Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

GARONI DREJT PENDIMIT! Empty GARONI DREJT PENDIMIT!

Sat 19 May 2012 - 17:55
Duke dëshiruar ta këshillonte djalin e tij Hasanin, Ali ibn Ebi Talibi i tha: “Biri im: Kujdes nga tri (gjëra), ji në harmoni me tri, bëhu modest me tri, garo për tri, ik nga tri, mos pajto me tri, frikësoju tri dhe shpreso për tri (gjëra).”

“O babai im, të lutëm ma sqaro këtë,” tha Hasani.


“Kujdes nga krenaria, zemërimi, dhe ambicia e pandershme. Jeto në harmoi me Librin e Allahut, sunetin e të Dërguarit të Tij, dhe jetën e robërve të Tij të drejt. Largohu me nxitim nga mëkatet, garo drejt pendimit dhe nxito drejt kërkimit të diturisë.
Biri im, ik nga gënjeshtra, tradhtia dhe teprimet. Mos u pajto me njerëzit e së keqes dhe njerëzit e saj, hipokrizinë dhe njerëzit hipokrit, budallallëkun dhe njerëzit budallenj. Frikësoju Allahut, frikësoju shoqërimit me njerëzit të cilët nuk i frikësohen Allahut, dhe frikësoju fjalëve të këqija të gjuhës tënde. Shpreso që Allahu të ti fal mëkatet, ti pranoj veprat e tua, dhe të pranoj ndërmjetësimin e profetit tënd.”

Nga Libri: Stories of Repentance ( Histori të të penduarve)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi