Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ja si baret përdorin muzikën  e lartë për t’ju dehur më shpejt Empty Ja si baret përdorin muzikën e lartë për t’ju dehur më shpejt

Mon 23 Jul 2012 - 19:47
E keni menduar ndonjëherë se konsumoni më shumë alkol kur jeni jashtë në bar apo restorant sesa konsumoni kur rrini ulur në divan? Mesiguri që kështu është dhe kjo pasi restorantet dhe baret e dinë që, muzika e lartë dhe e shpejtë ju bën te hani dhe të pini më shumë dhe më shpejt.Në vitin 1985 një studim në Universitetin Fairfield ne Connecticut, doli në konkluzionin se njerëzit nisën hanin më shpejt kur muzika në sfond u bë më e shpejtë, nga 3.83 në 4.4 bit për minutë. Nicolas Gueguen, profesor i shkencës së sjelljes në Universitetin e Bretagne-Sud në Francë, në tetor të 2008 -tës në një numër të gazetës Alcoholism thoshte se: Studimet klinike si dhe eksperimentale dolën në konkluzionin që volumi i lartë i muzikës bën që njerëzit të konsumojnë akoma më shumë birrë nëpër bare. Kur muzika në bar ishte 72 decibel, njerëzit porositën përafërsisht 2.6 pije dhe iu deshën 14.5 minuta për të konsumuar 1. Kur volumi i muzikës u ngrit në 88 decibel, klientët porositën përafërsisht 3.4 pije dhe iu deshën 11.5 minuta për të mbaruar secilën.

Kjo është një rritje e menjëhershme. Madje edhe e logjikshme apo jo? Nuk është që ju do të rrinit duke përkëdhelur qenin apo macen nëse në sfond do të kishte muzikë me volum të lartë dhe me ritëm të shpejtë. Normalisht do të degjonit ndonjë baladë apo dicka tjetër.

(ed.ka/shqiptarja.com)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi