Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  Empty Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Fri 21 Dec 2012 - 1:36
Message reputation : 100% (1 vote)
Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  5187894205_2d4fa4e4b0_z-370x290Një studim mbi religjionin i Pew Research Center, thotë se më shumë se tetë në dhjetë njerëz identifikohen me një grup fetar.

Një studim gjithëpërfshirës demografik në më shumë se 230 vende dhe territore, i kryer nga Pew Research Center, vlerëson se janë 5.8 miliardë të rinj dhe fëmijë të lidhur me religjione në tërë globin, duke përfaqësuar 84 për qind të popullatës botërore të vitit 2010, kur kishte 6.9 miliardë, raporton REL.

Studimi gjen se në vitin 2010, në tërë botën ishin 2.2 miliardë të krishterë (32 për qind e popullatës botërore), 1.6 miliardë myslimanë (23%), 1 miliardë të besimit hindu (15%), afër 500 milionë budistë (7%) dhe 14 milionë hebrenj (0.2%) .

Përveç kësaj, më shumë se 400 milionë njerëz (6%) ushtrojnë forma të ndryshme të traditave fetare, përfshirë religjionet tradicionale afrikane, ato popullore kineze, religjionet e amerikanëve autoktonë dhe ato të aborigjinëve në Australi.

Rreth 58 milionë, pak më pak sesa 1 për qind e popullatës globale, i përket religjioneve të tjera si besimi Baha, Jainism, Sikhism, Shintoism, Taoism, Tenrikyo, Wicca, Zoroastrianism etj.

Në të njëjtën kohë, studimi i ri gjen se afër një në gjashtë njerëz në glob (1.1 miliardë ose 16%) nuk kanë lidhje me ndonjë religjion.

Grupi i të painkuadruarve në ndonjë grup fetar, kësisoj, paraqitet si i treti më i madh në botë, pas të krishterëve dhe myslimanëve dhe pothuaj në masë të njëjtë me popullatën katolike./gazetatema
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  Empty Re: Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Fri 21 Dec 2012 - 1:39
Kur i kaplon frika te gjithe i duan fetë,por në Bibël kam lexuar:Jezui thotë:Kur të zbres unë më pritni zgjuar,mos më pritni lakuriq,sepse do të keni pasoja,prandaj unë sonte nuk guxoj të bëjë gjumë...
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  Empty Re: Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Fri 21 Dec 2012 - 1:41
Fete i gjeje thjeshte Interpretime drejt Perendise.
I madhi eshte nje !
Ne e interpretojme sipas interesit te shoqerise se ciles i perkasim duke mos patur pak kujdes se shume gjera te seciles prej atyre feve ...thone vetem te njejtat gjera , por ne Menyra te ndryshme !
Nuk e kuptoje pse ky argoment ka bere te derdhet kaq shume gjak per Asgje , thjeshte per Interpretime njerezore .
Dmth ne jemi Imperfekt . Perfeksioni eshte 1 , jo 1000 fe dhe te themi se ekziston nje perfekt . Ky eshte gabimi fatal i njerezimit . Luftojme per gjera te njejta , por gjithmone kunder njeri tjetrit.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  Empty Re: Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Fri 21 Dec 2012 - 1:44
fete jane si PDK-LDK,VV,kurse zoti eshte nje
Sponsored content

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët  Empty Re: Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi