Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Ëndërrat për vdekjen jane paralajmeruese:

prej Fri 27 May 2011 - 9:43
1) endrra qe duan te na paralajmerojne per dicka qe do te ndodhe se shpejti.
2) gjerat qe kemi me shume fiksim, qe i deshirojme fort ne realitet i shohim ne enderr sikur po realizohen.
3)
gjerat qe kemi me shume frike, per te cilat perjetojme ankthe, i shohim
ne enderr sikur po na ndodh vertet ajo e keqe per te cilen mendojne dhe
kemi frike.
- sigurisht qe endrrat varen dhe nga gjendja ne te cilen
ndodhet trupi dhe mendja. Nese, per shembull, trupi yne gjate gjumit
nuk eshte rehat (bie fjala sikur ne nje nate te ftohte, jemi zbuluar dhe
trupi na dridhet), atehere ne do te shohim endrra te keqija, por edhe
nese truri yne nuk eshte i qete gjate dites, perseri do te shohim gjera
te keqija. Endrrat varen edhe nga besimi. Per shembull nese nje femije
sheh nje film me fantazma dhe beson se ka fantazma, djall etj, ai do te
shohe ne enderr ate ne te cilen beson, pra fantazmat. Une per vete dikur
i besoja keto gjera dhe i shikoja ne enderr, tani qe nuk i besoj fare,
as qe i kam pare ndonjehere, e kam trurin fare te qete dhe fle rehat.
Prandaj besimi i tepert eshte budallallek.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi