Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berisha: Verërat shqiptare konkurrojnë ato spanjolle e franceze Empty Berisha: Verërat shqiptare konkurrojnë ato spanjolle e franceze

Sun 24 Jun 2012 - 12:40
Berisha: Verërat shqiptare konkurrojnë ato spanjolle e franceze 55712_1TIRANE-Kryeministri Sali Berisha vlerësoi sot panairin rajonal të verërave, 'Balkan Wine expo 2012' duke theksuar se ky event është dëshmia më e qartë se Shqipëria ka prodhime të shkëlqyera të verës. Sipas kreut të qeverisë, vera shqiptare ka shumëfishuar eksportet duke konkurruar denjësisht krahas verërave më të njohura të botës.
“Shqipëria ka varietete rrushi që po njihet anë kënd botës. Në sajë të cilësisë së rrushit, përmirësohet prodhimi i verës qe eshte peshefishuar. Eksporti i verës është kater dhe pesëfishuar, verërat e këtij vendi konkurrojnë në dreka e darka në festa e darka krahas me verërat prestigjoze spanjolle, franceze, sllovene kroate, më gjithë vendet e tjera”.

“Shqipëria ka një terren të jashtëzakonshëm por prodhimin e verës , nga kodrat e Resilisë, tek zallishtet e Shtojit dhe Malësisë së Madhe, Kallmeti, në fshatrat shesh të Tiranës, shtoi me tej kryeministri.

Berisha tha se qeveria e tij do të bëjë gjithçka qeveria do bëjë gjithçka që të identifikojë klonet më të pasura, të financojë dhe të bëjë që shqiptarët të konkurojnë me dinjitet të madh në tregun e verërave.

Sipas kryeministrit vendi ynë ka një politikë inkurajuese për vreshtarinë, verën dhe produktet e tjera të rrushit, duke shtuar se, qeveria do mbështesë fuqishëm prodhuesit për rritjen e prodhimit dhe cilësisë së verës.

(d.b/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi