Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Vite-Dirte

prej Tue 12 Jul 2011 - 10:29
Driteviti eshte largesia qe drita pershkon ne zbrazetire ne nje vit: rreth 9.461 e 1015 metra (9.461 bilione kilometra.)
Nje dritevit, dv eshte nje mase astronomike dhe jo njesi kohore.
Driteviti nuk lejohet me nga Sistemi Njesior Nderkombetar qe prej vitit
1978. Megjithkete vlen ne astronomi si e domosdoshme dhe perdoret ende.
Njesi te tjera te ngjashme me dritevitin jane:
Dritesekondi, Ds (gati 300.000 km),
Driteminuti, Dm (rreth: 18 milione km) dhe
Driteora, Do (rreth: 1,08 Miliarde km).
Nje dritevit (1 Dv) eshte i barabarte me :
9,460528 e 1015 m, d.m.th. gati 9e bilione km,
63240 NjA (Njesi Astronomike) ose
0,3066 pc (Parsek ose Paralakssekonda).

Shembuj
Sistemi yne diellor ka nje diameter prej rreth 150 driteoresh.
Diametri i galaksise sone, Rruges se qumeshtit, eshte rreth 100.000 dritevite.
Largesia tek Mjegullnaja e Andromedes eshte rreth 2,7 milione dritevite.
Drita e pasqyruar nga siperfaja e henes mberrin ne Toke pas 1.2 sekondash.
Drita e Diellit mberrin ne Toke pas 8 min. dhe 31 sek.
Ylli me i afert, Proksima Centauri ndodhet 4.22 dritevite larg nesh.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi