Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Wed 30 Nov 2011 - 14:28
Në mënyrë që t’i ikin fajit për shkak të harxhimit të parave, njerëzit blejnë duke përdorë kartelat e kredisë, duke tentuar që, duke blerë, ta ndreqin ditën.Për këtë shkak, as në kohë krizash qendrat tregtare nuk janë bosh.Pas një dite të keqe, njerëzit janë më të prirë që të harxhojnë para, ka treguar një studim i Shkollës londineze të biznesit dhe i Universitetit “Cornell” në Nju Jork.Në mënyrë që ta evitojnë fajin për shkak të harxhimit të parave, pjesa më e madhe e njerëzve përdorin kartelat e kredisë, duke i mjekuar kështu frustrimet e tyre, shkruan “Daily Mail”.Kjo në njëfarë mënyre edhe shpjegon pse edhe në kohët e krizave ekonomike, qendrat e mëdha tregtare kanë shumë blerës.

Dhembja psikologjike e shkaktuar nga harxhimi i sasive të mëdha të parave, largohet nga vetërespekti, të cilin njerëzit e fitojnë me rastin e shkuarjes në shoping, kanë thënë shkencëtarët.

Për forcimin e egos, sidomos efikasë janë gjësendet luksoze, për të cilat njerëzit janë të gatshëm që të paguajnë edhe deri 30%, nëse nuk kanë disponim të mirë.

Në 60% të rasteve, njerëzit më me dëshirë përdorin kartelat e kredisë, sesa paratë e gatshme, gjë që mund të ketë efekte katastrofike për konsumatorët e varfër.
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Re: Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Wed 30 Nov 2011 - 19:12
Ne nje fare menyre Blerja eshte ngushllimi i vetem qe njerzit gjejn ne veten e tyre.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Re: Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Wed 30 Nov 2011 - 19:45
Eshte edhe ushqimi,ps une kur jam e merzitur e kam me mire te ha dicka sesa te bej shoping e te paguaj koken time opla
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Re: Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Wed 30 Nov 2011 - 21:04
Po mo nuk me ka lene kokerr leku Laksi ne xhep.I mezitur jam kokerr leku per te paguar nuk kam. grrrr grrrr Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë 1698836746
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Re: Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Wed 30 Nov 2011 - 21:09
S'besoj!!!

Qetesia edhe ndjesia e te ndierit relaks me shpirtin me mohon ate e te dalurit ne publik.
Sponsored content

Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë Empty Re: Kur janë të mërzitur, njerëzit paguajnë më shumë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi