Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Nese muziken e degjoni me ze te larte..... Empty Nese muziken e degjoni me ze te larte.....

Tue 5 Jun 2012 - 12:38
A e dinit se në qoftë se jeni të pasionuar pas muzikës me volum të lartë jeni më të prirur, të tymosni hashash, të pini shumë dhe të kryeni seks jo të sigurt?

Diçka të tillë e ka konfirmuar një studim i disa shkencëtarëve holandez të cilët pohojnë: Nëse muzika dëgjohet me volum të lartë jemi më të prirur për të rënë pre e “kurthit” seks drogë dhe rrok ‘n’ roll.

Për këtë studim hulumtuesit holandez morën në studim sjelljet e 944 studentëve të moshës mes 15 dhe 25 vjeç.

Të rinjve i është pyetur me radhë se në çfarë volumi dëgjonin muzikë, sa kohë kalonin me iPod-in e tyre dhe sa shpesh shkonin nëpër pub-e apo diskoteka.

Rezultatet nxorën në pah se të rinjtë në qoftë se kalonin më shumë se një orë në ditë duke dëgjuar muzikë me një volum më superior se 89 decibel, janë konsideruar si subjekte në rrezik.

I vetmi aspekt që nuk është marrë në studim është tipologjia e muzikës “inkriminuese”: nuk ka prova në fakt se kush lloj muzikë është më e rrezikshmja nga të gjitha.

Megjithatë në çdo rast është vënë re se të rinjtë i kanë qejf koncertet dhe ata që i frekuentojnë më shpesh duhet thënë se janë më të prirur për t’u dehur keqas ose për të tymosur hashash.

Në këtë pikë skenari është tepër i qartë, ku pas konsumimit të tepërt të alkoolit pas substancave narkotike të rinjtë në rast marrëdhëniesh seksuale e kryejnë atë pa masa mbrojtëse. (NOA)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi