Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Popujt më të lumtur e më të trishtuar të planetit Empty Popujt më të lumtur e më të trishtuar të planetit

Thu 16 May 2013 - 22:13
Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një komb në rënie të ndjeshme. Nga një studim vjetor, SHBA-të nuk renditen midis 10 vendeve me mirëqenie më të mirë. Kjo është hera e parë në gjashtë 6 vitet e fundit që SHBA-të renditen në këtë nivel të ulët. Të dhënat i bëri të ditur Instituti i Statistikave “Legatum”, sipas të cilit SHBA-të renditen të 12-at.Edhe në sondazhin e fundit të realizuar nga nja organizatë në Londër, SHBA-të kanë “rrëshqitur” në fushën e qeverisjes dhe lirisë personale. Dhe çfarë është më shqetësuese, Shtetet e Bashkuara kanë rënë në ndërmarrje dhe në mundësi.Studimi kishte marrë 142 shtete, nga të cilat janë renditur vendet më të lumtura dhe më të trishtuara. Në përgjithësi vendet më të begata, që kanë një qëndrueshmëri politike, sistem të kualifikuar shëndetësor, arsim të mirë, etj, gëzojnë lumturi më të madhe në krahasim me vendet e tjera. Ato gëzojnë siguri dhe mbrojtje. Sa për Shqipërinë ua lëmë juve të gjykoni.


Sipas revistës “Forbers” pesë vendet idele për të jetuar janë:

1. Norvegjia

2. Danimarka

3. Suedia

4. Australia

5. Zelanda e Re


Ndërsa vendet më të trishtuara në botë janë:

1. Republika Qendrore e Afrikës

2. Republika e Kongos

3. Afganistani

4. Chad (Afrikë)

5. Haiti

Express
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Popujt më të lumtur e më të trishtuar të planetit Empty Re: Popujt më të lumtur e më të trishtuar të planetit

Thu 16 May 2013 - 22:17
Kultura edukata,arsimi i bene vendet me te kendshme per jete!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi