Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kinezi gjethengrënës Empty Kinezi gjethengrënës

Tue 2 Mar 2010 - 15:47
Kinezi gjethengrënës F.0302152636500_mLi Sanju nga fshati kinez Niuwei thotë se dy vitet e fundit ushqehet vetëm me barë e gjethe. Ai thotë se nuk ndryshon prej bashkëfshatarëve, përveç se i vjen era bari.
Në fillim ai provoi të hajë barë në livadh si kafshët, por kuptoi se bari është i ithtë dhe nuk ndjehej mirë kur hante shumë.
“Mendoj se bari ishte i helmuar me pesticide, kështu që fillova të hajë gjethe nga mali pas shtëpisë time dhe me gjethe kurrë skam pasur problem”, thotë Li.
“Tashmë nuk mund të ha mish. Gjithçka e yndyrshme më bën të vjellë. Një mik i imi mi dha 100 euro vetëm ta shtija në gojë një copë mish derri, por ishte e pamundur. Unë kam qenë i njohur si mishngrënës, por prej se e kam ndërruar ushqimin, kurrë më nuk kam shkuar te mjeku. Bile edhe tumori në këmbën e majtë më është zhdukur”, thotë Li.
Nga spitali i afërt ku praktikohet mjekësia tradicionale kineze, thonë se shumica e gjetheve janë ushqyese, por nuk e këshillojnë askënd ta ndjekë shembullin e Lisë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi