Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Gjoksi I Parë Me Silikon Para 50 Vitesh, Flet 80-Vjeçarja Empty Gjoksi I Parë Me Silikon Para 50 Vitesh, Flet 80-Vjeçarja

Sun 15 Apr 2012 - 3:51
Gjoksi I Parë Me Silikon Para 50 Vitesh, Flet 80-Vjeçarja OperacionNdodhi pikërisht gjysëm shekulli më parë, kur një grup mjekësh amerikanë, kryen të parin operacion për vendosjen e silikonit në një gjoks femëror.

Ka ndodhur në pranverën e vitit 1962, kur Jefferson Davise nga spitali i Hjustonit në Teksas të SHBA-ve, e realizoi atë.

Në fakt, e reja 30-vjeçare, Timmie Jean Lindsay, kishte kërkuar nga mjekët vetëm që t’i hiqnin një tatuazh. Porse kur u zgjua nga gjumi, pa se gjoksi i saj ishte fryrë së tepërmi dhe u gëzua pa masë, pasi kuptoi se tani e tutje do të ishte më tërheqëse në sytë e meshkujve….

Sot, Timmie Jean Lindsay, e cila e ka mbajtur gjatë fshehur nga miqtë dhe familja këtë operacion, për t’u dukur sa më origjinale, tha se efektet e dobishme të tij, zgjatën rreth 15 vjet, ndërsa më pas, ato u zbehën.

“Mendova se gjinjtë e mi do të mbeteshin të ngritur përpjetë për gjithnjë. Por kjo nuk ndodhi, – thotë 80-vjeçarja Lindsay,- sepse si edhe gjinjtë normalë, janë të prirur të bien poshtë me kalimin e moshës”.

Por, gjithsesi “pionierja” e gjirit të parë me silikon në botë, është ende e lumtur që përbën një pjesë të vogël të historisë, me atë që fsheh në trupin e saj.

“Është mirë të dish se ai ishte i pari”, thotë ajo.
aurela
aurela
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 85
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne kotec me qenin
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/04/2012

Gjoksi I Parë Me Silikon Para 50 Vitesh, Flet 80-Vjeçarja Empty Re: Gjoksi I Parë Me Silikon Para 50 Vitesh, Flet 80-Vjeçarja

Tue 1 May 2012 - 16:43
uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi