Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Si e planifikonin ditën njerëzit më të ndritur të botës? Empty Si e planifikonin ditën njerëzit më të ndritur të botës?

Sun 30 Mar 2014 - 15:20
Dita ka vetëm 24 orë. Kur keni një sasi të jashtëzakonshme pune, mund të mos dini nga t’ia filloni. Kujtoni se figurat më legjendare të historisë, nga Beethoven te Beyonce, kishin po aq pak kohë (ose aq shumë) sa keni edhe ju. Për fat të keq, nuk ka receta të gatshme për axhendën perfekte dhe çdo person ka ritualet e veta.Në librin e tij: “Ritualet Ditore: Si veprojnë artistët”, Mason Andrews, krijoi disa vizualizime të shkëlqyera lidhur me mënyrat sesi figurat më kreative dhe me influencë i organizonin ditët e tyre. Bazuar në skicat e tij, ne mësojmë se disa nga ikonat e historisë kishin zakone më të çuditshme sesa të tjerët.

Për shembull, Beethoven numëronte 60 kokrra kafeje për kafen e mëngjesit.

Mendoni se mëngjeset tuaja janë stresante? Autori francez Viktor Hygo zgjohej nga zhurma e qitjes çdo mëngjes, para se të bënte një dush të ftohtë në çatinë tij. Po ashtu, ai e vizitonte berberin e tij çdo ditë.

Shkrimtari francez, Honoré de Balzac, thuhet se e ka jetuar jetën si “orgji pune, të ndërthurura me orgji relaksimi dhe kënaqësie”. Ai kishte një varësi nga kafeina dhe konsumonte më tepër se 50 filxhanë kafe në ditë.



/Shekulli Online/L.B./
Si e planifikonin ditën njerëzit më të ndritur të botës? Ea4Envw
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi