Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Infeksionet e lidhura me depresion Empty Infeksionet e lidhura me depresion

Mon 24 Jun 2013 - 18:09
Infeksionet e lidhura me depresion 46xx3107-300x169Infeksionet dhe çrregullimet mund të rrisin rrezikun për zhvillimin e çrregullimit të gjendjes shpirtërore , p.sh depresionit ose çrregullimit bipolar, sugjeron studimi i shkencëtarëve danezë.
Të dhënat e mbledhura tek rreth 3 milionë njerëz tregojnë se personat e shtrirë në spital, për shkak të infeksioneve kanë mesatarisht rrezik më të lartë 62% për zhvillimin e çrregullimit të gjendjes shpirtërore.
Personat e shtrirë në spital nga sëmundjet e imunitetit kanë rrezik më të lartë 45% për paraqitjen e mëvonshme të çrregullimit të gjendjes shpirtërore, shkruan revista shkencore ‘JAMA Psychiatry’.
Rreziku ishte edhe më i lartë tek personat e shtrirë disa herë në spital, e më i larti tek ata brenda një viti pas qëndrimit në spital.
Hulumtuesit besojnë se këto gjetje mund të sqarohen me hipotezën, sipas së cilës proceset e ndezjes të lidhura me infeksionet ose sëmundjet e imunitetit mund të ndikojnë në tru, kështu edhe rrisin rrezikun për çrregullimin e gjendjes shpirtërore.shqipmedia.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi