Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Krokodili, miku më i mirë i peshkatarit  Empty Krokodili, miku më i mirë i peshkatarit

Thu 22 Sep 2011 - 16:40
Krokodili, miku më i mirë i peshkatarit  PESHKATARI-KROKODILI
Gilberto Shedden, një peshkatar kostarikan, ka zbutur një krokodil 5 metra të gjatë dhe që peshon 445 kilogramë.

54-vjeçari kalon kohën duke luajtur me Pocho-n (emri i krokodilit) në një liqen të vogël pranë shtëpisë së tij në Siquirres. Kjo marrëdhënie krokodil-njeri është unike në të gjithë botën dhe për këtë arsye shumë shkencëtarë, ekspertë dhe gazetarë vizitojnë Gilberton, i cili jeton në një shtëpi të vogël së bashku me bashkëshorten, vajzën dhe krokodilin.

Historia e Gilbertos dhe krokodilit fillon që para 20 vitesh, kur peshkatari e gjeti Pocho-n të plagosur dhe e mori në shtëpi për t’i marrë lëkurën. Por, me kalimin e ditëve ai vendosi që ta mjekonte dhe ushqente krokodilin.

“Në fillim i jepja pula sepse ishte shumë i dobët. Shkoja dhe e shikoja çdo natë në liqen dhe një nga ato netë Pocho më pa sikur donte të më ftonte në ujë. Nuk e zgjata dhe fillova të notoja me të”, tregon Gilberto.

54-vjeçari është i vetmi njeri që noton me Pocho-n. Cdo të diel, ai organizon një shfaqje për të gjithë turistët të cilët kërkojnë të shohin me sytë e tyre këtë fenomen të rrallë.

Në 20 vitet e jetës së tij në familje, Pocho nuk e ka lënduar kurrë Gilberton, por nuk sillet mirë me njerëzit e tjerë. Deri më sot, përveç Gilbertos, asnjë person tjetër nuk i është afruar krokodilit gjigand.

“Kam frikë nga Pocho sepse sido që të jetë është një kafshë e egër, por e konsideroj pjesë të familjes”, shprehet Olga Valle, bashkëshortja e peshkatarit.Top Chanel
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi