Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së” Empty Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së”

Thu 21 Mar 2013 - 19:27
Vendim historikë pas 30 vjetësh lufte, Abdullah Oçalan: “Të pushojnë armët e PKK-së” Abd-300x200“Të pushojnë armët dhe ti rikthehemi rrugës diplomatike me anë të politikës”, tha ditën e sotme lideri i burgosur kryetari i Partisë së Kurdëve dhe udhëheqësi i rebelëve kurd, Abdullah Oçalan.
Oçalan u kërkoi luftëtarëve kurd të tërhiqen nga territori i Turqisë, me anë të një deklarate të referuar nga një politikan kurd, më i besuari i tij. Oçalan shtoi gjithashtu se “në Turqi hapet dera për një procedurë demokratike pas periudhës së betejës së armatosur”.

Për Turqinë konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha për sheti8n modern turk, pasi për më shumë se tre dekada, përleshjet midis dy palëve kanë qenë të ashpra dhe u ka kushtuar jetën me mijëra njerëzve!/alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi