Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default KU JANE DISIDENTETET SHQIPTAR ? A KA NEVOJE VENDI PER TA ?

Wed 10 Feb 2010 - 21:37
Disidentet !
Kushdo qe e lexon kete fjale , çon neper mend njerez te vecante qe memoente te ndryshme ne kohe i dolen kunder sistemit qeverises ne vende te ndryshem te botes . Keta disidente kryesisht kane qene shkrimtar te ndryshem shum te nderuar ne vendet e tyre por eshe te gjithe botes progresiste . Ata me penat dhe mendimin e tyre zgjuan nga gjumi grupe te medha njerezish te cilet duke i lexuar keta shkrimtar , e kuptonin se sitemi qeverises i vendit te tyre nuk funksiononte , sepse ai ishte nje sitem qe njerezit i ndrydhte dhe i mbante nen diktature . Shqiperia e Hoxhes ishte e varfer , shum e varfer , por askush nuk guxonte te fliste me ze te larte se jemi te varfer , prandaj dhe ai sistem zgjati pothuaj 50 vjet .
Natyrshem kam nje pyetje . Arrezokhet instalimi i nje sistemi te ri , i cili ashtu si regjimi i Hoxhes ka tendence te kontrolloje gjithshka qe ndodh dhe duhet te ndodh ne SHQIPERI ? .
Duke menduar , (nuk pretendoj qe mendimi im duhet te jete edhe mendimi i te tjereve) se jemi ne nje krize te thelle politike . Aktualisht ne vendin tone politika sot e ka te veshtire te gjej konsesus per nje sere reformash te domosdoshme per te ecur drejt BE-se . Shumkush thot neper media se vendi nuk eshte ne krize , por ka vetem nje bllokim te proceseve . Mund te ma shpjegoj ndonjeri qe e ka kuptuar se ç°është BLLOKIMI ?
Te nderuar lexues te forumit !
Te majte apo te djathte qofshi , pergjigjuni pyetjes qe shtrova nepermjet titullit te kesaj teme : " KU JANE DISIDENTET SHQIPTAR ? A KA NEVOJE VENDI YNE PER TA ?
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 106
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: KU JANE DISIDENTETET SHQIPTAR ? A KA NEVOJE VENDI PER TA ?

Wed 10 Feb 2010 - 22:03
Eshte e pa pershtatshme koha qe desidentet shqipetar te kthehen ne vendet e tyre,si ne Kosov ashtu dhe ne Sqhiperi,arsyeja e saj eshte sepse si duket me shume vlerat dhe karakteristikat e tyre,i vleresojn te huajt se sa bashkvendasit tane,prandaj si duket shteti yne si njeh vlerat e njeriut te vet dhe nuk di te vleresoj pozitivitetet dhe te arriturat e tyre
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi