Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 13:23
A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Cfar mendoni ju ..
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 13:24
ncncnc jo ska perse
burri ne rradhe te pare te shkoje e te provoje veten te ndonje qe a e ka ai fajin apo e shoqa A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286
me pas te vazhdoje jeten te biresoje ndonje femije
Mbresa
Mbresa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 13566
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kendej rrotull,,
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/04/2012

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 13:24
jo nuk eshte ne rregull,,eshte poshtersi nga ana e tije
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 13:33
Te me falni per ate qe do them por kjo vlen me shume per Kuranin e besimtaret e fese Islame..Gjepura te tilla ne asnje fe si kam pare elexuar te marr grua te dyte apo te trete nje mysliman vetem se gruaja e pare semuret ,nuk i ben femije,apo sja ploteson nevojat..Mereni si te doni une nuk jam anti fetare por kur behen padrejtesi te tilla kunder qenies "femer" do e hap gojen edhe pse mund ti shpall "lufte" vetes ne kete menyre edhe forumit!
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:05
Arjana kjo qe thu ti ska te bej fare me fen mos e ngatrro ligjet e fes me mentalitetin e vjeter te njerzimit ''Shqiptarve'',siq e thash eshte mentaliteti i shqiptarve qe duan patjeter i femije e ate domosdo i DJALE ne kohen e gjysherv tan jan martu me 2-3 gra vetem qe gruja te ju lindin i''djale''ne shtepi...raste te tilla jan te rralla tani ne kete kohe qe ne jetojm te pakten ketej nga antet tona nuk di qe egzistonakoma ky ''fenomen'' i kot...shyqr zoti shkenca ka ec para dhe po gjendet'' arsyja'' e mos lindjeve te femijeve ne ne cift ka shum nenyra kurimi per te pas femije ne nje cift,jo gjithmone femrat kan fajin e mos lindjes se femjeve ,po njerzit jan i cik te trash nga mendja dhe egoist ne vete e tyre nuk i pranjoj gjonat ashtu sic jan!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:25
Nuk jane te rralla Luna,ndodhin e sot keto gjera..nuk po flasim per gjinine e femijes ketu por per ato cifte qe smund te bejne femije..Eshte kthyher nga tradite ne fetare tashme dhe eshte dicka qe e shkruan edhe KURANI..Une flas per cfare kam lexuar e jo cfare kam degjuar mos i ngaterrojme gjerat edhe besimtaret e asaj feje e pohojne kete...Nder vite gjithnje nese nje cift nuk bente femije gjithmone fajin ishte i femres edhe pse analizat mund te tregonin te kunderten ose skishin bere analiza fare por e nxirrnin nga mendja e tyre..Keshtu merte te drejte nje burre te linte ate grua e te merte nje tjeter e keshtu me rradhe...Ndersa sot tek jemi munduar te kaloje ai mentalitet i mjere qe trajtonin femrat si makineri prodhuese e jo si nje individ me vete qe meriton respekt (qenie njerezore) aty ku kishim arrit dicka shume pak per te dale nga ky absurditet qe na perfaqesonte po e shkaterrojne ate gjithmone e me shume "religjionet" e ritet fetare ..Pra gjithe ate mund qe femra te perparoje po e hedhin poshte keta tashme dhe e dini mire pse..Mos i permend arsyet e mos i merrni personalisht nuk jam kunder feve jam kunder cdo individi qe hiqet per besimtar fanatik edhe praktikon keto rite duke nenshtruar e perulur "femren"...

Me thoni sa femra qe jane ketu do ju pelqente te ishit e para e dyta e treta apo e katerta per nje burre?
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:30
Jo pra Anna s'ka të bëj asgjë me fen kjo tem. Mir e tha Luna është mentaliteti i njerve që i shtyn ta bëjn këtë gjë.
Dhe un mendoj se nuk është në rregull, fatbardhësisht, ka shumë shumë pak këso raste, por në kohet më të vjetra ishte normale kjo për secilin, e sidomos te shqiptarët. Flas për aq sa kam dëgjuar, dhe gati të gjithë e dinë se ishte dikur kështu.
Pra më lindi si ide ta bëj këtë tem, pra s'ka të bëj kurfar gjëje me fen.
Ju përshendes. Very Happy
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:36
Essi une nuk thash se e ke hapur si teme fetare,e pash e pranoj qe ishte mentalitet dikur..Ndoshta qe ta ndanin ate grua e te mernin nje tjeter por jo te merrnin dy apo tre gra ne shtepi e te jetonin se bashku detyrimisht kur gruaja e pare nuk plotesonte nje kusht per burrin e saj,ishte mentalitet dikur tani po e kthejne mbrapsht si tradite vete fete..Kete e thote Kurani apo jo??....Nese une kam lexuar gabim Kuranin atehere bej mbrapsht une!
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:40
Anna normal që secila femer ka dëshirë të jetë e vetmja,
Por në Kur'an shkruan, se burri mundet të martohet me më shumë se një , por jo që është i detyruar ta bëje këtë,
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:47
Ky eshte arsyetim,pa dyshim qe nuk mund te jete detyrim se nje burre kur nuk eshte i afte te mirembaj nje grua atehere pse do i sherbenin te tjerat..Aq sa eshte jorgani aq zgjat kembet dikush...vetem se nese se merr per grua me ligj se smund ta mbaj e mban edhe si dashnore thjeshte dhe ju ik detyrimeve keshtu..Por nga ana fetare sben asgje te keqe sepse feja ja lejon te kete marredhenie me femra te tjera...Pra nese lejohej ne Shqiperi kjo e kishin mundesite te gjithe ama te gjithe meshkujt do merrnin nga tre apo kater gra..Kush eshte ai mashkull qe do e refuzonte kete kenaqesi!! A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 721253
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:49
Eshte kthyher nga tradite ne fetare tashme dhe eshte dicka qe e shkruan edhe KURANI..
Feja te cilen e ceke ti ne shkrim ndahet ne shum sekte ,secili sketkt ka pershkrimet e veta ndja nje personi me skat ndja femres. (nejse nuk po du te hy ne fe te nderrojm termin e temes )



Me thoni sa femra qe jane ketu do ju pelqente te ishit e para e dyta e treta apo e katerta per nje burre?

Ne cilin shekull thu se jetojm Arjana ??
Ku ka burra te tille ne diten e sotme qe mbane 2-3 gra?
Nejse ka ndrru koha dhe njerzit kan ndryshu mendimin e te kaluares. Very Happy



Nder vite gjithnje nese nje cift nuk bente femije gjithmone fajin ishte i femres edhe pse analizat mund te tregonin te kunderten ose skishin bere analiza fare por e nxirrnin nga mendja e tyre..Keshtu merte te drejte nje burre te linte ate grua e te merte nje tjeter e keshtu me rradhe..

Keto gjona kan ndodhe ne te kaluaren ne ditet e sotme njerzit kan perparu ecin para edhe kur ciftet nuk kan femije kerkojn kurim ose vendosi te adoptojne femije...

Mos i permend arsyet e mos i merrni personalisht nuk jam kunder feve ..

Nuk oshte puna se morra dicka personale ,eshte drejt e kujdo te thot ate qe mendon ama ne kete tem s'duket fort e arsyshem te futet feja e dikujt!!

Nejse!

avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:57
Keni hyr ne te thella vajza...nejse skam kohe te merrem me kete,dicka po ja u them,me aq sa lexova ketu...
Pa permendur emra...thoni se fet ndahen sipas sekteve...ma gjeni ne kuran apo bibel qoft,se ky liber i perket X ap Y sekt...librat e ''shenjt'' jan nje,mos u mundoni kot ti largoheni atyre qe jan shkruajtur se gjoja jane bere per kohen qe jetohej atehere...pyetja me e thjeshte...si ka mundesi qe zoti,perendia i madherishem lejoi incestin?Jepuni pergjigje kesaj dhe hajt te flasim per zotin apo zotat.
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 14:59
Jo nuk eshte ne rregull......nese nje burre e bene dicka te tille atehere ai s'eshte burre por kafesh.......
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:04
Sapo u pergjigja me siper Luna,as me pare te pakten tek ne nuk jane bere keto te mbaj burri nga dy e tre femra e te jetoje se bashku me to..E ndante te paren nese si bente femije (gabim) e merte nje tjeter por nuk bashkejetonte me te dyja ato..edhe sikur te kete dashur nuk ka mundesite e kushtet (jo se sdo donin apo se respektojne femren ndaj jetojne vetem me njeren)...Kur thua se kemi perparuar do doja te dija se e beson brenda teje kete qe the seriozisht ose une jam shume e prapambetur e i shikoj gjerat gjithnje me ate syrin tim te prapambetur!!


Aty spo mund te rrisin femijet e ata qe kane jo te adoptojne moj..ka ndonje nuk them qe eshte ndoshta me i civilizuar e i kerkon ne thelb keto si dhe ka kushtet per ti hyre kesaj valleje se shumica ose jane indiferent ndaj adoptimit se shikojne si dicka te mire ose nuk kane mundesite e as i hyne kesaj valleje fare ose mundohen permes te afermeve tu huazojne ndonje femije...Lese teme me vete adoptimi..
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:16


Kur thua se kemi perparuar do doja te dija se e beson brenda teje kete qe the seriozisht ose une jam shume e prapambetur e i shikoj gjerat gjithnje me ate syrin tim te prapambetur!!

Gjithmone flase gjerat sic i shoh nga vendlindja ime nuk dal jasht vendeve tjera qysh o veni e bojn kuvenin secili qytet!
Un po te tregoji si jan gjonat ktu ju un jetoj kan ec pra nuk jan njerzit si te xhunglles nuk i trajtojn femrat si mjet shfrytzimi po kan vendine tyre ne familje & shoqeri ashtu siq e meritojn!



Aty spo mund te rrisin femijet e ata qe kane jo te adoptojne moj..ka ndonje nuk them qe eshte ndoshta me i civilizuar e i kerkon ne thelb keto si dhe ka kushtet per ti hyre kesaj valleje se shumica ose jane indiferent ndaj adoptimit se shikojne si dicka te mire ose nuk kane mundesite e as i hyne kesaj valleje fare ose mundohen permes te afermeve tu huazojne ndonje femije...Lese teme me vete adoptimi..

Ka edhe te tille qe adoptojn bilse njoh i familje qe per 8 vite ne martese nuk ka pas femije dhe kan vendose te adoptojn nje femije bonjak pas 3 vitesh ,apas adoptimit te atij femije ,jan be me femijen e tyre te vet biologjik dhe nuk bej...varet nga njerzit sa te civilizuar dhe kushtet ekonimike!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:31
i panjohur shkruajti:Keni hyr ne te thella vajza...nejse skam kohe te merrem me kete,dicka po ja u them,me aq sa lexova ketu...
Pa permendur emra...thoni se fet ndahen sipas sekteve...ma gjeni ne kuran apo bibel qoft,se ky liber i perket X ap Y sekt...librat e ''shenjt'' jan nje,mos u mundoni kot ti largoheni atyre qe jan shkruajtur se gjoja jane bere per kohen qe jetohej atehere...pyetja me e thjeshte...si ka mundesi qe zoti,perendia i madherishem lejoi incestin?Jepuni pergjigje kesaj dhe hajt te flasim per zotin apo zotat.

Ne vija te pergjithshme po te njejtat gjera shkruajne nuk ndryshojne shume vetem ne disa rite e zakone si kjo qe kam permendur me siper une..Te pakten kete qe nje burr ka te drejten te martohet me dy apo me shume gra nese e para si ploteson nje apo me shume kushte ne Bibel smbaj mend te kem lexuar dicka te tille..Kjo behej me pare kur ishin kohe lufterash dhe si pasoje vriteshin shume burra e keshtu mbesnin grate e vetme dhe ato per te mbajtur familjen te ushqenin femijet perfundonin te benin prostituten ndaj ne ato vite nje burre mund te merte me shume se nje grua nese ai kish mundesine e kushtet per te mos perfunduar femrat ne prostitucion e per te ushqyer familjet e tyre...Une kaq kam lexuar e kaq them..

Sa per "incestin" ma shpjego pak ku e ke fjalen qe te hy ne teme,se shume vite jashte edhe disa fjale si mbaj mend!
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:33
Message reputation : 100% (1 vote)
Adoptimi është shumë i pakt te ne thuajse fare nuk adoptojn fëmije.
Nuk e shohin si të mirë, e gjithmon me shpresen se do bëhen prind një ditë.
E sa për përparim ndoshta kemi përparuar në disa gjëra amo shumë pak.
Akoma ka fanati te ne edhe atë shumë... Shumë


Luna nëse ti jeton në Kosov e di sa kemi përparuar fort ne, në shumë gjëra po se mohoj është diqka që shihet, e të adoptojmë jo, e njoh mir mendjen e Shqiptarve të Kosovës,
"Të marr un ta rris një fëmijë të dikujt tjeter kurrë jo, mbes pa fëmij sa ta marr një të huaj sa sdi as nga kush rrjedh(familja cfar është kam fjalen)". Kshu thojn shqiptaret.
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:40
Αrjana shkruajti:
i panjohur shkruajti:Keni hyr ne te thella vajza...nejse skam kohe te merrem me kete,dicka po ja u them,me aq sa lexova ketu...
Pa permendur emra...thoni se fet ndahen sipas sekteve...ma gjeni ne kuran apo bibel qoft,se ky liber i perket X ap Y sekt...librat e ''shenjt'' jan nje,mos u mundoni kot ti largoheni atyre qe jan shkruajtur se gjoja jane bere per kohen qe jetohej atehere...pyetja me e thjeshte...si ka mundesi qe zoti,perendia i madherishem lejoi incestin?Jepuni pergjigje kesaj dhe hajt te flasim per zotin apo zotat.

Ne vija te pergjithshme po te njejtat gjera shkruajne nuk ndryshojne shume vetem ne disa rite e zakone si kjo qe kam permendur me siper une..Te pakten kete qe nje burr ka te drejten te martohet me dy apo me shume gra nese e para si ploteson nje apo me shume kushte ne Bibel smbaj mend te kem lexuar dicka te tille..Kjo behej me pare kur ishin kohe lufterash dhe si pasoje vriteshin shume burra e keshtu mbesnin grate e vetme dhe ato per te mbajtur familjen te ushqenin femijet perfundonin te benin prostituten ndaj ne ato vite nje burre mund te merte me shume se nje grua nese ai kish mundesine e kushtet per te mos perfunduar femrat ne prostitucion e per te ushqyer familjet e tyre...Une kaq kam lexuar e kaq them..

Sa per "incestin" ma shpjego pak ku e ke fjalen qe te hy ne teme,se shume vite jashte edhe disa fjale si mbaj mend!
Ne bibel e ke ne dhiaten e vjeter Ana ku burrat merrnin me shume se nje grua biles kishin dhe harrem si Davidi apo Solomoni etj....sa per ''incestin'' nese se kupton do te thot qe ti te shkosh me vellan tend e te besh femije...sipas fes,keshtu eshte shumuar njerezimi
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:41
Gjithmone flase gjerat sic i shoh nga vendlindja ime nuk dal jasht vendeve tjera qysh o veni e bojn kuvenin secili qytet!
Un po te tregoji si jan gjonat ktu ju un jetoj kan ec pra nuk jan njerzit si te xhunglles nuk i trajtojn femrat si mjet shfrytzimi po kan vendine tyre ne familje & shoqeri ashtu siq e meritojn!

Edhe pse skam erdhur e skam jetuar andej jam mese e sigurt se femra nuk jeton te pakten jo keshtu sic e pershkruan ti....Te ze vetem nje shembull edhe pse e devijojme temen pak por ska gje.."Pse femrat ne Kosove smund te vizitohen nga mjeke meshkuj,edhe sa femra nuk mund te hyne ne mjedise te tilla vetem per te bere analiza te zakonshme vetem sepse ju del nami e opinioni i vret? Kam e me shume shembuj por te permenda njerin si per fillim...Sa per ate qe thote Essi jam shue dakort,as ne shqiperi ska perparsime ne kete aspekt...Sjemi civilizuar aq nderkohe ose e ndajne femren ose rrine me te njejten por gjithe jeten ajo femer do jete e mallkuar nga mashkulli i saj vetem se si ka sjell nje femije...

Gjithsesi nese keni perparuar kaq shume me behet qejfi per ju! Very Happy
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:46
me falni vajza qe ju nderpreva doni mendimin tim apo jo? A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:57
i panjohur shkruajti:
Αrjana shkruajti:
i panjohur shkruajti:Keni hyr ne te thella vajza...nejse skam kohe te merrem me kete,dicka po ja u them,me aq sa lexova ketu...
Pa permendur emra...thoni se fet ndahen sipas sekteve...ma gjeni ne kuran apo bibel qoft,se ky liber i perket X ap Y sekt...librat e ''shenjt'' jan nje,mos u mundoni kot ti largoheni atyre qe jan shkruajtur se gjoja jane bere per kohen qe jetohej atehere...pyetja me e thjeshte...si ka mundesi qe zoti,perendia i madherishem lejoi incestin?Jepuni pergjigje kesaj dhe hajt te flasim per zotin apo zotat.

Ne vija te pergjithshme po te njejtat gjera shkruajne nuk ndryshojne shume vetem ne disa rite e zakone si kjo qe kam permendur me siper une..Te pakten kete qe nje burr ka te drejten te martohet me dy apo me shume gra nese e para si ploteson nje apo me shume kushte ne Bibel smbaj mend te kem lexuar dicka te tille..Kjo behej me pare kur ishin kohe lufterash dhe si pasoje vriteshin shume burra e keshtu mbesnin grate e vetme dhe ato per te mbajtur familjen te ushqenin femijet perfundonin te benin prostituten ndaj ne ato vite nje burre mund te merte me shume se nje grua nese ai kish mundesine e kushtet per te mos perfunduar femrat ne prostitucion e per te ushqyer familjet e tyre...Une kaq kam lexuar e kaq them..

Sa per "incestin" ma shpjego pak ku e ke fjalen qe te hy ne teme,se shume vite jashte edhe disa fjale si mbaj mend!
Ne bibel e ke ne dhiaten e vjeter Ana ku burrat merrnin me shume se nje grua biles kishin dhe harrem si Davidi apo Solomoni etj....sa per ''incestin'' nese se kupton do te thot qe ti te shkosh me vellan tend e te besh femije...sipas fes,keshtu eshte shumuar njerezimi

Kjo qe thua ka ndodhur nga vete njerezit jo se e ka te shkruar Bibla apo thote se nje mashkulli i lejohet te marr me shume se nje grua...ne ato kohera te thash ishin shume arsyet pse nje mashkull mbante me shume se nje femer edhe Bibla pershkruan se si jetonin ata ama si shkrim nuk e thote kete qe eshte e lejueshme...

Ore po Adami e Eva cfare ishin?? A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286 Dy njerez krijoi zoti fillimisht,si do shumezohej njerezimi ndryshe..Kot nuk e therrasim neper fete njeri tjetrin si vllacko apo moter..ne fakt nga ana fetare ne jemi vellezer e motra te gjithe stern

Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:58
meqe permendet EVEN habitem pse i thone ****** asaj ajo vetem me ADAMIN ka shkuar grrrr
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 15:59
Durrsaku shkruajti:me falni vajza qe ju nderpreva doni mendimin tim apo jo? A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286


Fol ti se kur flet ti goja mjalt te leshon leshh
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:03
Αrjana shkruajti:
Durrsaku shkruajti:me falni vajza qe ju nderpreva doni mendimin tim apo jo? A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286


Fol ti se kur flet ti goja mjalt te leshon leshh
ok flm per lejen e fjales ana
per mendimin tim mashkulli ska pse ta lere nusen pse kjo nuk ben femije e godet me shume psikoligjikisht
per medimin tim te zere dashnore e te beje femije me te(me nje kusht qe ajo te jete e martuar se perndryshe i vjen te dera e shtepise ajo me femije ne krah grrrr
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:13
Vajte ku vajte prap tek dashnorja perfundove,nje zgjedhje pa u nevojtur dashnorja sgjete bre ti? grrrr
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:16
Αrjana shkruajti:Vajte ku vajte prap tek dashnorja perfundove,nje zgjedhje pa u nevojtur dashnorja sgjete bre ti? grrrr
grrrr grrrr grrrr grrrr
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:19
Αrjana shkruajti:
Gjithmone flase gjerat sic i shoh nga vendlindja ime nuk dal jasht vendeve tjera qysh o veni e bojn kuvenin secili qytet!
Un po te tregoji si jan gjonat ktu ju un jetoj kan ec pra nuk jan njerzit si te xhunglles nuk i trajtojn femrat si mjet shfrytzimi po kan vendine tyre ne familje & shoqeri ashtu siq e meritojn!

Edhe pse skam erdhur e skam jetuar andej jam mese e sigurt se femra nuk jeton te pakten jo keshtu sic e pershkruan ti....Te ze vetem nje shembull edhe pse e devijojme temen pak por ska gje.."Pse femrat ne Kosove smund te vizitohen nga mjeke meshkuj,edhe sa femra nuk mund te hyne ne mjedise te tilla vetem per te bere analiza te zakonshme vetem sepse ju del nami e opinioni i vret? Kam e me shume shembuj por te permenda njerin si per fillim...Sa per ate qe thote Essi jam shue dakort,as ne shqiperi ska perparsime ne kete aspekt...Sjemi civilizuar aq nderkohe ose e ndajne femren ose rrine me te njejten por gjithe jeten ajo femer do jete e mallkuar nga mashkulli i saj vetem se si ka sjell nje femije...

Gjithsesi nese keni perparuar kaq shume me behet qejfi per ju! Very Happy

Nuk me beson dmthe fjales time ti ee Razz (shaka)
Kush me te degjume krysishte thon por ne realitet gjonat jan ndryshe sic duken gjdo dite ne vend.
Me sa shoh gjdo dite ne Ordinacen e shteti & Privat femrat Kosovare jan ato te cilat bejn vizita te mjeku (mashkull) dicka qe shoh me syt e mi jo qe dua te ndryshoj realitetin po ashtu eshte.
Kshtu sic thu i i je qe femrat te mbesin pa mbikqyrjen e mjekut vetem se eshte mashkull ?!
Kjo ndodhe kryesisht ne fshatra rual ku kultura mentaliteti i tyre eshte me i mbyllur dhe i kushtojn rendesi opinonit te tjerve sic te thash veret nga njerzit ne c'ambejnt familjare jan rri ne ckulture..

Adoptimi është shumë i pakt te ne thuajse fare nuk adoptojn fëmije.
Nuk e shohin si të mirë, e gjithmon me shpresen se do bëhen prind një ditë.
E sa për përparim ndoshta kemi përparuar në disa gjëra amo shumë pak.
Akoma ka fanati te ne edhe atë shumë... Shumë


Luna nëse ti jeton në Kosov e di sa kemi përparuar fort ne, në shumë gjëra po se mohoj është diqka që shihet, e të adoptojmë jo, e njoh mir mendjen e Shqiptarve të Kosovës,
"Të marr un ta rris një fëmijë të dikujt tjeter kurrë jo, mbes pa fëmij sa ta marr një të huaj sa sdi as nga kush rrjedh(familja cfar është kam fjalen)". Kshu thojn shqiptaret.


Adoptimi nuk eshte dicka jo e mire eshte bilse humane ti japesh i vend i femije bonjak i streh i familje.
N'varet nga njerzit me cfar syri shihet!

Po se nuk jetoj per vete Essi po jetoj per opinonin e tjerve i vret fjalt e hallkut jan egoist ne pergjithsi..un e permenda nje nder rastet ne nje familje per rastin e adoptimit!



avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:20
Durrsaku shkruajti:
per mendimin tim mashkulli ska pse ta lere nusen pse kjo nuk ben femije e godet me shume psikoligjikisht
per medimin tim te zere dashnore e te beje femije me te(me nje kusht qe ajo te jete e martuar se perndryshe i vjen te dera e shtepise ajo me femije ne krah grrrr

Eee zgjidhja jote kjo?!
Ka piken femijet pyte gruja ca do thot burri?nga qielli me erdhen e dashur A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746 A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746
Sa tolerant je mo Visi A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746 ...lum ti ca kshille ju jepe meshkujve si perher dashnoret mi ke pike te dopt ti Razz:P
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:29
Luna shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
per mendimin tim mashkulli ska pse ta lere nusen pse kjo nuk ben femije e godet me shume psikoligjikisht
per medimin tim te zere dashnore e te beje femije me te(me nje kusht qe ajo te jete e martuar se perndryshe i vjen te dera e shtepise ajo me femije ne krah grrrr

Eee zgjidhja jote kjo?!
Ka piken femijet pyte gruja ca do thot burri?nga qielli me erdhen e dashur A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746 A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746
Sa tolerant je mo Visi A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1698836746 ...lum ti ca kshille ju jepe meshkujve si perher dashnoret mi ke pike te dopt ti Razz:P
eeeeeeeeeee keshile eshte moj luna grrrr
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:31
eshte kollaj .. adopto nje femi dhe ja u zgjidh problemiA mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 1986279574
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 16:43
Nuk me beson dmthe fjales time ti ee (shaka) Razz
Kush me te degjume krysishte thon por ne realitet gjonat jan ndryshe sic duken gjdo dite ne vend.
Me sa shoh gjdo dite ne Ordinacen e shteti & Privat femrat Kosovare jan ato te cilat bejn vizita te mjeku (mashkull) dicka qe shoh me syt e mi jo qe dua te ndryshoj realitetin po ashtu eshte.
Kshtu sic thu i i je qe femrat te mbesin pa mbikqyrjen e mjekut vetem se eshte mashkull ?!
Kjo ndodhe kryesisht ne fshatra rual ku kultura mentaliteti i tyre eshte me i mbyllur dhe i kushtojn rendesi opinonit te tjerve sic te thash veret nga njerzit ne c'ambejnt familjare jan rri ne ckulture..

Epo ka e perjashtime moj zemer,ti flet per nje e dy femra te cilat jetojne ose ne Prishtine ku gjerat jane me ndryshe e menyra e jetes atje eshte me ndryshe nga vendet e tjera te Kosoves ose per qytete pak me te medha e te civilizuara..Bej krahasim Pogradecin edhe pse qytet turistik,vend i civilizuar me kryeqytetin Tiranen e menyren e jetes qe bejne atje..E para Tirana e rrethet andej qe jane me afer quhen Shqiperi..ne rrethet e tjera ketej qe jemi me te vogla apo skemi ndonje burim perfitimi kemi humbur nga harta e Shqiperise fare edhe pse sic thash Pg njihet per liqenin e saj e si vend turistik( nuk hyn ne zonat rurale!)..por ja qe mentaliteti e menyra e jetes qe bejme ne ndryshon shume me ate te Tiranseve...Pra keto femrat e rastet qe ke pare ti jane hapat e pare te zhvillimit ndoshta te qenies femer por qe ka dhe shume rruge akoma..Sa per mjeket edhe sa te drejte kane femrat te vizitohen nga meshukujt mjeke atje vete femrat e Kosoves,shoqeria apo te njohur kur kemi bere biseda te ngjashme e me kerkonin keshilla une ju sygjeroja te vizitoheshin nga mjeku e si pergjigje merja kete nga ato...Pervec kesaj kam degjuar qe dhe vete femrat e Kosoves nuk pranojne te vizitohen nga mjeke meshkuj por vetem nga femrat...

Te besoj moj po me keto qe thua ti une dukem sikur te kem dale nga shpellat tani e jetoj ne tjeter bote A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 45550 grrrr
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 19:06
Αrjana shkruajti:Te me falni per ate qe do them por kjo vlen me shume per Kuranin e besimtaret e fese Islame..Gjepura te tilla ne asnje fe si kam pare elexuar te marr grua te dyte apo te trete nje mysliman vetem se gruaja e pare semuret ,nuk i ben femije,apo sja ploteson nevojat..Mereni si te doni une nuk jam anti fetare por kur behen padrejtesi te tilla kunder qenies "femer" do e hap gojen edhe pse mund ti shpall "lufte" vetes ne kete menyre edhe forumit!


Ti ngacmon ne Fe,pastaj mos kukatni

Kurani nuk thot gjera te kota por reale.
Me mir pra thot libri juaj,me perdhunu femin dhe ato kallogjerkat a.
Memir pra me lan gruan ne shtepi dhe me shku mas lavirev te kafeva.
Memir me i ndrru dashnorewt a
Kjo nuk eshte mbrojteje e femnes por eshte nenqmim i saj,shkelje e saj,loj me te.


Per temen

Nuk kisha mujt une me lshu Grun se nuk gjen Femij.
Un grun e marr per vete dhe me kalu jet deri ne vdekjo,nese smuhet,nuk ka femi apo ndonje gje tjeter,nuk eshte fajtore ajo dhe per kete nuk dote kisha mund me ndeshku,me largim apo ndonje gje tjeter,por dotisha mundu edhe me shum me afru afer vetes,me ndi veten engjullesh.
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 19:21
Nuk mendoj se esht e domsodoshme ta lesh gruan sepse sesht ne gjendje te te japi ty nje fmije....

Nise dhe e them kte nga ajo qe kam par dhe kam ne fisin tim nje cift te till qe smund te kishin fmij por sot e ksaj dite jan akoma prap bashk nuk jan ndar kurr ndonje her per kte gje .....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 21:26
Dasa shkruajti:

Ti ngacmon ne Fe,pastaj mos kukatni..Fola dicka gabim,genjeva dicka ne ato qe thashe,me thuaj ku?

Kurani nuk thot gjera te kota por reale. Per ty ndoshta por per mua e shume te tjere jane pallavra me brire ato (Kurani e bibla)
Me mir pra thot libri juaj,me perdhunu femin dhe ato kallogjerkat a. Kush eshte libri im? Kam pohuar ndonjehere se kam liber edhe fe une...Pse mundoheni ti personalizoni gjerat vetem per tu kapur kunder nje feje i cili si perket besimit tuaj? Dhe se fundi nuk kam then se jam fetare une por megjithate ndoshta me ka shpetuar dicka e se di mire,ndaj me thoni pak ku e keni lexuar kete gjepuren e fundit qe thate?!!(me nr e kapitull)
Memir pra me lan gruan ne shtepi dhe me shku mas lavirev te kafeva.Kush e tha kete,Jo me mire te shoh burrin une te nxjerr syte para meje edhe mos kem te drejten ti kundershtoj sepse ja lejon feja!! A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 2585209286
Memir me i ndrru dashnorewt a Me mire me qene mbreter ju pra e ti nenshtroni femrat sipas deshirave e nevojave qe keni pra!!
Kjo nuk eshte mbrojteje e femnes por eshte nenqmim i saj,shkelje e saj,loj me te. Qe kur e vleresoni femren ju kur nje shikim nga ajo e quani provokim ,kuptoni sa vlere ka qenia "femer" per ju si gjini me kete!


Per temen

Nuk kisha mujt une me lshu Grun se nuk gjen Femij.
Un grun e marr per vete dhe me kalu jet deri ne vdekjo,nese smuhet,nuk ka femi apo ndonje gje tjeter,nuk eshte fajtore ajo dhe per kete nuk dote kisha mund me ndeshku,me largim apo ndonje gje tjeter,por dotisha mundu edhe me shum me afru afer vetes,me ndi veten engjullesh.Ahaha princi i kalter duhet te jesh ti tjeter ska..mjaft se na binde tash A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? 721253
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 21:41
ne fisin tim ishte nje cift qe smund te kishin femij.,..gjithmon,familja e nuses akuzonte dhendrrin e tyre se ai sbente femij...por vite me von,gurja vdiq nga kanceri ne vedn te femijes,dhe dhendrri tani esht martu dhe ne shtator behet me vajz...kjo per te then,qe kushdo qe te jet fajtori rendesi ka qe dashuria te mbizotroj....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 21:43
A eshte e domosdoshem te ngaterrohet cdo Tem me Fen .. o Njerz zgjohuni se jetojm ne shekullin 21 dhe Ajo qe thuhet per Kuranin jeni plotesisht gabim .. Kurani nuk e thot te lihet Gruja .. per asnji arsye .. cdo Njeri ka ligj ne vete sote dhe vepron sipas deshires vet .. pa marr parasysh Fen cfare e ka ... sa per nderrim Grashe Gjermanet e kan kete si ta nderrojn nje kemish si Femrat ashtu dhe Mashkujt se kan problem fare ... ndersa ne si Shqiptare jemi ndryshe dim te duam me zemer dhe kjo eshte shum e thjesht .. Njeriu ndahet vetem sepse nuk dashuro me Zemer Very Happy (Lereni se ca ka ndodhe para eres sone aman )

Pergjigjuni Temes siq i ka hije pa e Fut Fen ne loj ..jeni te rritun te gjith dhe mos beni si femij aman te jete kjo nje verejtej dhe nje zbatim i saj .. !!
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 21:47
Αrjana shkruajti:Te me falni per ate qe do them por kjo vlen me shume per Kuranin e besimtaret e fese Islame..Gjepura te tilla ne asnje fe si kam pare elexuar te marr grua te dyte apo te trete nje mysliman vetem se gruaja e pare semuret ,nuk i ben femije,apo sja ploteson nevojat..Mereni si te doni une nuk jam anti fetare por kur behen padrejtesi te tilla kunder qenies "femer" do e hap gojen edhe pse mund ti shpall "lufte" vetes ne kete menyre edhe forumit!
arjana gjithmon te kam dhen te drejt ne disa gjera ama ketu ja ke fut kot...c'hyn feja me kete...kete gje e ben kushdo...e bejn edhe ketu qe mbahen europian dhe kan fe tjeter...
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 21:55
Αrjana shkruajti:Te me falni per ate qe do them por kjo vlen me shume per Kuranin e besimtaret e fese Islame..Gjepura te tilla ne asnje fe si kam pare elexuar te marr grua te dyte apo te trete nje mysliman vetem se gruaja e pare semuret ,nuk i ben femije,apo sja ploteson nevojat..Mereni si te doni une nuk jam anti fetare por kur behen padrejtesi te tilla kunder qenies "femer" do e hap gojen edhe pse mund ti shpall "lufte" vetes ne kete menyre edhe forumit!

Arjan zgjohu he xhan sepse kto sjan punet e fes dhe ta lem menjan fen ne dikutim jo ti po cdo antar nese do i hym nje diskutimi ti hym duke e len menjan fen....

Tjetra ku e shikon ti ku e shef ti padrejtsin njerzore ???

Kush te ka ndaluar ty te hapesh gojen e te flasesh per cdo gje madje une ndihem me i nderuar nse diskutoj me ty e me kundershton sepse me ben te argumentoj dhe arsyetoj me shum sesa kur ma mbyll dikutimin me dy fjali duke me ber qejfin dhe aq ...(Esht thjesht dikutim Arjana mos e kalo personale )

Ku esht pabarazia njerzore ne kte pik ? Sepse ktu fain mund ta ket nusja ose dhenderri mund ta ken fain te dy kshuqe nuk shoh ndo nje padrejtsi kty une apo pabarazi njerzore... Sic e kam then me siper kam njerez ne fisin tim me te tilla probleme dhe po ven sot e ksaj dite qe flasim bashk ne 35-40 martes dhe sjan ndar nje her nga njeri tjetri dhe pse smunden te kishin nje fmij te tyren....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 22:04
Interist mos ja fut kot bre vetem per te thene dicka por lexo njehere cfare eshte shkruar e pastaj komento e ti ate qe ke per te then..Shpejt u kujtove te komentosh ne ato qe kam then une apo more shkas nga te tjerat ketu kkk

Silva edhe Princesha po te lexoni me siper do kuptoni me mire ate qe them,ajo ka qene kulture dikur por tani edhe vete fete po e rikethejne ne momentin qe themi se gruaja duhet te ngreje koke...Edhe nuk thash i ndajne ato por ne Kuran lejohet nje mysliman te marr nje grua tjeter nese gruaja e pare nuk i ploteson nje apo me shume kushte edhe te bashkejtojne...Ku e shikoni qe ja kam futur kot apo sthote dicka te tille Kurani e une kam shpifur thjeshte...?
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Sun 29 Jul 2012 - 22:07
po c'hyn se c'thot feja ...lene fen o arjana,se keto gjo mund ta boj dhe nje katolik...cdo te thush pastaj...e ka thon kurani...
ne pergjthsi,si burri dhe si gruja perball nje problem te till,preferojn te ndahen...kaq,pa fut fen,kuranin apo biblen ne mes...
Sponsored content

A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije???? Empty Re: A mendoni se është në rregull nëse burri mendon ta lërë gruan për shkak se nuk ka fëmije????

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi