Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Shiu i meteorve i dates 29 Korrik dhe 12 Gusht

prej Sun 31 Jul 2011 - 13:25
Shiu i meteorve i dates 29 Korrik dhe 12 Gusht  Meteor-shower
Shiu i Meteoreve

Nje lajm i mire dhe nje keq per te apasionuarit e "yjeve qe bien". Lajmi i keq eshte se ne naten e 12 gushtit, kulmi i zakonshem i Perseideve do te jete ndricuar nga hena e plote, pra, do te jete me e veshtire per te dalluar shiun e meteoreve ne qiell. Lajm i mire eshte se per kete jave nje, shi meteoresh i njohur si Aquarids Delta, do te jete i dukshem ne qiell,dhe nuk pengohet aspak nga hena ne fazen e re.

Kulmi i Aquarids Delta, te planifikuar per naten e se premtes me 29 korrik, do të përaprije, "shiun e Perseideve''.
Rrezultati: Midis 15 deri ne 30 yje qe bien ne nje ore. Natyrisht, te dukshme ne kushte ideale, dmth me qiell te qarte dhe te erret, jo te ndricuar nga burime artificiale, me pak fjale diku larg dritave te qytetit.

Shiu i Aquarids Delta dhe ai i Perseids jane te shkaktuar nga ndikimi me atmosferen e Tokes me rete e grimcave te liruar nga kometat orbitale. Çdo grimce - ne lidhje me madhesine e nje kokrre te reres - hyn ne atmosfere ne me shume se 241,000 k/h dhe shperbehet duke dhene nje spektakel drite, dhe clirim gazrash.

Shiu meteorik i Perseideve shihet zakonisht ne mes/fund te korrikut dhe ne mes te gushtit. Ne kulmin e saj mund te gjeneroje ne mes te 60 dhe 120 shkendija meteorike ne ore. Aquarids Delta eshte me modest si shi, por kete vit perkon me fillimin e Perseideve por hena e re duhet te jete nje ndihme, per te pare sa me mire kete fenomen.

Keshilla: Per te pare sa me shume te jete e mundur eshte gjithmone e njejta: larg nga dritat e qytetit, shtrihuni ne nje batanije ose nje karrige (yjet bien ne pjesen e qiellit qe eshte varur mbi koken e vezhguesit) dhe prisni qe syte te jen mesuar me erresiren. Pa marre parasysh vendndodhjen gjeografike dhe vendin ku vrojtoni, shiu meteorik do te jete i dukshem pothuajse ne te gjithe boten, nese koha e lejon dhe ska re.
Adri Xherrahi
"Universalb"Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi