Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Maqedonasit më të pasur se shqiptarët Empty Maqedonasit më të pasur se shqiptarët

Sat 16 Jun 2012 - 19:53
Sipas në raporti të realizuar mbi varfërinë bazuar në ndarjet etnike në Maqedoni ka rezultuar se maqedonasit janë më të pasur se shqiptarët.Sipas raportit më i varfër është grupi etnik i romëve, rreth 61.3 për qind të tyre jetojnë në rrezik të varfërisë, pastaj vijnë turqit, ku rreth nga 45.6 për qind e turqve janë të varfër dhe më pas shqiptarët, ku 34.3 janë të varfër dhe në fund janë renditur maqedonasit të cilët janë më pak të varfër, rreth 16.9 për qind e tyre jetojnë në varfëri.

Hulumtimi i fundit për varfërinë në Maqedoni tregon se sipas indikatorëve “Evropa 2020” gati gjysma e popullatës në Maqedoni është e goditur me rrezikun nga varfëria dhe përjashtimi social. Anketa e autorëve nga Instituti për punë sociale në Shkup ka treguar se 57.6 për qind e grupeve etnike kënaqin vetëm nevojat elementare, ndërsa 20.5 për qind janë përgjigjur se nuk mund t’i sigurojnë as shërbimet apo të mirat themelore. 30.8 për qind e e grupeve etnike në Maqedoni janë në pamundësi që të sigurojnë katër dhe më shumë nga 9 nevojat themelore, si pagesa e harxhimeve të paplanifikuara, të verojnë një javë, të shlyejnë borxhet e mbetura si: qiraja, hipotekat apo shërbimet komunale, t’i lejojnë vetes ngrënie me mish, peshq apo mish pule në çdo të dytën ditë, të paguajnë nxehjen e banesës, të disponojnë me makinë për larje, televizor me ngjyrë, telefon dhe automobil personal. /Koha/

Përgatiti: E.L
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi