Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Ministri i Bredshëm italian: Jo të drejtë vote për emigrantët Empty Ministri i Bredshëm italian: Jo të drejtë vote për emigrantët

Wed 9 Jan 2013 - 23:13
Ministri italian Roberto Maroni duke komentuar ngjarjen në qytetin e
Brescia-s, ku 4 emigrantë qëndrojnë për mëse 15 ditë të hipur në nja
vinc, për të protestuar për mosdhënien e lejes së qëndrimit, u shpreh: “
Sa të jem unë ministër, emigrantët nuk kanë për të pasur të drejtën e
votës!”


Madje ditën e shtunë pati konfrontime me forcave policore dhe pjesmarrësve në një protestë solidarizimi me emigrantët.

Kjo shprehje e tij dhe linja që po mban në përballjen me protestuesit
pasqyron qëndrimin e qeverisë italiane në fushën e emigracionit si dhe
atë të partisë që ai përfaqëson, e cila është e njohur për qëndrimet e
saj kunder emigranteve.
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Ministri i Bredshëm italian: Jo të drejtë vote për emigrantët Empty Re: Ministri i Bredshëm italian: Jo të drejtë vote për emigrantët

Thu 10 Jan 2013 - 9:39
Maroni , nuk eshte ministri i brendeshem italian, ishte ISH- minister me Berlusconin, por siduket Lega(Bossi, Maroni etj ) ka riregulluar raportet me Berlusconin dhe tani pretendon serisht postin ....

Djali i drejtuesit te Lege-s (Bossit) , ka marre diplomen ne Shqiperi , tek universiteti Kristal :) sepse aq kapacitet intelektual ka !
Emigrantet i hyjne ne pUNE z.Bossi kur i duhet te mbuloje te birin çyryk :) .
Bossi eshte nje i paralizuar , u paralizua duke patur raport seksual me nje zonje te famshme ne Itali , shume vite me perpara dhe e morren Bodyguard-et e tij e çuan ne spital tek nje mamaja e shoqes time :) Merate ...per ta sheruar se i ra si tip paralize dhe prandaj ka mbetur gjysmak jo vetem fizik por dhe Mendor .

Emigrantet nuk kane te drejte vote !! Perveç shkollave.
Maroni eshte pjese e partise Leghiste qe mbeshtetet tek votat qe i jep Veriu ose me qarte, marrin shume vota ne Milano , Verona, Venezia .
Qellimi i Leghes eshte te ndaje Keto tre qytete ose Luginen e Lumit Po , ashtuquajtur Padania nga pjesa tjeter e Itali-se konsideruar si jo e dobishme , pasi ajo nuk ka burime ekonomike si ne Veri !
Gjithashtu une kam jetuar per vite me radhe nen rregullin e Leges ... ne nje zone shume rraciste (me rracizem kishin njerezit se sa burokracia) .
Rracizmi i vetem burokratik shifej ne ate zone , vetem kur duhet te ribeheshin dokumentat .
Ndersa tek njerezit , rracizmi shifet per faktin se jane shume Injorant , njerez te mbyllur , njerez qe s'vene as deri ne qytet dhe se kane haberin se nga ndodhet as Roma , por Fatkeqesisht njerez shume Te Pasur !!
Jane qener te punes ! Dhe pse mund te kene shume pasuri ekonomike , punojne qe ne 5 te mengjesit deri ne 6 te darkes .
Jane njerez shume te ftohte , por per ato vite qe kam jetuar atje , kam ditur si ti beje per Vete dhe ja kam dale :) .

Fakti eshte se Italia, ka me shume probleme Veri - Jug sepse Veriu i urren Jugoret ...sepse jane me te varfer dhe ka dhe damken e Mafia-s por ja qe Veriu nuk eshte i vetedijeshem se MAFIA e mban ne kembe Italine dhe eshte e vetmja industri me me shume te ardhura ne Vend dhe ajo me te cilen Berlusconi , vete dakort per te mbajtur pushtetin dhe qetesine shoqerore !
Ndersa me Monti-n nuk eshte keshtu .
Ai ngriti taksat thjeshte per te ulur lo Spread , fjala e famshme qe shume prej nesh nuk e kuptojne diten e sotme .

Monti dhe gjithe ata qe jane ministra e zv.ministra , jane njerez qe i perkasin vetem Borgjezise ose me sakte njerez qe ne nje te shkuar prinderit dhe familjet ishin DUKE, Kont dhe shume te tille kane dhe tokat e tyre e pronat ne zonat ku studioja .
Pikerisht ne pjesen me antike te qytetit prane universitetit tim , ka shtepine e vjeter dhe antike nje Minister i brendeshem aktuale :) (kjo tregon dhe faktin qe Qeveria Monti nuk eshte e perbere nga njerez te thjeshte qe mund ta kuptojne situaten e Italise se sotme , por nga nje SHTRES E LARTE DHE E PASUR .

Monti tha qe ne 2013 do dilte nga Politika, por vendosi tani t'i kunderpergjigjet Berluscon-it me nje parti te Re :) , qe eshte e perbere me njerez te Qendres....por serisht njerez politikan dhe borgjez qe hallin e atyre qe jane poshte nuk e kuptojne.

Kjo eshte situata e Italise ne prag te zgjedhjeve .


Edituar për herë të fundit nga EpiKada në Thu 10 Jan 2013 - 9:41, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : Gramatike)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi