Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Surprizon NASA, Opportunity fotografon kafkë aliene në Mars, 360 gradë (video) Empty Surprizon NASA, Opportunity fotografon kafkë aliene në Mars, 360 gradë (video)

Tue 10 Jul 2012 - 15:27
Surprizon NASA, Opportunity fotografon kafkë aliene në Mars, 360 gradë (video) Mars-300x225Një nga fotografitë më të mira të realizuara ndonjëherë në Mars, mundi të fokusojë sonda Opportunity, e cila ndodhet në sipërfaqen e planetit. Fotografia në fjalë, është një nga 817 të tillave të realizuara në Mars, që nga 21 dhjetori i 2011-ës, deri më 8 maj 2012. Vendndodhja ku gjendet aktualisht Opportunity, quhet Greeley Haven dhe në atë rajon aktualisht është dimër.

Fotografia në fjalë, citon alb-observer.com, është 36 gradëshe dhe sipas NASA-s, ngjyrat e saj, nuk janë ato reale, pasi disa drita blu dhe të kuqe, i janë shtuar me qëllim që të veçohen materialet e ndryshme që ndodhen në sipërfaqen e Marsit.

Për NASA-n, kjo fotografi është më e mira që është realizuar në sipërfaqen e Marsit. Ndërkohë, duhet theksuar se në 5 gusht dhe një tjetër sondë, Curosity, do të ulet në planetin e kuq./alb-observer.com/





Ndiqeni dhe në video shkrepjen e kësaj fotografie të veçant!:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi