Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Danimarka, vendi më i lumtur në botë  Empty Danimarka, vendi më i lumtur në botë

Mon 17 Oct 2011 - 16:23
Danimarka e para, Islanda e dyta dhe Japonia e treta. Ky është klasifikimi i vendeve në të cilat jetohet më mirë, i hartuar nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik.Raporti ‘How’s Life’ ka marrë në konsideratë rreth 40 shtete të botës në fusha si punësimi, shëndeti, arsimimi, ambjenti, administrata, kënaqësia personale, siguria etj.Në vend të katërt gjendet Indonezia e ndjekur nga Hollanda, Norvegjia, Suedia, Kina, Britania e Madhe, Austria, Meksika, Irlanda, Australia, Franca dhe Belgjika.Gjatë prezantimit të raportit, sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, Angel Gurria, theskoi se nuk duhet përqendruar vëmendja vetëm tek rritja ekonomike e vendeve.

“Jam i bindur se në ditët e sotme vendimet politike duhen marrë duke pasur parasysh jo vetëm rritjen ekonomike sepse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme”, theksoi Gurria.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi