Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
jeta.17
jeta.17
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 400
<b>Hobi</b> Hobi : lEXIMI
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : KOSOV
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2011

Shtepia e fenomeneve paranormale. Empty Shtepia e fenomeneve paranormale.

Sun 27 Nov 2011 - 21:18
Shtepia e fenomeneve paranormale. Article13766990b9de7a30
Kjo është shtëpia më e vjeter me material druri,qe gjendet në Amerikë,ajo eshte banuar për shume breza nga e njëjta familje dhe eshte ruajtur me shume dashuri,ashtu siç ishte në ditët e para të saj,ne kohen e kolonialisteve anglez.

Megjithse kesaj Shtëpie te Fairbanksit i mungojnë disa mjedise moderne,ajo mrekullohet nga fenomene shpirtërore të çuditshme.

Shtëpia në Dedham, Massachusetts, është ndërtuar në mes te viteve 1637 deri 1641 nga kolonialisti anglez Jonathan Grace Fairbanks.

Sot shtëpia është një muze, por ajo shumë më mirë mund të ishte një prej shtëpive per fantazmat në Amerikë.

Justin Schlesinger,eshte njëri prej drejtorëve paraardhës qe e kthyen dhe e pershtaten pronen ne muze,i cili ka thënë: "Ka pasur gjithmonë gjëra të çuditshme që kanë ndodhur në ata shtëpi, nga levizje hijesh deri ne ndricim miliona here te dritave pa burim energje,si dhe bllokim e shperthim uji ne cezma."

Ai shton duke thene se ka dëgjuar shpeshëherë gjurmë në shkallët, kur askush nuk ishte aty. Gjithashtu,ai thote se kane instaluar një sistemi alarmi qe per çdo natë te informohej kompania,duke marre te dhena per njarjet,qe te mundesohej cdo shpjegim.

Nëse kjo shtepi do te kete fenomene te pashpieguara si fantazma, tha ai, "ky do të jetë vendi me i logjikshem dhe ideal per te vertetuar ne se ato kane ekzsituar ."

Për dekada shumë vizitorë nga e gjithë bota,kane vizituar kete shtepi për arkitekturen e shquar,duke pare e kontrolluar me imtesi origjinalitetin e saj.

Gjatë shekujve, aty në ate shtëpi muze,ka qene i varrosur menaxheri i biznesit Lee Ann Hodson.

Ka ndohur edhe një vrasje tronditëse. Në vitin 1801, një nga bijtë e Fairbanks, Jason,kreu vrasjen e të dashurës se tij, Elizabeth Fales, në një kullotë pranë. Ajo kishte kundershtuar me sa duket,propozimit per martese nga ana e tij.

Per kete vrasje ai u var ne trekëmbësh në Ded'ham dhe u cilesua si në një nga varjet me te bujshme e te gjitha kohërave.

Vitin kaluar, z. Schlesinger,se bashku me nje grup prej 25 personash,erdhen prane kesaj shtepie per një gjueti fantazmash, dhe të shohim se çfarë ata mund të gjenin aty,sidomos per cezmat.

Ai kaloi natën në shtëpi se bashku me hetuesit e çezmave.Grupi i çezmave bëri regjistrimet ne audio gjate gjithë natës në një përpjekje për të zbuluar ndonjë gjë nga të pazakonshmet.

Kur ata kane marre ne shqyrtim të gjitha kasetat ,vene re se ishin regjistruar disa tinguj." Menduam se ishin zera fëmijësh,mbasi ishin rregjistruar disa te qeshura në shiritin magnetic-thote Schlesinger."

Schlesinger pranoi se ai nuk ka fjetur shumë gjumë atë natë,ndersa grupi e ngriti kampin në çadren e vogël duke fjetur në sallonin e shtëpise.

"Unë nuk e kuptova nëse isha i frikësuar dhe ne se kjo është fjala e duhur," tha Schlesinger. "Isha i trembur ose i hutuar."

Ai tha se ekipi çezmave, u vu ne bela me elektronikën,mbasi nuk arrinin qe mund të shpjegonin se pse "kamerat e tyre shpesh stakoheshin automatikisht nga puna''.

"Ka shumë histori që mund t'i veretosh vetem në se qendron ne këtë shtëpi, 'tha ai.

Grupi i çezmat kthye ne fundjavë për një raund të dytë të testimit të te ambjentit,''te armatosur'' me detektore te fushë elektro-magnetike dhe regjistruesit audio.

Traci Boiselle,drejtuesi 38 vjecare grupit, e përshkroi kete vizite prane kesaj shtepie fantazmash,si nje shëtitje ne boten e pazbuluar''

"Këtë herë, shtëpia kishte një ndjenjë shumë të ndryshme," tha ajo. "Ne kishim shumë trokitje dhe lëvizje qe shoqeroheshin me nje dashuri."

'Mendimi im është se patjetër ka një aktivitet paranormal në shtëpi, "shtoi ajo.

Por Lesley Haine, nje nga udheheqset e turneut,që eshte rritur në Dedham, tha se ndërsa është e vështirë për të rregjistruar fakte paranormale që gjenden atje,une kurrë nuk kam vene re ndonjë gjë shumë e çuditshme personalisht."Nëse atje ka shpirtra, ata janë shpirtrat te mirë," tha ajo."Nuk ka asgjë të keqe. Ata janë shpirtrat të lumtur. "
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi