Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Pse themi lamtumire...?!!! Empty Pse themi lamtumire...?!!!

Sat 30 Jul 2011 - 1:12
Pershendetje te dashur anetare, jepni mendimin e opinionet tuaja.

Lamtumira eshte gjitmone lamtumir apo ka edhe vend per kthim?

Cila eshte menyra me e mire apo me e lehte per ti thene dikujt?

Eshte nje shprehje qe e perdorim kur largohemi per diku, ose kur ndahemi nga nje person i zemre.

A eshte per ju Lamtumira kur I keput te gjitha lidhjet?

A keni thene ndonjhere Lamtumire e me pas tejeti takuar serisht?

Si eshte menyra me e mire per ti thene Lamtumire nje njeriu?

A eshte e lehte te thuash lamtumire?

A mendoni me mire nje lamtumire tani apo ne nje dite qe do te ishte e pavlere ajo?

Cila ka qene Lamtumira e fundit qe keni thene?

Une mendoj se me mire do te ishte me nje sms apo nje email. Po me e mirado te ishte tia thuash ne sy, ta keshe perballe e ta shikosh, e ti besh gjerat me ndjenje.Lamtumire i thuhet njeriut te zemres nese ka bere nje gje veper shume te madhe negative.

Ndoshta ne raste te vecanta do te zgjidhja sms ose email apo nje leter, se nuk do te deshiroja qe te tregohesha e dobet perballe tij...Une personalisht e kam thene kete fjale kur kam qene pak me e re se kam qene tani, kam pasur nje te dashur e ai metradhetoi, e si pasoj i thashe lamtumire, e sot e mkesaj dite e kam mbajtur, e nuk kam lene vend per kthim, por ne ato momenti isha shume e trishtuar eshume e dashuruar, une mund ta kisha falur, lamtumiren ia kam thene ne menyren me brutale, ja thashe te sy e
drejtperdrej e te shfryesha, mos ta pafsha boje,edhe pse ai dontete bente negociate por kthim nuk kishte, e per kete gje jam e lumtur....

Po lexoja nje dite fjalorin e aty po thonte se kjo fjale perdoret edhe si

pershendetje, eshte nje lamtumire e detyruar, ndonjhere personalisht nuk i perdor, sepse krijon mundesine mepersona te cilet nuk le vend per fjale te tilla.Ndonjehere kete fjale e themi edhe ne nje moment nxehjeje, por edhe ne nje moment presioni me mire veprim.

Mua me ka ndodhur qe me kane thene lamtumire e jane kthyer..Lamtumira nje fjale e hidhur…Ndonjehere mendoj se fjala lamtumire eshte nje fjale shume e eger e nuk doja te degjoja e perdoria ndonjehere...ndonjehere lamtumira eshte me shume dhimbje.

Adoleshensa ka gjera shume te bukura, por edhe te hidhura, une nuk kam shkuar ne mbremjen e matures e kjo per mua ka qene nje nder pengjet, sepse une thashe e mbarova kete e nuk dua te shikoj me e se cfare i permbledh te gjithe keto, e i thashe lamtumire, jo gjithmone lamtumire behete ndermjet nje personi.Ndonjehere lamtumira behete tek njerezit qe ne i duam, e i duam me zemer, e
kam thene edhe sot e kesaj dite e kuptoj se kam bere mire sepse e kam pare me pas se cafre njeriu ishte, e e shfajsoja veten se pse nuk arrita ta njoh ashtu sic duhet.

Kur kam bere pervjetorin, aty u njoha me shume njerez te rinje, e une vetem aty i njoha e aty do tu ndaja, e per mua ka qene nje lamtumire, por ne kete rast nje lamtumire e mirfillte e me nje perqafim.Lamtumira peshon sa nje jete, e nuk mund te thuhet qe jane apo ka qene nje e vetme, ndonjehere per mua fjala lamtumire nuk egziston, nuk mendoj se dy zemra mudn te harrone, nese jane dashur, por kjo nuk eshte ne doren tone,harrim ndjenje, kohe e shkuar, eshte nje kohe qe ne kemi derdhur lot, dhe te cilet nuk e dime nese do ti kemi me vone keto lote, lamtumira jeton ndermjet gurit e gurit, drurit e drurit, por jo tek njerezit.Une te djeshmes nuk i them lamtumire se ate e kam jetuar une. E per mua ajo ka qene nje shkolle e djeshmes.
Ne shqiptaret nuk jemi mesuar ta perdorim kete fjale. (mendimi im)Nese do ta shikojme ket fjala, ajo eshte nje fjale shume e bukur, i lam te miren njeri-tjetrit.Une kete fjale e kam lexuar ne nje liber lamtumire arme, e i kam pyetur prinderit e mi se cfare kuptimi ka, me thane se kjo eshte nje fjale qe perdoret rralle e ne raste te vecant.Kam pasur nje mike, shoqe te ngusht jemi rritur bashe, kemi qene me shume se motra, por ajo u largua ne gjermani e ne i mbanim lidhjet me telefon, por nje dite mikja ime me tradheton sepse me nxjerr nje sekretin tim, edhe per mua kjo ishte nje zhgenjim i madhe, e kur me mori ne telefon une po i flisja shume ftohte, e me pyet se pse, i them qe ti ke gabuar qe me ke nxjerre sekretin tim, e i thashe se ne nuk mund te jemi me shoqe e mos me merr me ne telefon, e ajo me tha se po me thua lamtumire ? une i thashe se po. Pas dy javesh marr vesh se ajo kishte vdekur, nuk e keni idene se si jam ndiere...ndonjehere ne keto raste mendoja se do te ishte me mire te mos ishte thene kjo lamtumire, apo lamtumire per ne nje vend me te mire e pa lamtumire.


Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi