Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Toka është 50 milion vite më e vjetër Empty Toka është 50 milion vite më e vjetër

Sat 23 Mar 2013 - 23:29
Toka është 50 milion vite më e vjetër Harta-universit
Një grup shkencëtarësh europianë përfunduan një projekt 15 mujor të grumbullimit dhe përpunimit të të dhënave shkencore për të “klonuar” Big Bengut, teorinë e famshme të krijimit të universit.

Rezultati në fund të punës kërkimore ishte mahnitës dhe habiti shumë prej emrave më të njohur të studimit të hapësirës.

Me ndihmë e të dhënave të siguruara nga teleskopi "Planck", një produkt 600 milion eurosh i ESA-s, grupi i shkencëtarëve doli në fund me projektimin e një harte të universit dhe sipas të dhënave të përfituara në laborator, rezulton se Toka, planeti ynë, është më e plakur nga sa pandehnim deri më tani.

Sipas këtij studimi, Toka është formuar 13.8 miliard vite më parë, c’ka do të thotë se është 50 milion vite më e vjetër nga sa pranohej gjërësisht deri më sot.
Harta e Universit

Shkencëtari i Agjencisë Europiane të Shkencës, Jan Tabuer tha se gjatë hulumtimit janë ndeshur me disa dukuri të cuditëshme. Është pikërisht këtu, thotë ai, ku i gjithë studimi bëhet interesant sepse në rrjedhjen e supozuar të ngjarjeve, dicka nuk shkonte.

Harta e universit, sigurisht do të kalojë shumë duar për t’u miratuar si studimi më serioz që përcakton kohën e formimit të tokës dhe deri atëherë ndoshta do të duhet shumë kohë, por sot mund të themi që ky studim dhe argumentet e parashtruara prej tij ka ngritur një pikëpyetje të madhe mbi periudhën e krijimit të universit./tch
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Toka është 50 milion vite më e vjetër Empty Re: Toka është 50 milion vite më e vjetër

Sun 24 Mar 2013 - 0:38
u plak dhe bota
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi