Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Britani, krishterimi në rënie drastike..!? Empty Britani, krishterimi në rënie drastike..!?

Sat 18 May 2013 - 10:03
Britani, krishterimi në rënie drastike..!? (u186u)Christianity%20Declines%20Sharply%20In%20UK
Një analizë e re e bërë në Mbretërinë e Bashkuar ka vënë në pah se ka një rënie të mprehtë të besimit të krishterë në mesin e popullsisë britanike. Sipas kësaj analize, brenda dekadës së ardhshme, krishterimi mund të jetë minoritet në Mbretërinë e Bashkuar.

Islami - Feja me më së shumti rritje në Britani

Në të njëjtën kohë numri i Muslimanëve në Angli dhe Uells u rrit me 75 për qind. Ndërkohë, regjistrimi tregoi se pothuajse çdo i dhjeti musliman është nën moshën 25 vjeçare. Pothuajse gjysma e myslimanëve britanik janë nën moshën 25 vjeç, ndërsa pothuajse një e katërta e të krishterëve janë mbi 65 vjeç.

Bazuar në këto shifra, Dr Watts Fraser, një teolog, ligjërues në Cambridge, tha se ishte "plotësisht e mundur" që krishterët të mbeten një minoritet brenda dekadës së ardhshme.

/mesazhi/

Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Britani, krishterimi në rënie drastike..!? Empty Re: Britani, krishterimi në rënie drastike..!?

Sat 18 May 2013 - 12:34
BRITANEZJA VESH HIXHABIN NGA KURRESHTJA, MË PAS KONVERTOHET NË ISLAM

“Përveç faktit që jam mbuluar, unë fillova të lexoj edhe Kur’anin. Gjithashtu, fillova të lexoj dhe të hulumtoj më tepër për Islamin. Në Islam kam gjetur përgjigje në pyetjet që i kam kërkuar për një kohë të gjatë. Kur vendosa ta pranoj Islamin, prindërit e mi nuk ishin të kënaqur, por prapë se prapë ata pranuan vendimin tim. Miqtë e mi patën reagime të ndryshme, disa më kanë përkrahur, por të tjerëve nuk u pëlqeu që unë jam bërë muslimane”, thotë Jessica Rhodes, e cila me kënaqësi flet për jetën e saj të re.

Artikulli në gj. angleze: http://www.onislam.net/english/news/europe/462083-one-day-hijab-leads-young-briton-to-islam.html
Britani, krishterimi në rënie drastike..!? 936398_464378493646527_254873098_n
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi