Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Retorika anti-islame shkak i konvertimit të politikanëve holandez  Empty Retorika anti-islame shkak i konvertimit të politikanëve holandez

Fri 12 Apr 2013 - 21:41
Retorika anti-islame shkak i konvertimit të politikanëve holandez  Holanda


Me rritje të islamofobisë, rritet edhe numri i konvertimeve në Islam.

Pas studimeve të shumta shumë jo-muslimanë i afrohen Islamit për t’u njoftuar me realitetin e tij, dhe kur e kuptojnë, ata e pranojë me sinqeritet të plotë.

E njëjta gjë ndodhi në transformimin e pabesueshëm personal dhe politik të Arnoud van Doornit, ish-anëtarit të vjetër të partisë politike të Geert Wildersit (PVV), i cili ditë më parë u konvertua në Islam, duke thënë se retorika anti-muslimane e partisë ishte shkaktuare që t’i qaset studimit të Islamit.

“Vazhdimisht ka pasur mendime dhe qëndrime negative rreth Islamit, prandaj unë menova se këtë duhet ta studioj personalisht dhe të shoh se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është e pavërtetë. Unë e kuptoj se shumë njerëz janë skeptik, sepse vendimi im ishte i papritur për ta, por njerëzit e mi të afërt e dinin se unë në mënyrë aktive kam studiuar Kur’anin dhe shkrimet tjera për një vit. Nuk jam nga ata njerëz që i pranojnë verbërisht mendimet e të tjerëve pa kontrollimin personal.

Kam bërë disa gabime në jetën e time, por me kalimin tim në islam ndjej se jam në rrugën e duhur”, thotë van Doorn.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi