Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen Empty Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen

Thu 4 Dec 2014 - 22:04
Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen 1_4738

Një ushtrim fizik mund të parashikojë vdekjen.
Të ulesh me këmbët e kryeqëzuara dhe më pas të përpiqesh të ngrihesh sërish pa u ndihmuar nga duart e gjunjtë dhe pa humbur ekuilibrin
Një grup shkencëtarësh të Universitetit Gama Filho në Rio de Janeiro të Brazilit. Udhëheqësi i kërkimit, Claudio Gil Araujo kanë shfrytëzuar këtë test për pacientët e tyre. Ata thonë se një test I tillë mund të bëhet për personat nga mosha 50-80 vjeç.
Pacienti e nis testimin me 10 pikë. Gjatë ngritjes sa herë përdoreshin duart, aq pikë hiqen dhe për çdo humbje ekuilibri zbritej një gjysmë pike.
Ata pretendojnë se njerëzit që arrijnë të marrin më pak se 8 pikë kanë dy herë më shumë mundësi të vdesin në 6 vitet e ardhshme sesa ata që kanë më shumë pikë.
Një test I tillë kërkon që njerëzit ti kushtojnë më shumë vëmendje aktivitetit fizik.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen Empty Re: Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen

Sat 6 Dec 2014 - 0:21
Po mire ata qe kane ndonje kile me teper si i behet jo se te dobetit e kane me te lehte dmth po ta zeme tashi! kyyyy
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi