Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme!

Fri 17 Aug 2012 - 20:31
Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) VrimeKujdes audio dokumenti është i frikshëm!

Para shumë vitesh, pak kohë pas vitit 1960 në Bashkimin Sovjetik, në Siberi u krye një studim eksperimental nga gjeologët.

Gjeologët përdorën sonda shpimi, të cilat mund të arrinin shumë thellë në tokë. Rusët disponojnë sonda shpimi të cilat mund të arrijnë deri në 20 kilometra në thellësi të tokës, të cilat i shesin në vende të tjera siç India, Japonia, Koreja etj, vende të cilat kanë depozita naftëmbajtëse.

Atëherë ndodhi diçka e pazakontë dhe tmerrshme…

…u mësua më parë në Moskë, citon alb-observer.com, e më pas në Finlandë, me an të gazetës prestigjioze Ammenusastia, ku më vonë lajmi udhëtoi dhe në perëndim.
Më konkretisht, kur sonda e shpimit arriti në thellësinë 14.4 kilometër thellësi, papritur filloi të mos ndesh rezistencë dhe rrotullohej jashtë kontrollit, ndërsa aparaturat shënuan një temperaturë mbresëlënëse 1100 gradë celsius.

Gjeologët kuptuan menjëherë se kishin rënë në boshllëk, diçka e ngjashme me një shpellë që ndodhej brenda në tokë. Por, gjeologët ishin të pajisur dhe me mikrofon, me qëllim që të regjistronin ndryshimin e pllakave tektonike dhe shtresave të nëntokës, që ndodhen në këto thellësi.

Papritur, i trembi diçka e ngjashme me lakuriqin e natës sikur deli nga tuneli sëbashku me një rrymë gazi, vetëm se ai (lakuriqi) kishte krah shumë të ndritshëm që shkruanin “kam mbizotëruar” dhe ashtu rrufe humbi në qiell.

Por, befasia erdhi më pas kur ata vendosën një mikrofon në vrimë, ku prej andej regjistruan dhe dëgjuan zëra e ulërima të tmerrshme!Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Dr.AzzacoveUdhëheqësi këtij studimi eksperimental ishte Dr. Azzacove.
Një nga më të suksesshmit të në fushën e tij.
Më pas, citon alb-observer.com, vetë Dr.Azzacove deklaroi: “Si komunist që jam, nuk besojë në Qiell apo në Bibël, por si shkencëtarë tani besojë në Ferr! Është e tepërt të them se jemi të shokuar që bëmë një zbulim të tillë. Por di se çfarë pamë dhe se çfarë dëgjuam. Për një gjë jemi të sigurt, se ne shpuam deri në Portën e Ferrit!”.

Një fakt tjetër i rëndësishëm është se gjysma e gjeologëve e braktisën në mes eksperimentin.
“Në vende të transferimit të pllakave tektonike –thotë Dr. Azzacove- dëgjuam zë njeriu të ulërinte nga dhimbjet”, dhe vijojë më tej: “Në fillim kujtuam se britma vinte nga paraturat tona, por kur u përcaktua prejardhja e tij, dyshimet tona më të frikshme u vërtetuan. Nuk ishte ulërimë nga një njeri i vetëm, por nga mijëra apo miliona njerëz”./alb-observer.com/

Kujdes, është e frikshme nuk këshillohet për njerëz “delikatë”!



Në vijim ndiqni audio dokumentin:
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 15:59
Kujdes audio dokumenti është i frikshëm!
Para shumë vitesh, pak kohë pas vitit 1960 në Bashkimin Sovjetik, në Siberi u krye një studim eksperimental nga gjeologët.

Gjeologët përdorën sonda shpimi, të cilat mund të arrinin shumë
thellë në tokë. Rusët disponojnë sonda shpimi të cilat mund të arrijnë
deri në 20 kilometra në thellësi të tokës, të cilat i shesin në vende të
tjera siç India, Japonia, Koreja etj, vende të cilat kanë depozita
naftëmbajtëse.

Atëherë ndodhi diçka e pazakontë dhe tmerrshme…

…u mësua më parë në Moskë, citon alb-observer.com, e më pas në
Finlandë, me an të gazetës prestigjioze Ammenusastia, ku më vonë lajmi
udhëtoi dhe në perëndim. Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Dr.Azzacove
Më konkretisht, kur sonda e shpimit arriti në thellësinë 14.4 kilometër
thellësi, papritur filloi të mos ndesh rezistencë dhe rrotullohej jashtë
kontrollit, ndërsa aparaturat shënuan një temperaturë mbresëlënëse 1100
gradë celsius.

Gjeologët kuptuan menjëherë se kishin rënë në boshllëk, diçka e
ngjashme me një shpellë që ndodhej brenda në tokë. Por, gjeologët ishin
të pajisur dhe me mikrofon, me qëllim që të regjistronin ndryshimin e
pllakave tektonike dhe shtresave të nëntokës, që ndodhen në këto
thellësi.



Por, befasia erdhi më pas kur ata vendosën një mikrofon në vrimë, ku
prej andej regjistruan dhe dëgjuan zëra e ulërima të tmerrshme!
Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Gjeologet-300x213
Udhëheqësi këtij studimi eksperimental ishte Dr. Azzacove.
Një nga më të suksesshmit të në fushën e tij.
Më pas, citon alb-observer.com, vetë Dr.Azzacove deklaroi: “Si komunist
që jam, nuk besojë në Qiell apo në Bibël, por si shkencëtarë tani besojë
në Ferr! Është e tepërt të them se jemi të shokuar që bëmë një zbulim
të tillë. Por di se çfarë pamë dhe se çfarë dëgjuam. Për një gjë jemi të
sigurt, se ne shpuam deri në Portën e Ferrit!”.

Një fakt tjetër i rëndësishëm është se gjysma e gjeologëve e braktisën në mes eksperimentin.
“Në vende të transferimit të pllakave tektonike –thotë Dr. Azzacove-
dëgjuam zë njeriu të ulërinte nga dhimbjet”, dhe vijojë më tej: “Në
fillim kujtuam se britma vinte nga paraturat tona, por kur u përcaktua
prejardhja e tij, dyshimet tona më të frikshme u vërtetuan. Nuk ishte
ulërimë nga një njeri i vetëm, por nga mijëra apo miliona
njerëz”./alb-observer.com/

Kujdes, është e frikshme nuk këshillohet për njerëz “delikatë”!



Në vijim ndiqni audio dokumentin:
http://www.alb-observer.com/2012/08/zera-nga-ferri-audio-dokument-nga-14-klm-ne-nentoke-kujdes-eshte-e-frikshme-video/
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 16:14
E pa dikush nga ju videon,se kam kureshtjen une por spo ma mban pasi na lajmeron te bejme kujdes..ncnc rerr Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 721253
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 16:15
Ariana shkruajti:E pa dikush nga ju videon,se kam kureshtjen une por spo ma mban pasi na lajmeron te bejme kujdes..ncnc Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 225228196 Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 721253
e kam pare une Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 3631317773mos bej gabim ta shohesh se zdo te zere gjumi pastaj Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 3631317773
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 16:24
Ca degjove ti mo qe sben ta degjoj une? Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 109572456
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 16:25
Ariana shkruajti:Ca degjove ti mo qe sben ta degjoj une? Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 109572456
mua mu duken si montazhe kishte klithma si ne filma horror
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Sun 19 Aug 2012 - 16:28
Ta degjoj thua apo do pesoj infarkt ne zemer,te shkoj nje ore me pare e me degjoni e mua pastaj te therras nga ferri Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 2585209286 kkk
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Tue 21 Aug 2012 - 1:58
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy sa me bene te qesh Anna po frikacake qe je... Zemer pule ke.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Tue 21 Aug 2012 - 2:01
Ariana shkruajti:E pa dikush nga ju videon,se kam kureshtjen une por spo ma mban pasi na lajmeron te bejme kujdes..ncnc rerr Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 721253
E kam pare une videon...mos e shiko Ana Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 721253
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Tue 21 Aug 2012 - 2:05
Kam frike mo,e kam seriozisht Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 3480151997
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Tue 21 Aug 2012 - 2:25
Ariana shkruajti:Kam frike mo,e kam seriozisht Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 3480151997
E mire,kur te vij tek ty e shikojme bashke...kur te frikesohesh te shtrengohesh pas meje Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) 2585209286
Sponsored content

Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video) Empty Re: Zëra nga ferri? Audio dokument nga 14 klm në nëntokë, kujdes është e frikshme! (video)

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi