Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Sheffield FC, klubi më i vjetër mbush 155 vjet  Empty Sheffield FC, klubi më i vjetër mbush 155 vjet

Fri 26 Oct 2012 - 12:07
Sheffield FC, klubi më i vjetër mbush 155 vjet  Shefilld

Shpikësit britanikë shkëlqyen në gjysmën e dytë të shekullit 19. Joseph Swan nga Sunderland krijoi llambën e parë elektrike në 1860, ndërsa Alexander Graham Bell nga Edinburgh iu dha patenta e parë amerikane për telefonin, 16 vite më vonë.

Një tjetër element, i cili do të bëhej një pjesë e pandarë e jetës së gjithsecilit anembanë globit, u soll në jetë në të njëjtën periudhë dhe të njëjtin vend: klubi i futbollit. Më i vjetri ekzistues i botës është ai i ideuar nga Nathaniel Creswick dhe William Prest, dy lojtarë kriketi nga veriu i Anglisë.

Emri i tij ka qenë Sheffield FC, edhe pse që prej asaj kohe ndodhet në rangun e 8-të të futbollit anglez, klubi ka mbetur gjithsesi në qendër të vëmendjes. Në të vërtetë, presidenti i nderit të Sheffield-it është as më pak e as më shumë, por presidenti i FIFA-s, Joseph S. Blatter. Klubi në fjalë është një nga dy klubet e vetme, bashkë me Realin e Madridit, të cilëve iu është dhënë çmimi “Urdhri i Meritës” nga FIFA.

Për të festuar 150-vjetorin e tij, Sheffield humbi 5-2 me Interin, që kishte një formacion të sajuar me Marko Materacin, fitues të Botërorit 2006, mesfushorin portugez Pele dhe sulmuesin e Sitit, Mario Baloteli. Ndërkohë, një tjetër Pelè, ai që fitoi 3 kampionate botërorë duke mbajtur numrin 10 të Brazilit mbi shpinë, e ndoqi atë ndeshje, në atë që u konsiderua si një testament i madh i lënë nga klubi nga South Yorkshire, në lojën më globale në botë.

Ndeshja u luajt ekzaktësisht 5 vite më parë dhe ajo ditë ishte sërish e mërkurë. Për të shënuar 155-vjetorin e tij, klubi që është një mamuth 48 vite më i vjetër se kryesuesit e Premier Ligës dhe kampionët aktualë të Europës, Chelsea, krijoi mundësinë që çdo i apasionuar pas futbollit, t’i dërgonte urimet nëpërmjet mediave sociale.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi