Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kuptimi Epifaninë Empty Kuptimi Epifaninë

Thu 27 Dec 2012 - 19:01
Message reputation : 100% (1 vote)
Kuptimi Epifaninë

Në fakt, më 6 Janar, festivali "Epiphany": festoi (pamja greke, manifestim). Në këtë ditë, hyjnia e Jezusit festohet. Në 4 Shekulli ishte dita "Epiphany" ose "Tre Mbretërve" të quajtur. Në disa vende, kjo ditë është "rrëmujë" në vend, dhe jo më 24 ose 25 Dhjetor.

Në disa vende shumë katolikë, të tilla si Spanja, si dhe në vendet me një besim të krishterë ortodoks (duke përfshirë edhe Rusinë) është në 6 Krishtlindjet janar festoi (në kuptimin e "festivalit familjare me pikën"). Kjo është, së pari, me faktin që pritet në vendet ortodokse, sipas Julian (dhe jo sipas Gregorian) kalendarik, tjetër prej kuptimin origjinal të Festës së Epifanisë (fenomen Greqisht, Shpallja), i cili më parë në 6 Janar u festua. Në Rusi, megjithatë, është gjithashtu më 6 Janar nuk është Santa Claus, por "Ati Frost", të shoqëruar nga "Snegorotschka" (Snow Maiden).
Doganat Epiphany

Carolers: Që nga 16 Shekulli ka janë carolers. Në atë kohë bijtë e shkollës shkoi me mësuesin e tyre nga shtëpia në shtëpi. Ata kënduan për njerëzit që jetojnë atje nga lindjes dhe jetës së Krishtit. Në mirënjohje kanë marrë dhurata të vogla, të tilla si arra apo mollë. Madje edhe atëherë, shtëpia ishte e bekuar dhe tërhoqi një kryq në derë. Në 18 Shekulli, tradita u nuk merret seriozisht. Në vend të këngëve të lidhur me jetën e Krishtit vargjeve satirike u këndohen në formë Psalmi. Në fund të 19- Porosi shekulli i ra në gjumë dhe u ringjall vetëm në Gjermani rreth 1958 nga refugjatët nga Silesia. Sot shkuar vajzat dhe djemtë, të veshur si tre mbretër, nga shtëpia në shtëpi. Ata këndojnë njerëzit në diçka dhe për të rritur të holla për fëmijët e varfër.

Në mirënjohje për dhurimin e shtëpisë së donatorëve është i bekuar. Shkruani me carolers, letrat C, M dhe B, si dhe datën në derë. C, M dhe B të qëndrojë për "Krishtin mansionem benedictat" ose në gjermanisht: "Krishti bekuar këtë shtëpi." Ky bekim është për të shmangur të keqen nga shtëpitë. Disa njerëz gjithashtu besojnë se letra duhet të jetë shkronja e parë e emrit të Tre Magi: Caspar (Persian: kujdestari i thesarit), Melchior (Hebrew: Mbreti im është dritë) dhe Balthasar (babilonas: mbron jetën e Perëndisë). Bekimi i shtëpisë daton në reparte të lashta pagane, të cilat janë kryer në fillim të vitit të ri dhe e keqja duhet të mbahen larg nga banorët.

Tre Mbretërve Lista: Letrat C, M dhe B janë shkruar, por nuk kufizohen vetëm në dyer, por në Mesjetë dhe në letër. Kjo pelegrinët lejuar dhe udhëtarët bartin me vete bekimin dhe janë mbrojtur gjatë udhëtimeve të tyre. Magi ishin fishekë të udhëtarëve, i cili është edhe emri i shtëpive të ftuar shumë, për shembull, "Për Moors", "Tre Mbretërve" ose "Pupë Zum".

Lojra Epiphany: Të ashtuquajturat tre mbretër lojërat janë komeditë muzikore, një Antiphon mes Marisë dhe Magi (mbretërit). Të dhënat më të vjetra janë nga viti 378 Sot kjo traditë është pothuajse i panjohur.
Kuptimi Epifaninë 18740d1356567697-kuptimi-epifanine-156244_397630073650997_1503228104_n
nga google
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi