Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero Empty Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero

Sun 1 Apr 2012 - 3:56
Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero Ekspozita-me-foto-noaPublikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero Ekspozita-me-foto-noa2Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero Ekspozita-me-foto-bumci-noaNë Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve u hap ekspozita fotografike '...pas dimrit të gjatë 22 mars 1992" e gazetarit dhe fotografit të njohur Italian Giovanni Ruggiero. Ai shprehet se hera e parë që ka ardhur në vendin tonë ka qenë para 20 vitesh si korrespodent i një gazete italiane, raporton noa.al.

“Për 20 vjet i kam dedikuar buzëqeshje dhe shumë fjalë dashurie Shqipërisë në artikujt e mi. Unë kam qenë pjesë e historisë suaj në këta 20 vite dhe kam festuar me ju”, tha ndër të tjera Giovanni Ruggero.

Ndërsa Ministri Bumçi vlerësoi punën dhe kontributin e sjellë nga Ruggiero në dokumentimin e ndryshimeve historike të vendin tonë i cili sapo kishte dalë nga një izolim i gjatë dhe tejet i vështirë. Ajo që ne përjetojmë sot është ndjesia e lidhjes tepër të ngushtë mes dy vendeve tona, Shqipërisë dhe Italisë, dhe pikërisht një shembull si ky që shpalos z. Ruggero është një hap më shumë në përafrimin shpirtëror dhe kulturor mes dy vendeve tona.

Nëpërmjet këtyre fotove, tha ministri Bumçi rivjen në kujtesën tonë me nota tepër të gjalla atmosfera tejet e vështirë e periudhës së parë të ndryshimeve demokratike, por në të njëjtën kohë aty shfaqet qartë edhe shpresa e madhe e shqiptarëve që lindi bashkë me ardhjen e demokracisë.

Në këtë ekspozitë u paraqitën 26 foto të përzgjedhura nga koleksioni i pasur i z. Giovanni Ruggero.

e.t/noa.al
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero Empty Re: Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero

Sun 1 Apr 2012 - 10:00
vetem mostra sali berisha ka ngelur nga ajo levizje studentore ........ Publikohen fotot e marsit ’92, të italianit Ruggiero 2421821043
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi