Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 27 May 2011 - 15:22
Message reputation : 80% (5 votes)
First topic message reminder :

Dashuria ime

Shqipërinë dua
dhimbjen që s'flet
plagën e verbër
që s'di se ku dhemb...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0

Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 16 Feb 2016 - 23:15
...I menduar mbi ditet e pjekura te Papushtimit te Kosoves nga Serbia prej se ciles shpalli Pavaresine me 17 Shkurt 2008 dhe ne perkujtim te Lirise se Kosoves 8 vjecare Republik, 8 vjecare Kryepopullik, deshiroj te kryej nje vjershe...


Titulli: -Dua Shqiperine dhe pik
-Dua te udheheq Japonine,
se aty njerezit vetevriten kur bejne gabim...


-Dua te udheheq Kinen,
se aty njerezit dijen e kane ushqim...


-Dua te udheheq Indine,
te shoh pse Azise ja dha dashurin...


-Dua te udheheq Korene,
se aty do mesoj c'eshte bashkim...


-Dua te udheheq Rusine,
bashk me akujt t'ja shkrij bukurin...


-Dua te udheheq Persine,
per heronjte ku e kan len hirin...


-Dua te udheheq Singapurin,
ku deshirat sy ngopur rin...


-Dua te udheheq Gjermanine,
se aty njerezit vleresojne besnikerin...


-Dua te udheheq Francen,
prane zjarrit edhe Dielli rin...


-Dua te udheheq Italine,
aty ku dita lind...

-Dua te udheheq Spanjen (Shqiponjen),
shpendin e lasht La(sh)tin...


-Dua te udheheq Kolumbine,
kur kaloj mbi Atlantik...


-Dua te udheheq Shtetet e Bashkuara te Amerikes,
se aty mbrekullia nuk ka frik...


-Heh ta dinte kjo bote origjinen,
DUA SHQIPERINE DHE PIK.
Gezuar Pavaresine o e Lumtur Gezove (Kesove)
mos harro origjinen Shqipe, GEGEZOVE.


...mos kane ndonje kundershtim serbet, "Gazimestan" = "Gezime shton" ???

"Kali im ka per te qen
fush e det
dhe shpata ime
can malet m'dysh"


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 573234
Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 7 Jun 2016 - 15:35
Forza Albania


-Ne Paris ndodhet nje Kupe,
e fiton Ai qe s'humbe...
-Do te luajn me te miret,
bashk me ta edhe Iliret...
-Rendesine qe ka kjo loje,
esh' te dish kush te krijoje...
-Dhe si thote Dituria,
cdo gje lind nga Dashuria...
-Dy shqiponja perqafuar,
Iliret kane trasheguar...
-Ne flamur drita le hije,
Krenarine prej Shqiperie...
-Le ta dije kush te doje,
Shqiperia do fitoje...


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 5 Aug 2016 - 23:17
Luan_Valikardi shkruajti:
Jam ai qe Shqiperise
"i jam lind prej dashurise"
vec kete mos te harronim
"do dinim pse dashuronim"...

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 12 Aug 2016 - 15:14
-Po ju theme
nje flete ditari,
dora vete,
"zemer-shqiptari"...


-Duke kenduar si vellezerit e Toskeve qe jane Geget, sa here e gjithmone kur nis te kendoj sipas dialektit Gege filloj me fjalet "Shqiperi, ze-me-ra ime" dhe mendoja pas disa minutash kendimi sikur te takohej nje Tosk e nje Geg dhe kete qe bera une pra te kendoja sipas dialektit Gege po ashtu te benin edhe Tosku me Gegun, pra Tosku te kendonte si Gege e Gegu te kendonte si Toske...
-Edhe pse ne mendjen time filloi si parashikim, une zbulova lashtesin...
Tosku me Gegun


-Takohen dy shqiptare,
njeri Tosk e tjetri Gege,
porsi Rrenja me nje Dege,
perqafohen si me pare
porsi flamuri shqiptare
ku shqiponjat trashegime
na kane lene krenarine,
thurren detin thurren token
nga ata lote qe faqet njomen
dhe si nena i pate veshur,
nisen fjale te buzeqeshur...


-Ja nis Tosku duke thene
"do kendoj si te mbaj mende"
edhe Gegu i ben hije
me vemendje dashurie...


"Cme kujton o,
cme kujton e,
e bu-ku-r-a,
ajo je-ho-n-e,
di-kush thot se,
mbaj i-sone,
e un' them' o,
se coj e-zone,
Cifteli o,
do te thot-e,
COFTE LA,
o- te gjith i-sote,
per Lahut-o,
kush don' te dije,
LART O LART,
SHQIP,
E KA THIRRE."


-Kur u pa se u vu pike,
buz e Gegut u be drite
edhe Tosku po shkelqente,
nga fjalet qe zemra i ndjente...


-Ja nis Gegu me keng Toske,
ashtu si historia thoshte...


"I shikon,
i shikon,
i shikon o ato male,
i shikon o ato male,
si hedh fustanella valle...


-NJE SHQIPONJ NE FLUTURIM, NE DOR' SE CMA JEP SHAMIN..."  Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 573234


-Ndersa Tosku me padurim,
ju be Gegut perqafim...


-Kush mund te flas per "lumturin",
se mbi Dhe nuk ka vazhdim,
nuk e njeh mire
"SHQIPERIN".
(...Tosku dhe Gegu jane ato dy shqiponjat e perqafuara, ne flamurin shqiptar...)


___


-Ne citim te vargut te fundit:


-Kush mund te flas per "lumturin",
se mbi Dhe nuk ka vazhdim,
nuk e njeh mire
"SHQIPERIN".


-Per ata qe nuk e kane kuptuar mire vargun e fundit po ju shfaq dy perkthime, nje te vjeter e nje te ri...


-Perkthimi i vjeter:


"-Kush mund t'flas se jam i dobet dhe se durt e mia sot nuk mund ta mbajn shpaten,
gjithmon do t'thon
se kali im ka per t'qen fush e det
dhe shpata ime can malet m'dysh."


-Perkthimi i ri:


-Kush mund t'flas per Tosk e Geg,
mund t'i loz e mund t'i thek,
ka m'u ndesh me
SKENDERBEG.


___


Kulla ime ka per t'qen fush e det
dhe Shpyrti im
can malet
m'dysh.
Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 14 Oct 2016 - 22:31
Si nje lule...

Si nje lule kur hyn vjeshta
dhe kerkon ditet e nxehta
i vjen dimri per t'i thene
ne pranver kam me te lene

Vjen pranvera dhe e pyet
ku moj lule shkuan yjet
edhe fjalet u ben flake
vera lulen coi large

Vjesht moj vjesht me keta lote
shuan flak si dimr' i ftote
fjalet
qe lulja thote

Eugeneral
(E.J.K)


(kete vjershe e krijova mbi nje teme, si e pershkruani anetarin siper, per Monique)


Luan _Valikardi


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 23 Oct 2016 - 14:34
Shpresoj te te takoj


-Qysh ma more zemren
me ato fjal't e tua
"vetem nje her flas"
kur me the te dua...


-U bera i heshtur
qe nga ai cast
se zemra me thoshte
nuk kthehem me pas...


-Sa shum u vonova
nje fjal te bertas
dhe un ty te dua
kurr mos te t'humbas...


-Ne vendin e zemres
gjithmon te perqafoj
me fjalet qe shkruaj
"shpresoj te te takoj"...
(-Per kacurrelen time)
Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Wed 2 Nov 2016 - 9:51
Une ty te dashuroj
-Kudo qe shkon ti
nga pas le termet,
eshte gjurma e kembes time
qe vecse ty po ndjek...


-Hapat rende rende
token rrotullojne,
jane syte qe hap e mbyll
me lot kur te kerkojne...


-I madh e i vogel
behem kur t'mendoj,
sa qe edhe lotet
thon ty te dashuroj...


-Zemra kundershton
se thot vec fjal te embla,
une ty te dashuroj
ne jet edhe ne endra...
(...Per kacurrelen time...)


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 16 Dec 2016 - 15:48
Dijetari

Dijetar
ishte dikush
kur ne dimer
beri prrush...

Dhe e pyten
te mesonin
kete zjarr
qysh ta krijonin...

Dijetari
u pergjigj
nuk kan ftohte
dashurit...

Dhe keshtu
pas cdo Nentori
Dijetar
u qujt Dhjetori...

Eugeneral

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 8 Jan 2017 - 15:41
Ja thosh kenga
ne jehone
mua kushe
me degjone


Edhe heshtja
si pergjigje
fjalet s'i
lente te digjen


Se nje zog
u mallengjye
qaj o qaj
prej dashurie


Ja thosh kenga
ne jehone
zemrat bashk
e mbajn isone.


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 31 Jan 2017 - 8:45
Te Dua
Pse kjo bote flet kaq shum gjuhe
tani e zbulova,
te te them une ty "te du"
kurr s'u mjaftova...


Merret bota me perkthime
per te te shpjeguar,
se une ty moj zemra ime
te kam dashuruar...


Perfundimin mbaje mend dhe mos e harro
s'ka perkthim,
qe te "te ndjej"
kur thot "te do"...


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 25 Apr 2017 - 11:54
Shqiperia


-Esht nje vend
ku njerzit lindin
edhe marrin arratine
keta njerez te cuditin
se ky vend nuk esht cmendine


-Esht nje vend
ku njerzit vdesin
dhe serish aty prap vine
keta njerez te cuditin
ferr/parajs nje udhe dine


-Esht nje vend
ku dashuria
ndodhet vetem ne flamur
keta njerez te cuditin
sikur nuk jan perqafuar kurr


-Esht nje vend
qe ma ngron shpirtin
her ma djeg me pervelon
keta njerez te cuditin
ndezin zjarr edhe me lot


Luan_Valikardi
(E.J.K)


https://i.servimg.com/u/f58/19/67/98/89/albani10.gif


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 25 Apr 2017 - 11:55
Luan_Valikardi shkruajti:
Shqiperia


-Esht nje vend
ku njerzit lindin
edhe marrin arratine
keta njerez te cuditin
se ky vend nuk esht cmendine


-Esht nje vend
ku njerzit vdesin
dhe serish aty prap vine
keta njerez te cuditin
ferr/parajs nje udhe dine


-Esht nje vend
ku dashuria
ndodhet vetem ne flamur
keta njerez te cuditin
sikur nuk jan perqafuar kurr


-Esht nje vend
qe ma ngron shpirtin
her ma djeg me pervelon
keta njerez te cuditin
ndezin zjarr edhe me lot


Luan_Valikardi
(E.J.K)Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 Albani11


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 8 May 2017 - 19:59
-Kam mall

Kam mall me thua
me lot me mbyt,
nje fjal "te dua"
s'me pane syt...

Ku po shikojn
keta dy sy,
lotet pikojn
aty s'je ti...

Kam mall me thua
dhe prap genjen,
kush thot "te dua"
gjithmon te gjen...

Eugeneral


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 15 May 2017 - 0:18
-Kujtoma lotin

Kujtoma lotin,
nese ta mban,
mendja
ne ate kohe...

Kur buzeqeshjet,
qendronin pran,
lotin
s'e kishin njohe...

Vetem kujdes,
se mos me qan,
zemra
nuk do duroje...

Kujtoma lotin,
nese ta mban,
kam mall
te te kujtoje...

Eugeneral
Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 15 May 2017 - 17:09
Luan_Valikardi shkruajti:-Kujtoma lotin

Kujtoma lotin,
nese ta mban,
mendja
ne ate kohe...

Kur buzeqeshjet,
qendronin pran,
lotin
s'e kishin njohe...

Vetem kujdes,
se mos me qan,
zemra
nuk do duroje...

Kujtoma lotin,
nese ta mban,
kam mall
te te shikoje...

Eugeneral
Luan_Valikardi
(E.J.K)

...bera nje korrigjim se nuk e kam mundesine e editimit, keshtu e kam krijuar.


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 15 Aug 2020 - 18:32
Να γυρνουσα το χρονο πισω
πριν αγαπησω πατριδα
να μπορουσα να σου μιλησω
σ αγαπω εσενα την ιδια

Τωρα με δυο αγαπες
βαραινει η καρδια μου
ποια να κουβαλαω στις πλατες
και ποια στην αγκαλια μου


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 15 Aug 2020 - 18:39
Luan_Valikardi shkruajti:Να γυρνουσα το χρονο πισω
πριν αγαπησω πατριδα
να μπορουσα να σου μιλησω
σ αγαπω εσενα την ιδια

Τωρα με δυο αγαπες
βαραινει η καρδια μου
ποια να κουβαλαω στις πλατες
και ποια στην αγκαλια μου


Luan_Valikardi
(E.J.K)


...kete poezi e thura ne greqisht, me poshte do mundohem ta jap perkthimin edhe me rime:Ta ktheja kohen pas
para se te dashuroja atdhe
te mundja te te flas
te dua tya more

Tani me dy dashuri
rendohet zemra ime
ke te mbaj ne shpatulla
ke ne perqafime


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 4 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi