Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 109
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Te tjere duam, te tjere na duan e me te tjere perfundojme??

Wed 10 Feb 2010 - 22:44
A eshte realitet kjo thenie:Te tjere duam, te tjere na duan e me te tjere perfundojme??
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Thu 11 Feb 2010 - 1:33
mese e vertet,kjo ndodh ne te shumtat e rasteve Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? 1415279611
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Thu 28 Jul 2011 - 23:15
Po kot ska dale ajo shprehja:te ndjek fati ,ndiqe sa te duash se kap dot.Gjithsekush do te haje riskun e vet Razz

Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 29 Jul 2011 - 14:20
Te tjere duam, te tjere na duan, dhe me te tjere perfundojme. Kjo per mendimin tim eshte nje thenie filozofike, dhe c'do thenie filozofike mbetet reale por edhe ironike ne jete. Socrates, ose Plato, kishte mundur ta thote kete.
Fatin e vet gjithkush e ka ne dore, dhe keshtu mos e mallkoni fatin nqs po mendoni keshtu.
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 83
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 29 Jul 2011 - 14:43
e vertete kjo
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 29 Jul 2011 - 20:35
Jo S'besoj te jete Keshtu,Per deris sa e don dhe Vlerson ate Person qe ke pran,Si perfundon Tek Tjetri?:Se kuptoj...Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? 389163
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 2:47
Sa e vertete eshte per ju kjo shprehje?!?!
Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 2:55
Thenie adoleshente .

Sot me pelqen ky dhe gjasme njoha dashurine , neser me pelqen tjetri dhe harrova te parin , pasneser u beje back up te gjitheve dhe zgjedh te tretin perfundimtarin .

Personalisht :) kete shprehje e modifikoje keshtu

Nje doja
Nje dua
SHUME LEHIN
Asnje s'me ka :)

(Qente le te lehin karvani shkon perpara pra me ate qe Kam dhe Jam )

Rezultati :) Jam KRENARE me ate qe kam arritur me 1 s'me duhen te shumte sepse te lene fukarallek , si i thone asaj fjales BOREN E DH....dhe qente e pra ...kalon ajo Bukuria dhe mbetesh HIC .

Keto shprehjet keshtu jane thjeshte gjera ADOLESHENTE .
zog
zog
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 162
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne t'arushës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/12/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 10:19
EpiKada shkruajti:Thenie adoleshente .

Sot me pelqen ky dhe gjasme njoha dashurine , neser me pelqen tjetri dhe harrova te parin , pasneser u beje back up te gjitheve dhe zgjedh te tretin perfundimtarin .

Personalisht :) kete shprehje e modifikoje keshtu

Nje doja
Nje dua
SHUME LEHIN
Asnje s'me ka :)

(Qente le te lehin karvani shkon perpara pra me ate qe Kam dhe Jam )

Rezultati :) Jam KRENARE me ate qe kam arritur me 1 s'me duhen te shumte sepse te lene fukarallek , si i thone asaj fjales BOREN E DH....dhe qente e pra ...kalon ajo Bukuria dhe mbetesh HIC .

Keto shprehjet keshtu jane thjeshte gjera ADOLESHENTE .

esht legjend jetesore ,, por çdokush ka manin te interpretoj kto fjal si ti vij per mbar ,, ashtu bën dhe ti...jo se mund te them e ke gabim apo jo ,,

por po te shkruj diç ,,,

TE TJERE DUAM,TE TJERE NA DUAN, ME TE TJERE PERFUNDOJME!?!? ,, shikoje me ket sy . kerkojm te pamunduren,, nuk i kushtojm rendsi mundsive me te medha qe na jep jeta me mantelin e te padukshmes ,, dhe e gjejm veten ne labirintet e jetes ku lodhemi .

pastaj per te tjerat ,, them se njeriu do pervoj ne jet . qe te jap nje pergjigje perfundimtare...pra pergjigja ksaj ,,, ngelet si liber ose ditar i hapur ,,, ku plotsohet me eksperiencat qe te japin sfidat e jetes ,, ne mos te perditshme ,, jan ato qe kur vin duken si termet .
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 11:04
Kjo ndodh pothuajse gjithmone edhe nese nuk ka ndodhur perpara qe te njihni personin me te cilin do jetoni, do te ndodh gjate fazes qe do jetoni me personin, pra gjithmone do te duash me shume se sa ke mundesi te japesh, keshtu bejme te gjithe, jetojme ne paralele ne kahe ne dy sense, dhe kesaj nuk mund ti shpetosh pasi kjo eshte gjeneza e njeriut ADN e njeriut.....etj..Pra ne pergjithesi ndodh ..

Ps:Me duket ekziston nje teme e njejte!
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 11:10
zog shkruajti:
EpiKada shkruajti:Thenie adoleshente .

Sot me pelqen ky dhe gjasme njoha dashurine , neser me pelqen tjetri dhe harrova te parin , pasneser u beje back up te gjitheve dhe zgjedh te tretin perfundimtarin .

Personalisht :) kete shprehje e modifikoje keshtu

Nje doja
Nje dua
SHUME LEHIN
Asnje s'me ka :)

(Qente le te lehin karvani shkon perpara pra me ate qe Kam dhe Jam )

Rezultati :) Jam KRENARE me ate qe kam arritur me 1 s'me duhen te shumte sepse te lene fukarallek , si i thone asaj fjales BOREN E DH....dhe qente e pra ...kalon ajo Bukuria dhe mbetesh HIC .

Keto shprehjet keshtu jane thjeshte gjera ADOLESHENTE .

esht legjend jetesore ,, por çdokush ka manin te interpretoj kto fjal si ti vij per mbar ,, ashtu bën dhe ti...jo se mund te them e ke gabim apo jo ,,

por po te shkruj diç ,,,

TE TJERE DUAM,TE TJERE NA DUAN, ME TE TJERE PERFUNDOJME!?!? ,, shikoje me ket sy . kerkojm te pamunduren,, nuk i kushtojm rendsi mundsive me te medha qe na jep jeta me mantelin e te padukshmes ,, dhe e gjejm veten ne labirintet e jetes ku lodhemi .

pastaj per te tjerat ,, them se njeriu do pervoj ne jet . qe te jap nje pergjigje perfundimtare...pra pergjigja ksaj ,,, ngelet si liber ose ditar i hapur ,,, ku plotsohet me eksperiencat qe te japin sfidat e jetes ,, ne mos te perditshme ,, jan ato qe kur vin duken si termet .
e pranoj kete qe thua
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 11:10
"Te tjere duam, te tjere na duan e me te tjere perfundojme??"
me
"Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?"

U bashkuan
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 13:22
zog shkruajti:
EpiKada shkruajti:Thenie adoleshente .

Sot me pelqen ky dhe gjasme njoha dashurine , neser me pelqen tjetri dhe harrova te parin , pasneser u beje back up te gjitheve dhe zgjedh te tretin perfundimtarin .

Personalisht :) kete shprehje e modifikoje keshtu

Nje doja
Nje dua
SHUME LEHIN
Asnje s'me ka :)

(Qente le te lehin karvani shkon perpara pra me ate qe Kam dhe Jam )

Rezultati :) Jam KRENARE me ate qe kam arritur me 1 s'me duhen te shumte sepse te lene fukarallek , si i thone asaj fjales BOREN E DH....dhe qente e pra ...kalon ajo Bukuria dhe mbetesh HIC .

Keto shprehjet keshtu jane thjeshte gjera ADOLESHENTE .

esht legjend jetesore ,, por çdokush ka manin te interpretoj kto fjal si ti vij per mbar ,, ashtu bën dhe ti...jo se mund te them e ke gabim apo jo ,,

por po te shkruj diç ,,,

TE TJERE DUAM,TE TJERE NA DUAN, ME TE TJERE PERFUNDOJME!?!? ,, shikoje me ket sy . kerkojm te pamunduren,, nuk i kushtojm rendsi mundsive me te medha qe na jep jeta me mantelin e te padukshmes ,, dhe e gjejm veten ne labirintet e jetes ku lodhemi .

pastaj per te tjerat ,, them se njeriu do pervoj ne jet . qe te jap nje pergjigje perfundimtare...pra pergjigja ksaj ,,, ngelet si liber ose ditar i hapur ,,, ku plotsohet me eksperiencat qe te japin sfidat e jetes ,, ne mos te perditshme ,, jan ato qe kur vin duken si termet .

Nuk mund t'iu kundershtoje ne Asgje nga ato qe keni replikuar ju ! Atehere konkluzionin personal qe i dhashe une ishte nga fakti se burimin e kesaj shprehje e gjeje shpesh neper Fb te thene nga Adoleshent pikerisht pa eksperience !
Natyrisht qe Eksperienca eshte ajo qe te çon neper te tilla, gabime dhe mesime dhe nuk eshte MEKAT pikerisht Njerezore .
Por ajo qe s'me pelqen eshte kur personat e perdorin vend e pavend , kur vjen nga ata persona te gabuar qe se kuptojne se cfare dmth !!

Natyrisht une jam Ekzemplar i rralle , persa i perket eksperiences time por mendoje se Atyre qe themi e shprehemi u duhet ditur dhe Domethenia .

Sot fjala Te Dua eshte bere si buka me djath ....
Pa pike respekti nje i huaj ose i panjohur te shpreh Dashuri dhe pa te njohur Karakterin , menyren tende, arsyet pse ti je keshtu dhe pastaj pasi skadon si person , cfare thote UNE TE DOJA !!! Kur pati kohe ajo dashuri te zhvillohej , te konsumohej dhe te mbaronte .... !!! Dashuri e pakohe ..

Sot jemi ne nje kohe pa dashuri .. i gjeje thjeshte humbje kohe keto Ideologjira , sa mundohesh te kuptosh keto bla bla bla , mundohu qe te gjesh nje person me Karakteristika dhe Veçantesi te atilla qe ta kesh per jete jo per Aventura e Telenovela .

Ky eshte mendimi dhe opinioni im pa Gjykuar dhe Paragjykuar Replikimin tuaj , natyrisht qe eshte nje shprehje e drejte qe do e pranoja jo kur thuhet nga nje Goce 20 vjece -.- por nga nje e moshuar me Eksperience !!!
zog
zog
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 162
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne t'arushës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/12/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Fri 24 Aug 2012 - 13:58
EpiKada shkruajti:
Sot fjala Te Dua eshte bere si buka me djath ....
Pa pike respekti nje i huaj ose i panjohur te shpreh Dashuri dhe pa te njohur Karakterin , menyren tende, arsyet pse ti je keshtu dhe pastaj pasi skadon si person , cfare thote UNE TE DOJA !!! Kur pati kohe ajo dashuri te zhvillohej , te konsumohej dhe te mbaronte .... !!! Dashuri e pakohe ..

Sot jemi ne nje kohe pa dashuri .. i gjeje thjeshte humbje kohe keto Ideologjira , sa mundohesh te kuptosh keto bla bla bla , mundohu qe te gjesh nje person me Karakteristika dhe Veçantesi te atilla qe ta kesh per jete jo per Aventura e Telenovela .

Ky eshte mendimi dhe opinioni im pa Gjykuar dhe Paragjykuar Replikimin tuaj , natyrisht qe eshte nje shprehje e drejte qe do e pranoja jo kur thuhet nga nje Goce 20 vjece -.- por nga nje e moshuar me Eksperience !!!

do thoja kur flet mendja ,, flet sic flet ti tani ,,,

kerkon siguri me shum ,, perkrahje ,, mbeshtetje ,, karakteristika , veçantsi te atilla qe mos ta kesh veç per aventura e telenovela ,, fundja te gjith keto te ben te ndihesh i sigurt ne nje lidhje . por jo te gjith kerkojm te njejten gje ,, dashurin . e kerkojm ne menyra te ndryshme dhe e perjetojme ate ne men. te ndryshme... prandaj thuhet se paksa e veshtir te gjejm dike qe te kalojm vitet ose pse jo dhe pleqerin me te.

kurse kur flet me zemer ,, dhe fjala me idiote qe lshon nga goja tjetri ,, te duket e mrekullushme per vet faktin se gjaku esht trash nga mendime apo kujtime qe te çojn ne qiellin e shtat .

mjafton te gjesh te pershtatshmen , me pak fjal .

EpiKada shkruajti:
Natyrisht une jam Ekzemplar i rralle , persa i perket eksperiences time por mendoje se Atyre qe themi e shprehemi u duhet ditur dhe Domethenia .

me beso kur them qe te gjith jemi eksemplar ,,, dmth menyrat se si perjetojme situatat ndryshon nga nata me diten ,, ndryshe ckuptim ka ,, do ishim robot qe impulset tona i pergjigjen mesazheve te ndryshme ne te njejten menyr - mekanike . kshuqe e pranoj ,, ate eksemplaritetin tend/timin sepse na ben te veçant ,,,


ps. jo se jam kundra ,, nga ato qe shkrun ,, por kam nje menyr tjeter te parit te gjerave ,, nga nje kend tjeter thuhet ndryshe.
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Sat 25 Aug 2012 - 20:14
Sigurisht :) nuk eshte e thene qe te replikojme nj-tj me te njejtat ide.
Me vjen mire qe replikon, me Kendeveshtrim ndryshe por me Respekt ndaj Kendveshtrimit tim . Kjo eshte diçka Pozitive dhe nuk me ben dem eshte Shkembim Idesh si ne Forum qe jemi :) .

Natyrisht jo te gjithe kerkojme te njejten gje , gje qe varet nga Rrethanat e rritjes, edukimit, kerkesave shoqerore etj .

Une nuk jam ABSOLUTE ne Mendim dhe Gjykim , jam Relative sepse nuk ekziston Absoluti dhe gjeja me Perfekte ka Relativitetin e saj .
Pra natyrisht une kot nuk thashe .... Ky eshte Pikeveshtrimi im nga Eksperienca Personale pra nuk jam Objektive , sepse e shof kete Thenie ne menyre Subjektive dmth Personale .

Une personalisht duke ardhur nga nje Kultur Familjare me baza shqiptare dhe duke mos pare vetem ate kulture por dhe shume te tjera qe me rrethojne e me kane rrethuar pasi veten mund ta konsideroje Turiste dhe jeta ime ne kete aspekt me ka rezervuar Surpriza..si te mira dhe te keqija , Eksperienca ime me ka bere te kuptoje se ajo qe kerkoje eshte Stabilitet me 1 ....jo me te tjere sepse jo per Gje , por ja NXJERRE SHIJEN VETES ..kupton ?

Humbas ate dashuri qe kam per veten time , se ti nje personi do i japesh aq sa ke , por po ia dhe te gjitha .....atehere PER VETEN TENDE CFARE TE NGELET ?
Cfare te ngelet kur Falementon ne shume Histori te tilla ? Mbetesh Hic , ndersa kur ke Stabilitet me 1 , atehere sipas mendimit tim ke mundesi te Kesh dhe dicka per vete dhe te gjesh dhe dashuri dhe Respekt per Veten .

Une nqs perfundoje tek kjo thenia ...qe ne kete moshe ose te martohem me nje person pasi kam perjetuar Gjithcka me nje tjeter apo me te tjere , nuk jam e afte ta bej , dmth se une per veten time Kam Skaduar,,,ndoshta per te jam MAX por per veten kam Skaduar dhe ky eshte Gjykimi im i ashper ndaj vetes time nqs kete shprehje ta perdorja une .....UROJE TE MOS ARRIJE KURRE TEK KJO .

E vertete une flas me Mendje sepse nje dite kur po ikja ne Universitet dhe po reflektoja ...dhe mendoja PSE KAQ SHUME PROBLEME ?? Arrita ne kete konkluzion :
Truri zgjidh Problemet qe Zemra Lidh .

Cdo njeri provon DASHURINE por dhe e kalon ate Periudhe nuk mbetet perhere tek Dashuria se jeta eshte e perbere dhe nga Momente te tjere , ekziston e mira e keqja, Dashuria dhe Urrejtja, cdo gje per te qene ne EKUILIBER eshte e perbere nga dy Te Kunderta ...Pozitivitet - Negativitet, Nate - Dite, Hene - Diell, Ftohte- Ngrohte, Mal-Det .

Pse kur dashurohemi themi -.- jam dashuruar me nje person qe eshte e Kunderta ime ...sepse Te kundertat Magnjetizojne dhe Harmonizohen :)

Keto historira Katra patra si kembet e dhise , jo lidhu jo zgjidhu , e bla bla bla e kam patur une , pastaj ai thote EH ATE ATJE E KAM PATUR UNE ..pse te mbetesh Histori per Boten , kur mund te jesh UNIVERSI I NJE PERSONI ..

Por dhe kur do nje njeri ...une jam e Dashuruar , kam qene e dashuruar dhe ndoshta menyra si jam une eshte Ekzemplare si secili prej nesh , por mendoje se pasi kalon ajo faza e pare .... Nje njeri INTELIGJENT arrin te vlersoje se ke ka ne Krahe ....te pakten Keshtu e mendoje une , arrine te vlersoje se per cilen arsye e Do dhe per cilat nuk do e doje ...arrine te beje sakrifica per Te .

Zoti i ka nderthurur gjerat shume Bukur dhe Kohen e Jetesore , Te jep nje jete dhe te jep nje Shanc ta shfrytezosh , kur shancet jepen dhe nuk shfrytezohen ashtu si duhen , shancet e dyta jane thjeshte nje pasoje e Falementimit ose te Fatkeqesise ...

Kur ti perqendrohesh tek NJE PERSON ,,, nuk ke Kohe ti hedhesh syte majtas , djathtas ....tani dhe ne na duan shume , por si martojme te gjithe dhe pse s'do ishte keq Razz te isha si Muhameti veçse me 7 Burra ahahahahahah ( BEJ SHAKA NATYRISHT ) por keshtu i bie Very Happy kjo shprehja Very Happy

Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Sat 25 Aug 2012 - 22:19
thenie shume e ver8 kjo ......
zog
zog
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 162
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne t'arushës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/12/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Sun 26 Aug 2012 - 1:29
Message reputation : 100% (1 vote)
@Epikada ,,,

shiko te kam lexu me vemendjen me te madhe cdo germ qe ke shtypyr ,, e cdo fjali qe te ka rrjedhur lirshem nga mendja duke shprehur qendrimin tend ,, jo karshi shprehjes ne fjal ,,, por asaj botes (imaginarium) qe ti ke ndertuar thell ,,, thell ne mendjen tate ,,,

tani sic thash , jo se jam kundrra gjith ksaj ,,, dmth te mendoj jeten te prer me thike ,, si subjektive . o kete ose rash e vdiqa ,, e para sepse jeta rezervon plot surpriza per ne ,,, e ka emocione qe na ushqejn e rriten me moshen dhe si pasoj e ksaj ndryshojm ,, si ato speciet gjenetikisht ,, ndoshta jo kaq thell por pak a shum ...

nuk mund te pretendosh dot te kerkosh nga jeta ato gjera qe deshiron ti kesh ,, esht njesoj sikur nje i verber te kerkoj shikim ,, apo nje i shurdher degjimin ,, ose ose me e keqja nje i gjymtuar te kerkoj kemb te ec...

nuk e them kot kete,,, sepse asaj ne duhet ti falemi cdo ndjesi qe na ofron ,, nuk duhet te stopojm veten si njerez me paragjykime ose me friken se do na pergojon per ate cka bejm ose zgjedhim te bejm ,,, fundja kshu i bie te jetojm nje jete plot komplekse,,, e jo jeten tone ,, ashtu sic e duam ne duke u bazuar ne ndjenjat tona ,,,

genjejm veten se ndihemi komod ,, dhe me te kollajt e kemi te pershtatemi ksaj ndjenje komplekse me friken se do paragjykohemi ,,, se sa ti falemi emocionove ,, dhe te dhurojm ne menyren me te mir te mundshme ate qe quhet deshirim,,, dashuri ,, nevoje per marr-dhenie ndjenjash te pastra . ne fakt ,,, e par me syrin tim ,, me ngjasojn si njerez ,,, robotik te instaluar nje chip ,, ku mbi te shkruhen te gjitha rregullat dhe normat e sjelljes ,, por jo kjo nuk esht jeta ,,, jeta esht ti dhurohemi spontanitetit ,, ti falemi cdo buzqeshje ,,, cdo pershtypjeje dhe ndjesie qe na ben te ndihemi mir ,,, si me veten dhe me situaten qe ndoshemi .

te regojm me instikt ,,, jo vetem me mendje , mendja thot qe 1 plus 1 bejn dy ,,, kurse zemra ndalon tek njishi ,,, sepse ajo i bashkon te dy dhe i ben njesh .

sa per vlerat tona ,, ato nuk humbin kurr . e kur gabojm , sa her . ngrejm koken lart ,, dikush do mendoj se na lendoj ,, dikush se gaboj ,, dikush tjeter nuk do na mendoj fare ,,, kjo esht jeta ,, kto jan situatat ,,, koken perpara dhe krenar per ate cilin je pa patur ndrrojtjen se nuk din te falesh ,,, pa humbur besimin tek vetja si nje njeri qe di te fal ,,,

kupton ,,,

jemi njerez ,, qenia me e mrekullueshme ,,, prandaj sduhet te stopojm veten dhe ta genjejm duke menduar se eksistojn vetem ngjyrat e ylberit ,,, yhy...sa te jetojm ,, jeta do na njoh me ndonje ngjyre te ndrysme cdo dit,,, aq sa...do ja humbim fillim numrimit .
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Sun 26 Aug 2012 - 1:51
Very Happy Po :) .
Po ne fakt kam Arsyetuar ku del Ajo shprehje dhe e kam analizuar tek postimi me siper . Nuk e kam trajtuar ne menyre siperfaqesore.
Fatmiresisht kam Mundesit te kem te gjitha Shqisat dhe ti dhuroje jetes time Shijen qe meriton fale ketyre Mundesive. Nuk i mohoje vetes Shancet . Natyrisht si ju thashe Nuk kam mendime Absolute por RELATIVE .
Kjo dmth qe une mendoje se Jeta ndryshon me te papritura dhe sa per ngjyra o kam shijuar une ngjyra nga Jeta o s'ka !! Fatmiresisht i kam provuar te gjitha dhe sfumaturat e tyre ....prandaj sot nqs me gjen kaq PRAGMATIKE kaq te nxjerre jashte ndienjave, kaq te prere dhe Llogjike eshte thjeshte sepse e di se cfare po them nuk i them me Hiç i them me baza reale .
Pikerisht kam mare shembull konkret realitetin tim .
Po vlerat nuk humben por kur thyhet dicka , rregullohet me ?! Kur e gris nje leter dhe pse mund ti kerkosh falje dhe pse mund ti dish rendesine e Rregullon me si me pare .... po te njjejten , besoje se jo ?
Koha ecen perpara dhe na terheq dhe ne ne rrymen e saj ...po aq absolute sa u jap idene aq Relative, tolerante dhe mirekuptuese, por ka disa gjera qe si Femer nuk i tres dot ....ndoshta Kultura ime e prapambetur me bene te shof gjerat e tilla , ndoshta Limiti im....por di qe s'kam qejf te perdor Shprehje qe s'me Perkasin...
Koha ime me lejon te njoh nje person , qe me realizon Qenien time .
Arrije njekohesisht te kem ate qe mosha ime kerkon dhe ate qe une dua te beje ne nje te ardhme .
Ne moshen qe kam une sinqerisht ndihem e Realizuar per ato pak gjera qe kam mbledhur duke nisur poshte zeros dhe jam tek Zero ndihem e kenaqur .
AJo qe une kerkova te thoja me Pak Fjale ishte qe UNE SI 21 VJ...se ndjeje te me perkasi kjo shprehje .....
Jam ende e re per te pare tere keto Eksperienca..ka nje limit Njerezor dhe Shoqeror , duhet te respektohet.
Si iu thashe Shume na duan....tani une s'do degjoje kush me thote TE DUA , une do degjoje zemren dhe llogjiken time , ajo do me terheqi mua ne jeten time jo ata qe me thone Te dua sot e te dua Mot....
Nejse ..une thashe qe se gjeje te vertete kete shprehje nqs e aplikoje tek vetja. NUK ME PERKET....dhe as dua te me perkasi .
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Sun 26 Aug 2012 - 11:26
Kane fillu me bo roman keta siper grrrr
Sponsored content

Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!? Empty Re: Te tjere duam,te tjere na duan, me te tjere perfundojme!?!?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi