Share
Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 27 May 2011 - 15:22
Message reputation : 80% (5 votes)
First topic message reminder :

Dashuria ime

Shqipërinë dua
dhimbjen që s'flet
plagën e verbër
që s'di se ku dhemb...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0

Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 12:04
Message reputation : 100% (4 votes)
Zgjohu Shqipetar

Po na zgjon Gjirokastriti
qe dita pa u zbardhe,
Shqiperine kush e tronditi
qe nata ju be plage...

Ku jane Trojet, fort bertiti,
Liria pse fle valle,
trimerine nxorri nga shpirti
Atdheun ta ket gjalle...

Mbrohet valle kjo lashtesi
me lote e me s'kaj,
ku jane emri Shqiperi
edhe bijte e saj...

Zgjohu Shqipetar
te zgjohet krenaria,
Kosove, Iliride, Lugine, Malesi, Cameri,
kjo eshte SHQIPERIA.

(E.J.K)


Po ashtu edhe kete vjershe e kam bere per me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise se Shqiperise.


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 13:38
Message reputation : 100% (3 votes)
Dashurine ma shprehin lotet
por ju dua te gezuar
si kane thene dhe Kastriotet
Rrofte Shqiperia e Bashkuar

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 15:01
Message reputation : 100% (3 votes)
Kombi i Bashkuar

Ca me dashur
ca pa dashur
moskuptime
kemi hasur...

Rendesia
qe na jepet
per Atdheun
ajo mbetet...

Po ta duam
njeri-tjetrin
do ringjallim
dhe te vjetrin...

Ndaj kujdesi
i Bekuar
quhet
Kombi i Bashkuar...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 15:08
Message reputation : 100% (2 votes)
Luan shume flm qe i ndan me ne keto poezi te bukura..nje LIKE e ke nga une per te gjitha,suksese Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 135196 Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 1780938160


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 15:14
Message reputation : 100% (1 vote)
Arjana shkruajti:Luan shume flm qe i ndan me ne keto poezi te bukura..nje LIKE e ke nga une per te gjitha,suksese Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 135196 Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 1780938160

Faleminderit Arjana...
Kenaqesia ime, lumturia e Shqiperise...


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 18:38
Message reputation : 100% (2 votes)
Te bukura ...........qenke shume atdhetar ti ore .......... Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 135196


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 22 Sep 2012 - 18:49
Valbona shkruajti:Te bukura ...........qenke shume atdhetar ti ore .......... Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 135196

Faleminderit Valbona... no smoking


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Wed 12 Dec 2012 - 23:09
Message reputation : 100% (2 votes)
Te uroj nga zemra cdo te mire ne jeten tende, vertet qenkan krijime shume te bukura dhe atdhedashese... Uroj qe ne durat e mia te shoh botimin e ndonje libri nga ju Luan.... Te pergezoj per zemeren e nje poeti qe pena te bene aq te forte dhe krenar...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 13 Dec 2012 - 2:49
BeSaa shkruajti:Te uroj nga zemra cdo te mire ne jeten tende, vertet qenkan krijime shume te bukura dhe atdhedashese... Uroj qe ne durat e mia te shoh botimin e ndonje libri nga ju Luan.... Te pergezoj per zemeren e nje poeti qe pena te bene aq te forte dhe krenar...

Shume shume te faleminderit, tani e pashe shkrimin tend dhe mbetem pa fjale te te them gezimin tim sepse edhe une gaboj ndonjehere...
Mbeshtetja ime e vetme eshte dashuria atdhetare, pasi edhe traditat thyhen me kohen...
Faleminderit Besa...


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 13 Dec 2012 - 2:56


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 13 Dec 2012 - 2:57


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 13 Dec 2012 - 3:02


Ndoshta
ky
dhe un
s'jemi nji?


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 13 Dec 2012 - 3:05


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 18 Dec 2012 - 23:43
Message reputation : 100% (1 vote)
Dashuria e Atdheut
dhe dashuria Atdhetare
jane si Germat
ne Abetare...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Wed 19 Dec 2012 - 16:36
Message reputation : 100% (1 vote)
Po ju shkruaj ketu ndodhine e sotme ne paradite nga une te sheshi NEWBORN cka shkruajta diku aty afer...

"Pershendetje Prishtine
te dergon Gjirokastra
per ty dashurine
me gjurmet e lashta"

(E.J.K)

(Dy trupa roje m'u afruan, por kur mesuan cka ishte, me thane plot gezim "U KRY")


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 27 Jul 2013 - 15:36
Message reputation : 100% (2 votes)
Shqiperi te dua shume


Shqiperi
te dua shume,
lermi plaget
t'i mbyll une...

Shqiperi
te dua shume,
lermi lotet
t'i qaj une...

Shqiperi
te dua shume,
lermi malet
permbi lume...

M'i le plaget
mal pas mali,
dashurine
zemra s'ta ndali...

M'i le lotet
porsi lume,
Shqiperi
te dua shume...

(E.J.K)

Edhe te vdes dhe te me pyesni se sa e dua Shqiperine, kam per t'u ringjallur e per t'ju e dhene pergjigjjen...

Prite prite Skenderbeun...E vjen e vjen Skenderbeu...


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 27 Jul 2013 - 15:40
Message reputation : 100% (1 vote)
Luani i Luaneshes


Do bej floket kacurrela
qe t'i ngjaj,
vajzese qe une desha
edhe qaj...

Do bej zemren copa-copa
qe ta ndaj,
ne cdo cep qe pershkon Toka
te te mbaj...

(E.J.K)

Per kacurrelsen time, qe i kam thene mos t'i prishi kacurrelat lumturia e Shqiperise...


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 27 Jul 2013 - 18:43
Message reputation : 100% (1 vote)
Mbretin tim


Shqiperi
Urate e Zotit
Shqiperi
linde Trime
Gjergj Kastriotin
Mbretin tim

Mbretin tim
Gjergj Kastriotin
linde Trime
Shqiperi
Urate e Zotit
Shqiperi

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 27 Jul 2013 - 19:03
Message reputation : 100% (2 votes)
RROFTE SHQIPERIA ETNIKE MBRETERIA E GJERGJ KASTRIOTIT Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 573234 


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 6 Oct 2013 - 14:28
Message reputation : 100% (1 vote)
Malet e Shqiperise


Nese do
nje fjale te urte
mos shkermoq
zemren e gurte...

Se cdo gur
prej historise
vjen nga malet
e Shqiperise...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 12 Oct 2013 - 18:59
Message reputation : 100% (1 vote)
Vjeshta e Pavaresise

Pershendetje
o shqiptare
e t'ju veje
puna mbare...

Kam nje pyetje
dhe pres
nje pergjigjje
sa te vdes...

"Qeveri
moj qeveri,
pse fle gjume
ne Shqiperi?!"

Kujt tja shtroj
une keto fjale,
te shikoj
se ka te gjalle...

Cope cope
dhe prap durojme
Shqiperine
ta Bashkojme...

Se nuk bene
te kete kjo Toke
Shqiperine
cope cope...

Kush njeri
thote se nuk rron
per te pare
cfare na bashkon...

Dhe shqiptari
po te vdese
prap shqiponja
do sjell vese...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 14 Oct 2013 - 16:37
Message reputation : 100% (1 vote)
BETIMI SHQIPTAR

Zgjohu Shqiptar
se na moren Memedhene
ata qe nuk dine
c'do me thene Maqedhene...

Betohem
ne emer te Gjergj Kastriotit
Shqiperia do Bashkohet
eshte fjala e Zotit...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Wed 16 Oct 2013 - 15:54
Message reputation : 100% (1 vote)
Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 1gn5Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 17 Oct 2013 - 18:47
Message reputation : 100% (1 vote)
Lidhja Shqiptare

Amerike
moj Amerike,
pse tek ne
dritat jane fike...

Per fuqi
rendit e para,
por per ndihme
s'te njihet fara...

Nje cerek
bete Shqiperine,
Kosova pergjysem
njeh Pavaresine...

Cilat fjale
sjellin lirine,
ne ato troje
qe robe rine?...

Ky eshte fati
i Camerise,
dritat fikur
Shqiperise?...

Po ne token
Iliride,
cila Shqipe
i jep drite?...

Ajo Shqipe
qe e prine,
Malesia
me Lugine...

Kjo eshte besa
e te pareve,
bashkimi
i te gjithe Shqiptareve...

Qe parajsa
te shohe drite,
beni Nje
gjithe Shqiperite...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 19 Oct 2013 - 15:42
Message reputation : 100% (1 vote)
Bukuria e vetmise

Bashke
bisedonin
bashke,
fjalet qe na donin bashke...

Pa thene
mbetej
pa thene,
fundi i dashurise se pa thene...

Prane
bukurise
prane,
kujtimet e vetmise rane...

Nje fjale
nuk mesuam
nje fjale,
"Te dua" me shume se nje fjale...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sat 26 Oct 2013 - 12:08
Message reputation : 100% (1 vote)
Fjalet e Pavaresise

Njeqind e nje vjet
Pavaresia bertet,
perse Shqiperia
copetuar mbet...

Nje shekull i plakur
nje vit feminor,
kujtojne Pavaresine
kete Njezet e tet Nentor...

Vazhdon Pavaresia
serish duke thene,
duke qeshe "Gezuar"
duke qare "O Nene"...

Kurreshtjen e saj
Historia shton,
ku jane ato Troje
qe nje Gjuhe i bashkon...

Dhe koha u prek
nga dija e arte,
se me Njemije e nenteqind e dymbedhjet
ishte Bashkimi i Shqipetarte...

Kur pa Shqiperia
keta lote te ndare,
qielli gjemoi
BASHKOHU SHQIPETARE...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 28 Oct 2013 - 14:53
Message reputation : 100% (1 vote)
Mikja ime

O sa mire
kur buzeqesh,
te t'merzit
mua c'm'u desh...

Me pelqen
qe te pelqej,
vertetom
nese genjej...

Meqe ra
fjala ne skene,
perqafimi
gjithmon vlene...

Do ta shtoj
edhe nje varg,
meqe po
te flas nga larg...

Hape harten
shije mire,
se aty
jam une i shtrire...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 28 Oct 2013 - 14:59
Message reputation : 100% (1 vote)
Fjala e urte Shqipe dhe Shqiperia

Nje fjale e urte me tha
"Dikush per ty qan",
u treta kur pash Detin
te behej Oqean...

E pyes urtesine
"Kush qan per mua moj fjale",
nderkoh mbi Shqiperine
shiu nuk kishte te ndale...

Si pergjigjje dukej
koha e terbuar,
kur fjala e urte lutej
mbi token e copetuar...

Ne zhurme fjala s'degjohej
ne heshtje shpesh harrohej,
me lot kish mundesine
te bashkonte Shqiperine...

Kush vdes per Shqiperine?...
Kush qan per Shqiperine?...
Kush jeton dhe qesh,
kur te tjere e vene kufine?...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Mon 28 Oct 2013 - 15:02
Message reputation : 100% (1 vote)
Miku dhe armiku i Shqiperise

Me lufte
duket miqesia,
kur te behet
e Bashkuar Shqiperia...

Se me paqe
e copetuan,
ata qe tregojne
se na ndihmuan...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Wed 30 Oct 2013 - 20:27
Message reputation : 100% (1 vote)
Te dua

I thash zemres
je nxituar,
me tha zemra
je vonuar...

Shpyrt e mendje
te hutuar,
s'dinin kush
ish dashuruar...

Dhe fillimi
ka nje fund,
si fitorja
nje te humb...

Si i behet
dashurise,
qe eshte pjese
e pasurise...

Vec i varferi
ka lote,
qe te thote
fjalet qe s'thote...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 19 Dec 2013 - 14:58
Message reputation : 100% (1 vote)
Luan_Valikardi shkruajti:Po ju shkruaj ketu ndodhine e sotme ne paradite nga une te sheshi NEWBORN cka shkruajta diku aty afer...

"Pershendetje Prishtine
te dergon Gjirokastra
per ty dashurine
me gjurmet e lashta"

(E.J.K)

(Dy trupa roje m'u afruan, por kur mesuan cka ishte, me thane plot gezim "U KRY")


...jo vetem kete vjershe, po edhe te gjitha vjershat e mia po te mund t'i lexosh i nderuar Kushtrim do kuptosh nese i ofendoj apo i dua kosovaret!
...ndersa zemergjeresise juaj, as i ka hyre ne pershtypje pelqimi i vjershave te mia me sa duket nga qendrimi qe mbani!
...nese vertet nuk e doni Bashkimin e Shqiperise ju o shqiptare, me thoni mos te mundohem kot dhe lermeni te vdes i vetem!

...dashurova nje kacurrele qe u nxitua...
...dashurova nje atdhe qe u copetua...
...jetova te vdes qe thua...
...se mbi Dhe askush s'u dashurua...

(E.J.K)
Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 7 Jan 2014 - 14:50
Message reputation : 100% (2 votes)
Lumturia e Shqiperise

Kur ti i trokite zemres time
lotet u tremben se do iknin,
kur une tani dua te qaj
lotet s'e gjeten kthimin...

(E.J.K)


Per kacurrelsen te cilen e kam quajtur dhe e quaj "Lumturia e Shqiperise"...


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Thu 6 Feb 2014 - 11:34
Message reputation : 100% (1 vote)
Shekulli i mare

O moj Shqiperi
qe mbijetove,
prej armikut
si shpetove...

Nuk shpetove
por te vrane,
e si varr te hapur
te lane...

Ku te lane
mes grabitqarit,
ku te vane
kufijt e Arit...

Ai Ar i bere prej Zotit
ai Arber,
ne det
te lotit...

Pse i gjalli
eshte i vdekur,
se ky varr
gjysem ka mbetur...

Pse o moj
Shqiperia ime,
te jetoj
e te jesh therrime...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 9 Feb 2014 - 12:58
Porsi lufta
ne beteje
vargjet tuaja
kush t'i ndjeje
do te c'malli lumturine
se ju cmoni Shqiperine...

Lum
o lum
i Shqiperise
qe buron prej dashurise
dashurise
qe te kane fale
te gjith bijte shqipetare...

(Kete poezi e thurra kryesish per femijet kosovare te cilet na mbushen plot gezim me vargjet e tyre dhe ju uroj shume gezime ne jete, suksese...)

(E.J.K)Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 9 Feb 2014 - 13:55
Bukur i nderuar,,,vargje shumë domethenëse,,përcjellin një mesazh të fuqishëm,,mesazhe që vetëm ju me penen tuaj te ndritur dini t'i percillni,...nje krijim kompleks,dhimbje,lutje,shperthim qe nuk i dihet permasa.... Te gjitha kohet kane dhimbjet e tyre,e kjo eshte dhimbja e kohes tone. pasoje e nje jete te lekundur ne kufinjt e mbijeteses...ku gjitheçka qe te rrethon ka hijen e varferise, dhunes psikologjike, qe zymton shpirtin dhe e fute ate brenda prangave te frikes, sesi do jete neser, me kete te tashme, plotesiht te dibalancuar...te fokusuar ne duart e ashpra antihumanitare, ku gjitheçka percipiton ne kurriz te popullit, duke e mbledhur krruspull ne dridhjet e ankthit....Është një motiv që derivon gjithnjë ndërthurje poetike dhe artistike, në përgjithësi. Një motiv që vjen nga përjetimi konkret i ndjenjës, nga relacionet e ndjesisë me atëdheun, nga dashuria për të. Frymëzimi rrjedh, gjithnjë i shtytur nga këto elemente, të cilat marrin gjerësi e thellësi poetike nga trajtimi mjeshtrorë i poetit........,,URIME!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Tue 11 Feb 2014 - 13:47
Princesha shkruajti:Bukur i nderuar,,,vargje shumë domethenëse,,përcjellin një mesazh të fuqishëm,,mesazhe që vetëm ju me penen tuaj te ndritur dini t'i percillni,...nje krijim kompleks,dhimbje,lutje,shperthim qe nuk i dihet permasa.... Te gjitha kohet kane dhimbjet e tyre,e kjo eshte dhimbja e kohes tone. pasoje e nje jete te lekundur ne kufinjt e mbijeteses...ku gjitheçka qe te rrethon ka hijen e varferise, dhunes psikologjike, qe zymton shpirtin dhe e fute ate brenda prangave te frikes, sesi do jete neser, me kete te tashme, plotesiht te dibalancuar...te fokusuar ne duart e ashpra antihumanitare, ku gjitheçka percipiton ne kurriz te popullit, duke e mbledhur krruspull ne dridhjet e ankthit....Është një motiv që derivon gjithnjë ndërthurje poetike dhe artistike, në përgjithësi. Një motiv që vjen nga përjetimi konkret i ndjenjës, nga relacionet e ndjesisë me atëdheun, nga dashuria për të. Frymëzimi rrjedh, gjithnjë i shtytur nga këto elemente, të cilat marrin gjerësi e thellësi poetike nga trajtimi mjeshtrorë i poetit........,,URIME!

Poeti mund te kryej mbrekulli, por ne fjalen FALEMINDERIT mbrekullia e ka rrenjen te njeriu qe e kupton...

Faleminderit Vjola...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Fri 14 Feb 2014 - 13:21
Message reputation : 100% (2 votes)
Poezi per Arjanen...

Dikur kishim vallen-tone
sot shen valen-tine,
dikur quhej vallez-ime
sot valesi-yne...

Edhe koha
nuk mbaron,
te te flas
per dashurine...


(E.J.K) Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 723199497 Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 16 Feb 2014 - 15:28
...fjalet e tua
...qe sa here me hesht
...duken si dielli
...ne vjesht

...buzet e tua
...t'i prek nje here
...s'do dua as mjalt
...e as sheqer

(E.J.K)Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 16 Feb 2014 - 15:44
Message reputation : 100% (1 vote)
Luan_Valikardi shkruajti:Poezi per Arjanen...

Dikur kishim vallen-tone
sot shen valen-tine,
dikur quhej vallez-ime
sot valesi-yne...

Edhe koha
nuk mbaron,
te te flas
per dashurine...


(E.J.K) Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 723199497 


 luuuul  i mrekullueshem si gjithmone,thnx  olv 


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

prej Sun 16 Feb 2014 - 16:16
Gezuar Kosove
OvendKostandini
te ty perjete rron
i Doruntines kthimi...

Se sot me ty mburret
e gjithe Shqiptaria
o e lumtur Kosove
shqiperon pavaresia...

(E.J.K)


Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit... - Faqe 2 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Vargje, nga krijimtaria e Luan_Valikardit...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi