Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Batica dhe zbatica!

prej Sun 10 Jul 2011 - 19:27
Me siguri shumica keni dëgjuar qysh nga shkolla fillore për baticën dhe zbaticën.
Fenomen ky që ndodh çdo 6 orë, pra 2 herë në ditë baticë dhe 2 herë në ditë zbaticë.
Pra, çdo njëra veç e veç zgjat 6 orë.

Çka është në realitet batica dhe zbatica?

Batica është kur niveli i ujit ngritet, kurse zbatica ulja e nivelit të ujit.
Nëse bëni një kërkim në tekstet shkollore si dhe në internet, do të shihni
se si arësye kryesore cekët tërheqja e Hënës, Diellitsi dhe forca centrifugale.

Së pari, çka është forca centrifugale dhe si manifestohet ajo?

Forca centrifugale është tendenca e masës të ik jashtë.
Për ta kuptuar këtë më së miri, mund ta vështroni maqinën e larjes,
kur përfundon proçesi i larjes, në fund pothuajse të gjitha teshat brenda
në maqinë janë të ngjitura në muret e larësit.
Pse kjo ndodh. mund të gjeni arësye të ndryshme, por një arësye mund të
jetë sepse masa gjatë lëvizjes bëhet më rëndë, kështu që humbet ekuilibri
ose ballansi.

Ata që vozisin automjete, me siguri kanë dëgjuar për balansimin e rrotave,
sepse nëse sjanë të balansuara, mund të vie deri humbja e drejtimit të automjetit
si dhe vërehet nje dridhje e automjetit.

Tash po kthehemi tek Toka dhe Hëna. Për ta kuptuar këtë më së miri,
Tokën dhe Hënën duhet trajtuar si nje objekt të vetëm, dhe të gjendet qendra
e këtij objekti. Pra, qendra rrotullimit nuk është në brendinë e Tokës, por diku jashtë saj,
ku gjendet ekuilibri në mes tyre.
Tash, duke pasur prasysh se Toka rrotullohet 1 herë në 24, pika në mes të Tokës dhe Hënës
ndyshon, në fakt lëviz, kështu që edhe fuqia e ikjes gjendet në mes të Tokës dhe Hënës,
si dhe në anën e kundërt të Tokës.


Ja edhe disa video ku mund të shihni edhe më mirë manifestimin e kësaj dukurie

ose klikoni linkun http://en.wikipedia.org/wiki/Tide


Batica dhe zbatica! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi