Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

default Propozim -sygjerime për ndryshimin e zhvillimit të turizmit ne Shqipëri

prej Sat 18 Jun 2011 - 20:30
Çka duhet të bëjë ministria e turizmit në Shqipëri?
1.Të bëjë një reformë plan projekt per gjithe bregdetin shqiptar .
2. T'i kushtoj rëndësi stabilitetit dhe sigurisë per turistët e sidomos për te huajt.
3. Të nxjerre ligjin mbi investitorët e huj duke u mbeshtetur nnjkohesisht edhe ne faktorin emigrant të popullit shqiptar qe ka nje emigracion shume te madhe pikerisht në shtetet perendimore me nje ekonomi te zhvilluar .
4. Mos te krijojme nje kënaqësi me vershimin e vetem turisteve nga kosova me nje ekonomi të rrënuar pas luftës së Kosovës ose me një Maqedoni të varfur.
5. Tërregullohen bulevadet të shoqëre oaza me parqe,tusha pulik , taulete publike me qellim te ruajtjes së higjenë sneper plazhet e vendit.
6.Të rrënohen ato objekte që janë ndërtuuar në vende jo te duhura.
7.Të hapën agjenësi në të gjitha vendet e Europës me qëllim publikimi bukuritë natyrore të Shqipërisë për t'i përfituar turistët e huaj.
8 Te favorizohet dhe te ruhet fillimisht çmimi i lire i shërbimeve pë turistët, me qellim të përfitimit nga kriza globale qe ka goditur gjithe botën.
9. Të formohen agjenësi për të organizuar shetitjen e turistve me mjete lundruese nëper brigjet e bukura të bregdetit tonë një distancë jo të largët që turisti të kthehet në hotel gjatë ditës.
10.Te krijohen kushtet qe te vizitohen monumentet e kulturës dhe arit shqiptar, që fatmirësisht nuk i kanë edhe popuj të mëdhenjë.
11.Të paramendohet për parkingje te veturave sepse Shqipëria mund te vërshohet nga turistët e vendeve europiane qe nga të gjitha ato vende qe u p ë rmenden me rastin e Turqisë që turistet kanë ardhur permes rrjetit ajror,në Shqipëri mund të vijnë përmes rrjetit tokësor .Pë dy javë aq sa isha ne at ë qytet 2 milion turisësh gjatë një viti asnjë autotargë të huaj nuk e pashë në Turqi.
12.Të hapën në çdo pjesë t ë vendit kampingje për pushuesit dhe turist ë t q ë vijnë me autokompshtepiza ose me çadra përsonale ose ma shume përsona.


Nga të dhënat e lartpërmendura rrjedhin faktë se Shqipëria është vendi ma i ri me turizem ku rrugët që po ndërtohën nga qeveria aktuale janë elemente kryesor që Shqipëria me hy në fazën e zhvillimit të turizmit me një teknologji moderne, sepse natyra e Shqipërisë është fare e brisht dhe e pa prekshme. Pozita gjeografike shumë e mirë me një klimë ma të përshtashme në Europë ku që nga shtetet Skandinave ,Belgjika,Polonia Çekia Gjermania,Franca,Austria mund të vijnë me vetura.Kjo është një përparësi që Shqipëria përfiton nga pozicioni i saj gjegrafik që për me shkua një turist holandez ose gjerman për Turqi i nevoiten edhe 2000 km rrugë njëdrejtimshe,ose patjetër i duhët të udhëtoj me mjete ajrore ku si perfundim është një hargjim i pa llogaritshëm ku me shpenzimet shtesë nga Shqipëria deri në Turqi ose Greqi del se një turist i huaj është shumë i përfituar dhe i kursyer për gjepin e vet, që pushimet ti kryej në Shqipëri ,nga e gjithë kjo rrjedhë së koha po vepron në interesin e popullit shqiptar dhe për popullin shqipëtar qe ta shfrytzojn gjeostrategjine e vet qe na ka dhuruar perendia,dhe është koha që të bejmë një ser reformush për një turizëm të mirëfillt .


Propozim -sygjerime për ndryshimin e zhvillimit të turizmit ne Shqipëri  517545930 Interist Forever....Vlonjat Me Zemer Propozim -sygjerime për ndryshimin e zhvillimit të turizmit ne Shqipëri  517545930

Jeta Na Ofron Shum Surperiza Ne Te Ardhmen, Jetoje C`do Sekonde Te Sajen SIkur Te Ishte Sekondi Fundit I Jetes Tuaj.......

Gjithcka duhet nisur nga vetja:Respekti,Vleresimi,Thjeshtesia dhe Dashuria,Kur ti zotrosh keto cilesi dhe ti aplikosh mbi veten... Fillo te mendosh per dik tjeter..

Ti mund te kthehesh ne kriminel a shenjtor dhe asnjeri s'e ve re por ne te mungofte ndonje kopse kete e vene re te gjithe.Kjo eshte cudia dhe lezeti yne......M.Remark
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi