të votrës. ELBASAN

Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet përcjellun. MIRDITË

Miku nuk vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd. KRUJË

Mikut i lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi. KRUJË

Mirmëngjes, me interes. FIER

Mos qesh në shok, se e gjen në kokë. KOSTUR

Mos e lëndo ku i dhemb. JUG

Në daltë djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë. JUG

Në shtëpinë e të varurit, nuk zihet litari me gojë. DELVINË

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË

O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë. VLORË

Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan. KORÇË

Prifti më përpara bekon mjekrën e tij. KOLONJË

Pula bëri venë, gjelit i dhemb barku. KUÇ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot. SHKODËR

Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR

Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET

Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË

Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët. JUG

Ustaj nuk ka shtëpi. MYZEQE


Fjale te urta 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fjale te urta

prej Wed 28 Sep 2011 - 20:02
Maturia; Besimi; Vepra

As copën e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJË

Ç'del nga goja, hyn në vesh e del për hunde. JUG

Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa. SARANDË

Dasma nuk shihet në fillim, por në fund. JUG

Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra. SHKODËR

Dy kunguj nën një sqetull s'mbahen. PËRMET

Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë. JUG

Dhjetë herë mat, një herë pre. KOSOVË

Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen më. GUCI

Gazi i madh, kthehet në helm. KORÇË

Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVË

Gjella me kripë e kripa me karar. PËRMET

Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. KURVELESH

Gjuha të lidh, gjuha të zgjidh. VLORË

Ha të rrosh, jo rro të hash. JUG

Janë të urtë të marrët sa pa thënë fjalët. JUG

Kashata e madhe të ngec në fyt. JUG

Këmba e madhe të shqyen këpucën. BERAT

Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin. JUG

Kur flet shkopi të vret. VLORË

Kur han bukë misri, kujto bukë thekri. JUG

Kur s'di not mos u fut në ujë. KORÇË

Kush ha shumë i del për hunde. PËRMET

Kush shef ma sëpari barkun, asht i mangët nga trutë. KAVAJË

Lakmia, lakfyt. PUKË

Lisi nuk pritet me nji të rame. FERIZAJ

Lulja e këputun nuk mbin ma. KRUJË

Më mirë një pulë nesër, se nji vezë sot. DIBËR

Mos dalë goja para mendjes. BERAT

Mos i bjer të mirës me shkelm. DIBËR

Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhësh. MYZEQE

Mos kërko vezë të pjekura në hell. SKRAPAR

Ngopet deti me lumenj? DEVOLL

Nuk mba ujë orizi. JUG

Një fjalë që e dinë dy veta, e dinë gjithë bota. ELBASAN

Pi rakinë e jo mendjen. JUG

Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi bëhen. KORÇË

Po t'i marrësh lopës tërë qumështin, ngordh viçi. JUG

Qefi prish qefin. JUG

Tamahu të shpie në gjynah. JUG

Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe perëndisë. KORÇË

Ujët e turbullt mbysin burrin, fjalët e shumta përziejnë katundin. JUG

Ujku kur ndien erën e dhenëve, harron që ata kanë barinë prapa. JUG

U mbush kupa do të derdhet. KRUJË

Unë i ha kumbullat, atij i mpihen dhëmbët. VLORË

Unë baj barrën, ti djersin. VERI

Vera sa ma e ëmbël të jetë, ma fort të zenë. SHKODËR

Vreshtë shumë mos ven, shpi shumë mos ban, miq shumë mios xen. SHKODËR

Nata s'ka shahit. SHKODËR

As para pushkës, as prapa mushkës. JUG

Atje ku fle ujët, atje është më thellë. KORÇË

Barka mbytet edhe për një lëkurë lepuri. SHKODËR

Bisha tërbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG

Bie një gurë e shkoqet një mur. VLORË

Buka që thyet s'ngjitet më. JUG

Çdo gjë forcohet, në themel. BERAT

Ç'ka humbe mos e kërko, ç'ke në dorë mos e lësho. KRUJË

Çohet një i marrë e qet një gur në ujë, çohen njëzet të urtë e s'mund ta nxjerrin. SHKODËR

Dimrit iu bëj hazër që në behar, e beharit që në dimër. JUG

Dita ka sy, nata ka veshë. JUG

Duhet me i fry lugës para se me të djeg. KRUJË

Dha pesë e hyri në valle, jep dhjetë e s'del dot. BERAT

E dardhë është dhe bora, po të thanë duart. JUG

Edhe pas luftës armët duhet me i mbajtë. KOSOVË

E ke zogun në dorë, mbaje. KORÇË

Fusha ka sy, mali ka veshë. KRUJË

Gishtërinjtë i fut në mjaltë e i lëpin, po nuk i kafshon dot se të dhembin. DARDHË

I marri ç'flet nuk din, i urti ç'din nuk flet. VERI

I zoti duhet të ruajë arën e vet. ELBASAN

Jo si cjapi te kasapi. KORÇË

Kali nuk mbahet për bishti, po prej freri. TROPOJË

Ka thënë Nastradini, edhe në diell merr ombrellë. SHKODËR

Kur s'ke mace, bëjnë minjtë dasëm. ELBASAN

Kij frikë nga një njeri që frikën ta ka. KRUJË

Kujto qenë e bëj gati shkopin. KORÇË

Kur shkon për udhë merr shkop dhe gurë. PËRMET

Kur t'i hypësh kalit, shifi patkonjtë. ELBASAN

Kush vret nuk flet. SKRAPAR

Me zjarrin dhe ujin nuk bëhet shaka. VLORË

Mos luaj me gurë po e pate shtëpinë me xhama. SULOVË

Mos shkel në dërrasë të kalbur. KAVAJË

Mos shko si breshka te nallbani. KORÇË

Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPËRI E MESME

Mos u zër për degësh, po për rrënjësh. JUG

Nata është me barrë, s'dihet ç'pjell. KORÇË

Nga një vërë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia. LABËRI

Nji shkëndi ndez nji mal. KORÇË

Për një dorë kashtë e vret samari mushkën. JUG

Për një pe, për një gjilpërë, vate dëm një punë e tërë. JUG

Ruaju të të ruajë perëndia. JUG

Ruhu nga thëngjilli i mbuluar. JUG

Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas. SKRAPAR

S'lidhet kali me pè. LUKOVË

Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë. KORÇË

Ujku mjergull kërkon. JUG

Zë goje qenin, bëj hazër shkopin. GJIROKASTËR

Shtëpija pa fëmijë, si nata pa yje. SARANDË

Ma i keqi vëlla të merr hakën. KOSOVË

Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG

Ndarja është më e mira e të ligave. SKRAPAR

Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit. SHKODËR

Gjumi natës i randë i bën keq ditës. SHKODËR

Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes. JUG

Mos pyet sa vjeç je, po ç'shëndet ke. TIRANË

Nuk mbushet pusi me pështyma. GRAMSH

As këmishës së shtatit s'është për t'i besu. KAVAJË

Besove, bëre mirë, s'besove, ca më mirë. JUG

Ç'ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria. SKRAPAR

Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT

Esapi i shtëpisë nuk del në pazar. KORÇË

E thëna dhe e bëra janë larg. DIBËR

I marri premton dhe budallai shpreson. JUG

Kur qesh djalli e ka punën keq. VLORË

Mba murin mos bie. SHQIPËRI E MESME

Me thënë e me të bërë shkon në mes një lum i tërë. JUG

Më gënjeve një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall. JUG

Mos u bëj thes i çpuar. SKRAPAR

Mos dëgjo ç'thotë ai për vete, por dëgjo ç'thonë bota për të. SKRAPAR

Ma kanë sharë pelën se kanë sy ta blenë. JUG

Në më rrefsh së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti. JUG

Kur të thonë ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë. JUG

Mos i jep shkopin harbutit, se të vret me shkopin tënd. MYZEQE

Nuk është ar gjithë që ndrit. VERI

Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë. KORÇË


Fjale te urta 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Fjale te urta

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi