Share
Shko poshtë
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

GMT + 11 Hours Historia e kenges popullore shkodrane

prej Thu 9 Dec 2010 - 21:35
First topic message reminder :

HISTORIA E KENGES POPULLORE SHKODRANE

KENGA QYTETARE SHKODRANEAshtu si filigramat,melodite e bukura shkodrane jane punuar me mjeshteri, jane lemuar ne rrjedhen e koherave nga popullidhe,nje pjese e tyre,jane pastruar dhe pasuruar me elemente gjithnje e me autoktone.Megjiate permes arkivave, fotografive,botimeve te ndryshme ,kujtimeve gojore apo te shkruar; njihen shume emra krijuesish qe kane mbetur te pashlyer ne kujtesen e qytetareve shkodrane.Keshtu eshte e njohur dhe e çmuar ne qytetin e shkodres veprimtaria krijuese e Hysejn Dobraçi, te cilin ideologu yne i Rilindjes Kombetare,Zef Jubani,e ka quajtur "Anakreonti shqiptar" dhe e Sali Pates, qe te dy te fillimit te shekullit XIX ajo e Halil Tophanes dhe e Shtjefen Shahirit; ajo e sazexhiut te talentuar Simon Marketes; krijimtaria e Kasem Xhurrit dhe e Mark Kranjanit,qe te dy te njohur si reformatore te ahengut shkodrane; ajo e Oso Seles (Falltores), sazexhi dhe vjershetar;ajo e rapsodit qytetar te periudhes se Lidhjes Shqiptare te Prizenit-Nel (Zenel) Maha, ajo e Paloke Kurtit,krijuesit te disa prej kengeve-perla te ahengut shkodrane; ajo e vjershetorit Heti i Molla Sylos dhe e kengetareve me vlere te veçante interpretative si Hila i Files,Taro Hoti,Ndreke Preluka,Shtjefen Jakova (Qorri). Gjate dhjetevjeçareve te pare te shekullit XX bene emer si krijues dhe interpretues sazexhijte Ndreke Vogli-Naraçi dhe Nush Pali;kengetaret Hamz Gogoli,Shuk Prifti,Pjeter Bushati. Vitet 40 dhe dhjetevjeçaret ne vazhdim te ketij shekulli shenojne fillimin e nje veprimtarie krijuese te suksesshme qe i fali hapesire dhe frymarrje te re kultivimit te kenges qytetare shkodrane. Kujtojme ketu kenget me te goditura, tashme mjaft popullore te Hasan Prezes,vellezerve Paulin e Karlo Pali,Rud Gurashi,Sheuqet Krujes,Namik Mithit,Adil Ujkashit etj. Me vlera krijuse te veçanta interpretimi i kengeve qytetare shkodrane nga artistet e njohur lirike te skenes sone Marije Kraja dhe Ibrahim Tukiqi kengetaret e shquar Bik Ndoja, Luçije Miloti, File Gjeloshi, Florinda Gjergji, Shyqyri Alushi, Naile Hoxha, Xheudet Hafizietj. Kengetaret e brezit me te ri Violeta Zefi, Bujar Qamili, Valdete Hoxha, Myfarete Laze, Mukades çanga, Adnan Bala, Enriketa Kuçani,Sabahet Vishnja etj. Nje brez tjeter akoma me i ri kengetaresh po punon me perkushtim per persosjen e artit te tyre te interpretimimit. Ne keto kenge qytetare shkodrane ku ne teresine e shfaqjes se tyre (permbajtje, musike, vargje), vallet e kenduara te qytetite shkodres nuk jane thjeshte nje fenomen artistik;por tregues i gjalle i nje jete ku ballafaqohemime menyra te menduari, me te dhena etnografike,me marredheniet midis pjesetareve te familjes, me te afermit, miqte dhe rrethin shoqeror.


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!

avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

GMT + 11 Hours Re: Vetem tinguj shkodran!!!

prej Wed 17 Apr 2013 - 13:32
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 78
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

GMT + 11 Hours Re: Vetem tinguj shkodran!!!

prej Wed 17 Apr 2013 - 15:00

stern stern stern stern stern stern stern


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

GMT + 11 Hours Re: Vetem tinguj shkodran!!!

prej Wed 17 Apr 2013 - 16:33


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Sponsored content

GMT + 11 Hours Re: Vetem tinguj shkodran!!!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi