Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Historia e kinezes se denuar me vdekje Empty Historia e kinezes se denuar me vdekje

Mon 12 Dec 2011 - 0:24
Ajo është femra kineze e cila është para nga miliona njerëz duke qeshur dhe bërë shkak ndërsa priste ekzekutimin e dënimit me vdekje. Në një foto të publikuar në internet ajo po provonte një bluzë ku kërkonte të duket sa më e dobët gjatë ekzekutimit.He Xiuling nuk ishte një kriminele e egër, ajo ishte një vajzë e thjeshtë e cila ishte kapur për trafik droge pasi ishte futur në këtë mesele nga i dashuri i saj autoritar. 25-vjeçarja deri në fund kishte besuar se do mund të falej dhe se nuk do të dënohej me vdekje.Para gjykatës ajo ishte shprehur: “Ju lutem më jepni një shans të dytë për të jetuar. Dua të jetoj. Jam akoma e re”. Por në Kinë askush nuk merr butësinë e ligjit nëse nuk është i fuqishëm dhe nuk ka lidhje me politikanët.

Nëntë muaj pas daljes së gjyq ajo u ekzekutua me plumb pas koke. Ajo ishte treguar naive dhe kishte bashkëpunuar me gjykatën për të përfituar shmangien e dënimit kapital. Momentet e fiksuara në foto nuk janë ato të një dite para ekzekutimit por janë të ditëve kur ajo shpresonte se do të merrte një dënim prej 15 vitesh.

Shoqet e saj tregojnë se 25-vjeçarja shpesh përsëriste: “Kur të dal nga burgu do të jem 40 vjeçe”.

Dënimi i saj me vdekje ka rihapur përsëri debatet në Kinë, i cili është vendi me përqindje më të lartë të të dënuarve me vdekje.
Istogali
Istogali
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1173
<b>Hobi</b> Hobi : Futbollii
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Istog
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2011

Historia e kinezes se denuar me vdekje Empty Re: Historia e kinezes se denuar me vdekje

Mon 12 Dec 2011 - 21:13
E tmerrshmee
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi