Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shkencëtarët zbulojnë “planetin diamant”

prej Sun 28 Aug 2011 - 21:56
Shkencëtarët zbulojnë “planetin diamant” Diamant-planet-350x228
Shkencëtarët e Universitetit të Manchesterit pretendojnë se kanë arritur të zbulojnë një yll të veçantë në atë çka njihet si “Rruga e Qumështit”. Sipas tyre planeti është i përbërë me diamant. Gjurmimet e udhëhequra nga shkencëtarët kanë zbuluar se në të ka edhe tërheqje të gravitetit me një orbitë planetare pulsative. Pulsarët janë yje tjerrës më të mëdhenj se 16 km katror në diametër – një madhësi sa një qytet i vogël – dhe që mund të lëshojnë në të rreze edhe radiot. Yjet shoqërues të tij janë të vegjël – rreth pesë herë më të vegjël së diametri i tokës. Pulsari, që njihet me emrin “PSR J1719-1438”, është një planet që bën pjesë në Rrugën e Qumështit dhe shtrihet në një largësi prej 4000 vitesh në plejadën e Serpensit – Gjarprit. Orbita e pulsarit është vetëm dy orë e 10 minuta dhe distanca në mes të dy objekteve është rreth 600 285 km – një radius shumë më i vogël nga dielli i jonë.

B;lajmifundit

Shkencëtarët zbulojnë “planetin diamant” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Shkarravitsi_i_Madh
Shkarravitsi_i_Madh
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 758
<b>Hobi</b> Hobi : pune
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/08/2011

default Re: Shkencëtarët zbulojnë “planetin diamant”

prej Mon 29 Aug 2011 - 0:20
Kete do te duhet ta kishim ditur perpara se ta thonin shkenctaret.


Me Fal Nen!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi