Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pse qielli ka ngjyrë të kaltërt?!

prej Thu 1 Sep 2011 - 13:55
Ngjyra e kaltërt vie për shkak të shpërndarjes së dritës nga ajri.
Në realitet, derisa drita lëviz nëpër atmosferë, shumica e valëve
të gjata të dritës kalojnë drejt për drejtë , ndërsa pjesa më e madhe
valëve e shkurtëra të dritës absorbohen nga molekulat e gazërave
që gjenden në atmosferë dhe mandej shpërndahen në të gjitha anët
kështu që nga i cili drejtim të shikohet duket e kaltërt!


Ndërsa rasti është krejt ndryshe me agun dhe muzgun.
Qielli merr ngjyrë të kuqe!
Kur Dielli fillon të ngritet gjegjësisht të ulet, dritës i duhet më
shumë të udhëtojë nëpër atmosferë që të arrijë deri tek syri ynë.
Pjesa më e madhe e dritës së kaltër shpërndahet dhe reflektohet.
Sa më pak dritë arrin tek ne, aq më shumë humbet ndriçimi
i tij.
Mbeten vetëm valët e gjata të dritës që arrijnë drejt tek syri
ynë, çka edhe shkakton që drita të duket e portokalltë dhe e kuqe!


Pse qielli ka ngjyrë të kaltërt?! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi