Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Sëmuret nga veshkat, pushohet nga puna 27-vjeçari Empty Sëmuret nga veshkat, pushohet nga puna 27-vjeçari

Fri 5 Jul 2013 - 13:49
Sëmuret nga veshkat, pushohet nga puna 27-vjeçari Thumb_250x150Në një vend si Shqipëria çfarë nuk pritet të ndodhi. Një djalë vetëm 27-vjeç është pushuar nga puna vetëm se vuan nga një sëmundje në veshka.

Veshkat e tij kanë dalë totalisht jashtë funksioni dhe ai është i detyruar të shkojë një herë në dy ditë në QSUT, për të bërë dializën.

Por, përveç sëmundjes që ka, familjes së G.H i duhet të përballet edhe më vështirësitë financiare, pasi G.H, para dy vitesh e kanë pushuar nga puna për shkak të sëmundjes së tij.

Nëna e djalit është shprehur për një të përditëshme se ndihet keq që djali i saj e vuan sëmundjen dyfish: . “Para dy 2 vitesh e gjysëm, konstatova se djalin e kisha me veshka.
Më kujtohet ajo ditë që u sëmur, e kemi çuar në ambulancën e lagjes dhe mjekët aty më thanë që duhet ta çosh në urgjencë.

Kur e sollëm këtu në urgjencën e spitalit. Pasi i kanë bërë analizat na thanë që djali duhet të fillojë dializën, pasi veshkat nuk i funksionojnë si duhet.

Kur e shtruam për herë të parë qëndrojnë dy javë në spitale, atëherë ka vuajtur shumë”. Shpresa e vetëm e nënës së 27-vjeçarit, që djali i saj të shërohet plotësisht është transplanti i veshkës. Ajo thotë se përputhshmëria i ka dalë me të atin.

Por për të bërë një transplant të tillë kërkohen shumë shpenzime dhe për këtë arsye kërkon ndihmë./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi