Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

default Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit

prej Thu 23 Jun 2011 - 13:44
Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit Hena1
Agjencia hapësinore NASA ka zbuluar së në hënën e ngrirë të Saturnit gjendet i fshehur nënë tokë një oqean i kripur, Enselado. Kjo gjë është mbështetur nga një grup shkencëtarësh të cilët kanë publikuar faktet në revistën shkencore “Natur”.

Për të zbuluar përbërjen e materies që buron nga Enselado, kërkuesit kanë ekzaminuar të dhënat që janë transmetuar nga sonda “Kasini”, e cila është krijuar nga një bashkëpunim mes Agjencisë Hapësinore Italiane (ASI), NASA-s dhe Agjencisë Hapësinore Evropiane(ESA).

Sipas kërkuesve gajzerat e ajrit të mbushura me akull përmbajnë dhe disa grimca kripe. Këto grimca përbëjnë 99% të masës. Më parë ishin hedhur shumë hipoteza rreth prezencës ujit në Enselado, por gjithnjë ishte menduar se avujt vinin si rrjedhojë e prezencës së ujit.

Pas këtij zbulimi mendohet se në Enselado ekziston një detë ose akoma më mirë një oqean nëntokësor


<br>Per te gjith shqiptaret qe ne SHQIPERI jetoni
fuck all ju qe kombesin nderroni
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi