Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vrasjet, familja Uka e shokuar Empty Vrasjet, familja Uka e shokuar

Thu 3 Mar 2011 - 21:56
Vrasjet, familja Uka e shokuar Gjyshi-arid
Pranë xhamisë së fshatit Zhabar në Mitrovicë jetojnë dajallarët e Arid Ukës. Atentati i Frankfurtit ka shokuar familjarët e tij.
Imami i xhamisë së Zhabarit është gjyshi nga e ëma e Aridit, Abdullah Bejta, i cili ndihet i fyer nga veprimi i nipit të tij.

“As kurrë s’e kisha besuar se do të bëhej nga djali kjo punë, por e morëm vesh nga televizori”, thotë ai.

Duke dënuar ngjarjen imami thotë se nuk do ta besonte kurrë që nipi do të bënte një gjë të tillë, aq më tepër ndaj ushtarëve amerikanë që ndihmuan aq shumë në clirimin e Kosovës.

“Mendja s’ma kishte marrë kurë. Jemi zemërthyer. Na vjen zorr”, shprehet Bejta.

Familja e Arid Ukës prej më shumë se 13 vitesh jeton në Frankfurt të Gjermanisë dhe ka vite që s’e ka vizituar Kosovën.

Ndërkohë, banorë të qyteteve të ndryshme në Kosovë kanë ndezur qirinj për viktimat, ndërsa ambasada amerikane në Prishtinë është vizituar nga krerët e shtetit, mes të cilëve presidenti Pacolli, që ka shprehur ngushëllimet e tij për ngjarjen.

Reagime kanë ardhur edhe nga bashkësia islame e Kosovës. Myftiu Naim Tërnava, përmes një njoftimi për shtyp është shprehur:

“Të sulmosh ushtarët e një vendi mik, aq më tepër ata amerikanë, është një akt makabër dhe terrorist, por edhe një sulm ndaj Kosovës”.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi