Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ja cfarë ngjarjesh kanë lënë gjurmë ditën e sotme! Empty Ja cfarë ngjarjesh kanë lënë gjurmë ditën e sotme!

Fri 24 May 2013 - 13:00
Ja cfarë ngjarjesh kanë lënë gjurmë ditën e sotme! Kalendari-300x175
1883 – Hapet për trafik 24 orë , Ura e Brooklyn në New York . Kjo urë filloi të funksionoj pas 14 vjetësh punime.
1844 - Samuel Morse dërgon mesazhin e parë telegrafik, në të cilin u shkruajtën fjalët: Ajo që Perëndia ka punuar.
1937 – Lindi Serafin Fanko, aktor dhe regjisor shqiptar. Ai mban titullin Artist i Popullit dhe ka realizuar disa prodhime kinematografike e teatrore te suksesshme.
1941- Lindi Bob Dylan këngëtar amerikan. Ai i përket brezit të muzikantëve më në zë të viteve ‘60. Deri më sot ka fituar 11 çmime Grammy Aëards.
1961 – Qipro hyri në Këshillin e Europës. Qipro është një ndër tre ishujt më të mëdhej në botë dhe destinacioni i preferuar i shumë turistëve.
1981 – U vra në Ekuador, presidenti Hajme Roldos Agilera si pasojë e një akti terrorist. Bashkë me të humbën jetën dhe shtatë persona të tjerë.
1992 – Ndodhën zgjedhjet e para shumëpartiake për Kuvendin e Kosovës.

2002 – Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruajnë Traktatin e Moskës.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi