Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

Permes Dallgeve Empty Permes Dallgeve

Fri 28 Jun 2013 - 16:09
Une jam nje vajze tashme 27 vjece , historia ime fillon ne vitin 2000 kur ende kishte arme kudo ne shqiperi !
Isha 15 vjec atehere dhe jetoja me mamin ,vellain e vogel dhe gjysherit e semure..babi kishte ikur ilegal ne itali.
Jetonim te qete edhe pse ishim te varfer,derisa nje dite na marrin ne telefon dhe na thone se babi im qe punonte ne ndertim kishte rene nga skela dhe meqe punonte ne te zeze pronari thjesht e kishte cuar ne spital dhe e kishte lene aty.
Duhej te shkonte dikush e te kujdesej per te dhe ta identifikonte sepse nese nuk shkonte asnje spitali e nxirrte dhe e linte ne meshiren e kryqit te kuq dhe shoqatave te emigranteve.Mami nuk shkonte dot per shkak te vellait.
Asnje kusheri nuk e mori persiper.
I thashe mamit se do ikja une por nuk me lejoi keshtu ika pa lejen e saj,takova vetem gjyshen e cila me dha disa para.
Preva floket si djemte (zero) dhe ika ne durrres.
Ne port hipa ne disa tragete por me nxorren disa here me te shtyre.Kur me nxorren nga trageti i fundit nje grua me 3 femije te vegjel me tha ik biro se nuk te lejne qenat te kalosh .Te ishte per mua ikja andej nga moli dhe hipja me gomone po kam hall se me vdesin femijet.E pyeta ku ishte moli dhe u nisa…po erresohej..eca pergjate bregut 2 km duke fshire lotet dhe duke peshperitur do vij babi ke per te pare ,do vij dhe do te gjej,gjalle a vdekur .... !
Nga larg pashe zjarre u afrova , ishin rreth 50 vete dhe 4 gomone , iu afrova nje prej pronareve me te vjeter ne moshe dhe iu luta te me merrte po me tha ik se nuk hyj ne gjynah me femije..duke qare ia thashe hallin tim . Me ne fund pas shume lutjesh te mijat me tha hip se nuk je dhe aq e rende por me kusht qe canten mos e merrja,mora vetem qesen e bukes...hipa..ne gomone ishim 12 vete ..ne det te hapur bente ftohte.
Dridhesha ,nje djale rreth 18 vjec me tha te mbeshtillesha nen xhaketen e tij…hapa buken dhe i dhashe atij gjysmen ai u hutua por e mori..me zuri gjumi ne kraharorin e tij.U zgjova nga te thirrurat kishte dallge dhe gomonia po rendohej ai qe e drejtonte tha qe njerin do ta hidhte ne det qe te shpetonin te tjeret,,une isha aty pa paguar por ai nuk me hodhi mua .Gjeti ate qe ishte me i shendoshe dhe e hodhi,,u tmerrova ,e pashe me syte e mi tek mbytej ai thirri por nuk foli dot me teper.. u shokova por nuk nxorra ze..me zuri gjumi dhe kur u zgjova dukej toka It.
Njerzit nga gezimi harrun se ishim ne gomone dhe po kercenin,nk kuptova mire si sepse isha dhe pergjumesh por gomonia po fundosej,,kesaj rradhe po vdisnim te gjithe ..ishim 1 km larg bregut..po mbytesha ,not nuk dija. Ne momentin e fundit nje dore me kap nga beli ishte ai djali .Me bertiti “nuk ke te drejte te vdesesh,,me degjove,,do jetosh se s'ben ME DEGJON???” 3 metra me andej ishte nje rrote nese e kapnim ate shpetonim ..por ne po fundosim te dy..ik i thashe shpeto veten,por ai nuk me leshoi, arritem te dalim deri ne breg me ndihmen e atij objekti..ishim te lodhur te vdekur.Ne Bari kisha nje kushuri te mamit e kisha shenuar nr etij te tel ai do me merrte dhe do me niste ne gjenove tek babi ne spitalin ku na thane,por ne breg kur me thane ta lija canten une e kisha harruar nr aty,nuk e gjeja dot me ate te aferm ne gjithe ate Bari duke i ditur vetem emrin.Ai djali qe me shpetoi quhej Gjergj ishte nga Puka dhe kur e pyeta pse me shpetoi tha: sepse ti ndave buken me mua duke e ditur qe ne it do vdisje urie,ti je njeri i mire, ai vendosi te me ndihmonte te gjeja babin pastaj secili ne jeten e vet. Ne bari bleme nje kove e dy sfungjere dhe lanim makina por askush nuk ndalonte sepse ne ishim shume te piset me kujtohet nje grua qe me dha leke vetem qe te mos ia prekja xhamin, na u mbushen te dyve syte me lote nga veprimi isaj..sa te benim leket e biletave nuk do punonim me aty..por nje mbremje na rrahen bullgaret sepse ne pa e ditur po punonim ne territorin e tyre..na bene te vdekur..kur u permenda e gjeta veten afer kazanit te plehrave te gjakosur sepse ata nuk e kishin kuptuar qe isha femer.Gjergji ishte pak me tej ai nuk levizte ishte me keq se mua…I gjakosur..na i kishin marre dhe ato pak para..qava mbi fytyren e tij dhe nuk e di sa qendrova ashtu..Gjergji levizi ishte gjalle!
Flm o zot! Kerkoi uje..aty na ndihmuan disa marokene na moren ne nje kapanon ku jetoninn me shume se 300 emigrante..per ne nuk kishte vend pradaj na cuan ne nje dhome te vogel ne fund. Sollen vetem nje cope sfungjer dhe nje cope buke..aty e ula Gjergjin qe ishte me keq se mua..buken e ruajta per te..nuk doja te vdiste.Te nesermen njoha 2 shqiptare ia tregova historine dhe ata na sollem buke.Pastaj menduan te beja nje pune.Ata ishin punesuar ne nje fabrike qe bente leng frutash.Me sollen 9 arka me portokalle e nje shtrydhese mekanike ne mbremje erdhen moren legun keshtu vazhdova nje jave duart mu enjten mu bene me pucra buke haja pak spse pjs me te madhe e ruaja per Gjergjin..udhetoja cdo dite 3 km per te blere qumesht dhe buke per te..flija per toke qe te sherohej ai..shume nete trembesha ne gjume.Shume nete na zinte gjumi duke qare nje nate i thashe : Gjergj kam degjuar se nese ia shpeton jeten dikujt ajo jete te perket ty..ai qeshi dhe tha:mes nesh nuk ekziston asnje borxh rri e qete…pasi kaloi nje jave shkoj te marr leket qe me takonin nga puna ime pronari me pyeti nga isha i thashe te verteten dhe gjithcka tj qe pyeti.U prek nga historia ime dhe vendosi te na i paguaje ai bileten per ne gjenove .Te nesermen u nisem.Sapo zbritem bleva nje karte telefonike dhe mora mamin ne tel I nj komshieje.Babi ishte ende gjalle ne te njejtin spital..shkuam atje ne spital.Ishin 6 emigrante shqip me te njejtein demtim i parafundit ishte babai im , e gjeta te shtrire aty ..ishte rrenuar shume ,ai qau nga gezimi..kaluan disa dite une e Gjergji ne gjenove flinin ne hyrjen e nje pallati.Drejtori i spitalit na thirri per te paguar faturen.Shkuam..i thashe se nuk kisha gje tj vec shpirtit,nese lajmeronte policine thjesht do na kthenin ne shqip ku kishim vetem nje shtepi qe po ta tundje me dore binte,,ai nuk na beri keq perkundrazi na gjeti nje vend ne lavanteri dhe nje pune ,,te hekurosnim carcafe..ishte nje mrekulli per ne .Do te kishim nje strehe dhe do ishim ne spital afer babit.Por kjo normal qe ishte veprim ilegal.Pas 3 muajsh babi doli nga spitali aty u be I gjalle nj kusheri i tij dhe I gjeti pune ne nje karburant U kthyem ne dhomen ku kishte jetuar babi me pare..bashke me ne dhe Gjergji. Filloi pune dhe ai por pas disa mujsh ate e merr ne tel daja qe jetonte ne parma dhe ai iku..kur e pecolla ne stacion gjysma ime vdiq me te. Do me mugonte tmerresisht shume miku im i mire qe me shpetoi jeten e qe me respektoi si nje moter. Pas nje viti morem dhe familjen dhe u rregulluam mire.Une mesova gjuhen e u futa ne shkolle…kaluan 5 vjet dhe cdo dite e kujtoja malesorin e ndershem qe me ndihmoi,, eh sikur ta takoja nje dite mendoja… por nje pasdite na sallen e e leksioneve vjen nje djale ai kerkonte canten profe.Luigit e njoha nga zeri tashme nje djale I bukur ,I paster,,ishte ai… GJERGJI! U perqafuam ,ai ishte shoferi I pedagogut tim..sa shume mall kisha per te…pas 5 vitesh ai ishte perseri ketu…u ritakuam .Ai kishte 2 vjet qe me kishte kerkuar kudo neper gjenove,kishte shkuar dhe tek shpia ku kishim jetuar te tre por ne nuk jetonim me aty qe kur morem ne it dhe mamin dhe villain,me kishte kerkuar kudo ku kishim qene bashke dhe kurre nuk I kishte humbur shpresat..pas disa muajsh ai me tha se me donte por jo per tu lidhur por per tu fejuar,,ai ishte I bidur qe me donte..tashme ishim te rritur ai me tha” kur ndeja si perpeliteshe ne kraharorin tim e kuptoja qe te doja por ishte mekat..ti ishe femije,ishe une qe te zgjoja e te perqafoja kur shikoje makthe e therrisje BABA BABA PO VIJ PRIT TE LUTEM,isha une qe ndjeja lotet e tu .Te kisha prane kur ti ruaje buken tende per mua,kur flije pertoke per mua..kjo eshte dashuri ,
dashuri dashuri dhe tani qe te rigjeta ti je po e njeta,perseri e brishte… dhe une dua te martohem me ty …te lutem me prano,kjo eshte dashuri e vertete” une po qaja.. u fejuam me deshiren e te gjithve .Babi im e dinte shume mire kush ishte djali me emrin Gjergj…tashme kemi nje djale. NOA e quajne , jemi te lumtur , une nga elbasani ai nga puka … Nje dite Noa me pyeti ku e ke njohur babin?! Dhe une I thashe : “ PERMES DALLGEVE” ! :(
/Burimi:Fb
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Permes Dallgeve Empty Re: Permes Dallgeve

Fri 28 Jun 2013 - 19:44
Uaa sa prekese por edhe pak e pabesueshme duke qene se perfundimi eshte pothuajse si ne perrallat ku ata perfundojne bashke dhe jetuan ata mire e ne akoma me mire!!! Permes Dallgeve 723485774 
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi