Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ja si të gjeni në internet nëse Universiteti privat shqiptar ku studioni njihet apo jo në BE dhe SHB Empty Ja si të gjeni në internet nëse Universiteti privat shqiptar ku studioni njihet apo jo në BE dhe SHB

Tue 24 Jul 2012 - 18:33
Ja si të gjeni në internet nëse Universiteti privat shqiptar ku studioni njihet apo jo në BE dhe SHB Heinz-KasparovskyHeinz Kasparovsky

Aida Cama (DW)

Udhëtimin për në Vjenë boshnjakja Amila e kishte menduar ndryshe. Ajo donte të vizitonte miqtë, të shikonte bukuritë e Vjenës dhe të kryente njëkohësisht të gjitha formalitetet për t´u regjistruar në Universitetin e Vjenës. Por kur shkoi të regjistrohej në një degë masteri, përjetoi shok. "Kur panë diplomën dhe emrin e Universitetit ku unë kam studiuar në Bosnjë - Hercegovinë, refuzuan menjëherë të më regjistronin.

Sekretarja tha se diploma ime boshnjake nuk njihet në Austri. Mua më ngecën fjalët në grykë!"

Surprizë e keqe

Në atdheun e saj Amila ka studiuar në një Universitet privat, dhe fjala "ndërkombëtare" është madje edhe në emrin e universitetit. "Më shumë mërzitem, sepse kur isha në Universitet në Bosnjë më kanë thënë se me këtë diplomë mund të studiohet kudo në botë. Ndërkohë që ata nuk i kanë kontrolluar diplomat në asnjë vend të botës", thotë Amila e zhgënjyer. Raste të tilla dëgjohen shpesh në universitetet austriake. Diplomat e pavleshme që vijnë nga jashtë janë përditë temë e qendrave për këshillimin në shkollat e larta austriake në Vjenë. Me probleme të ngjashme nuk konfrontohen vetëm studentët nga ish-Jugosllavia, por edhe ata nga Rumania, Bullgaria, Sllovakia, Shqipëria dhe gjithë vendet e ish-Evropës Juglindore.

Cilat universitete njihen?

Dr. Heinz Kasparovsky, president i Qendrës Kombëtare Ausriake për njohjet akademike shpjegon se njohja e diplomave jashtë vendit bëhet në bazë listave ENIC/NARIC. - (ENIC do të thotë "Rrjeti evropian i qendrës informative për njohjet akademike", NARIC – "Rrjeti i qendrave kombëtare të njohjeve akademike"). Këto lista nxirren nga ministritë e arsimit të vendeve përkatëse, në bashkëpunim me të dy nismat evropiane ENIC dhe NARIC.

"Në faqen e internetit nxirren listat e të gjitha vendeve evropiane dhe SHBA-së. Nëse klikon tek një vend (shtet) në listë, atëherë të del lista me të gjitha shkollat e larta dhe universitetet që njihen të atij vendi", shpjegon Dr. Heinz Kasparovsky.

"Nëse një instutucion shkollor ndodhet në listë atëherë ai njihet. Natyrisht që bëhet edhe krahasimi i niveleve të mësimit dhe përmbajtjeve mësimore, kështu që mund të ndodhë që të duhet të jepen provime shtesë. Por parimisht, diplomat e këtyre instutucioneve që janë në këtë listë kanë dritën jeshile tek ne në Austri." Kurse studentët e universitetve që nuk ndodhen në liste, nuk mund të vazhdojnë studimet e tyre në Austri.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi